Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Sadzimy porzeczki w ogrodzie

Sadzimy porzeczki w ogrodzie

Małe kolorowe jagody niekoniecznie przypadają nam do gustu jako owoc deserowy. Tak naprawdę przedstawiają one wartość dla tych co robią z nich przetwory. Dobrze podkręcają smak deserów, przełamując ich słodycz.


 

Warto wiedzieć, że czarna porzeczka ma owoce bogate w witaminy, antocyjany oraz właściwości obniżające ciśnienie krwi. Polecana dla osób borykających się z tym schorzeniem. Robiąc przetwory można mieszać ze sobą obie odmiany porzeczek, chociażby z tego względu warto włączyć ja do diety.

Jakie wybrać odmiany porzeczek

Zanim zaczniemy przeglądać odmiany poszczególnych gatunków porzeczek zastanówmy się jakie nam najbardziej odpowiadają.

Polecane odmiany porzeczki czarnej

Porzeczka czarna lubi miejsca wilgotne o glebie żyznej. Owocuje wtedy bardzo dobrze i praktycznie nie choruje.

Titania – bardzo plenna odmiana odporna na choroby, chętnie sadzona na plantacjach. Owoce są duże zebrane w okazałe grona. Cały krzew dość duży odporny na choroby oraz przymrozki.

Ojebyn – pochodząca z północy Europy odmiana porzeczki czarnej. Wyróżnia się ona wczesną porą dojrzewania owoców, już na początku lipca można z niej zbierać pierwsze owoce.

pixabay.com

Odmiany porzeczki czerwonej

Porzeczka czerwona jest bardziej odporna na brak wody w glebie jak porzeczka czarna. Warte uwagi odmiany porzeczki czerwonej to między innymi:

Detvan – odmiana porzeczki czerwonej o dużych gronach, owoce czerwone, smaczne. Krzew odporny na mróz i choroby, bardzo dobrze sprawdza się w przydomowym ogrodzie.

Jonkheer Van Tets – polecana porzeczka do ogrodów, odmiana stara, bardzo plenna. Wykazuje dość znaczną odporność na opadzinę liści. Sprawdza się dobrze w uprawie na działkach ROD i ogrodach przydomowych.

pixabay.com

Porzeczka biała - ciekawa alternatywa dla porzeczki czerwonej

Białe porzeczki nie są tak popularne jak czerwono owocowe i czarno owocowe odmiany. Jednakże warto zwrócić na nią uwagę, gdyż jej owoce są łagodniejsze w smaku od porzeczki czarnej, wręcz słodkie.

Bianca – porzeczka biała tej odmiany ma owoce średniej wielkości o lekko kremowej barwie. Dość plenna, krzew dobrze znosi nasze warunki klimatyczne i owocuje niezawodnie.

Wersalska – posiada grona duże z licznymi jagodami. Krzew rośnie średnio silnie, jest dość odporna na choroby i szkodniki. Owoce są słodkie w smaki, zwłaszcza jeśli krzew rośnie w słonecznym miejscu.

pixabay.com

Jakie wymagania mają poszczególne gatunki porzeczki

Mimo znacznej tolerancji na warunki środowiska, porzeczki też mają swoje preferencje odnośnie gleby. Warto je poznać jeszcze przed sadzeniem krzewów aby plony były obfite i smaczne co roku.

Porzeczka czarna lubi wilgotne gleby

Gatunek czarnej porzeczki to typowy wskaźnik podmokłych gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. W naturalnym środowisku zasiedla łęgi jesionowe gdzie tworzy podszyt. W naszych ogrodach warto zapewnić jej podobne warunki do naturalnych. Najlepsze dla czarnej porzeczki będzie stanowisko:

  • słoneczne – promienie słońca sprawiają że porzeczki nabierają aromatu i gromadzą cukier;
  • wilgotne – jeśli nie mamy wody w ogrodzie to glebę można wzbogacić resztkami roślinnymi, które działają w jak gąbka magazynując wodę, w przypadku suszy krzewy podlewać;
  • żyzne - przed sadzeniem warto wmieszać do ziemi dobrze rozłożony kompost, można też ściółkować glebę wokół porzeczki przekompostowanymi liśćmi.

Porzeczka czerwona oraz biała są mało wymagające

Uprawa czerwonej porzeczki oraz białej jest bardzo łatwa. Wybierając miejsce pod te gatunki porzeczek trzeba zwrócić uwagę aby było no:

  • słoneczne – to gwarancja smaku i mniejszej kwasowości owoców;
  • żyzne – im bardziej poprawimy jakość gleby poprzez dodanie kompostu tym większe plony będziemy zbierać, warto jednak nawozić krzewy cyklicznie, dwa razy do roku wczesną wiosną po ruszeniu wegetacji oraz po zebraniu owoców.

Porzeczka czerwona nie ma tak dużych wymagań wodnych jak porzeczka czarna i może rosnąć na bardziej suchych stanowiskach. Jednak warto w czasie suszy zadbać o jej nawodnienie. Dużo wilgoci zatrzymamy w glebie ściółkując jej powierzchnię wokół krzewu.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl