Czereśnie i wiśnie
Czereśnie szczepione na podkładce Colt oraz na karłowej podkładce Gisela 5 - drzewka w I gatunku. W swoim ogrodzie warto znaleźć miejsce dla chociażby jednego drzewka wiśni lub czereśni. Wiosną zachwycają pięknymi, różowymi lub białymi kwiatami, a latem przynoszą obfite plony. Czereśnie dojrzewają szybko, już wiosną możemy się spodziewać aromatycznych owoców, a wiśnie owocują wczesnym latem. Oprócz walorów smakowych, wiele odmian czereśni i wiśni ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Pełne witamin i składników mineralnych, które dobrze wpływają na stawy, nerki oraz serce. Wspomagają również leczenie artretyzmu, dzięki dużym dawkom witamin z grupy B. Kwasy owocowe oraz witamina A i C zawarta w owocach działa oczyszczająco i poprawia stan i wygląd skóry. Z czereśni i wiśni można zrobić bardzo wiele przetworów, od konfitur i dżemów, przez soki aż po nalewki i likiery. Są również często używanym dodatkiem do pierogów, kompotów, ciast oraz deserów.
- Poprzednia strona
- 1
- |
- 2
- Następna strona
Wiśniowe drzewa - Charakterystyka
Wiśnie mają szeroki system korzeniowy i dorastają do wysokości 7-10 metrów. Wymagają pełnego nasłonecznienia, dobrej wentylacji gleby i podlewania. Gleba pod wiśnie powinna być kwaśna, dobrze nawożona i osuszona. Sadzenie odbywa się wczesną wiosną lub jesienią.Wiśnia kwitnie w kwietniu-maju, w zależności od klimatu. Jest ważną rośliną dla pszczół, ponieważ na początku sezonu produkuje nektar i pyłek. Jest to łatwe w uprawie drzewo owocowe o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Cena wiśni uzależniona jest od odmiany ,której wybierzemy do swojego ogrodu,
Smak wiśni zależy od jakości gleby i warunków klimatycznych. Wiśnie mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, takie jak brązowa zgnilizna, która atakuje liście, kwiaty i owoce. Najczęstszymi szkodnikami owadzimi są mszyce, gąsienice i ptaki zjadające owoce. Dlatego ważne jest regularne spryskiwanie pestycydami przeciwko tym szkodnikom w okresie kwitnienia od maja do czerwca, aby chronić swoje uprawy. Wiśnie są bardziej odporne na zimno niż drzewa czereśniowe. Wiśnia to rodzaj owoców należący do rodziny owoców pestkowych. Ma pojedyncze, duże nasiono otoczone słodkim lub cierpkim miąższem. Wiśnie są zwykle drylowane i spożywane jako żywność; jednak są one również szeroko stosowane do robienia dżemów i ciast wiśniowych.
Drzewa czereśni są bardzo popularne na świecie ze względu na swoje owoce. Miąższ jest soczysty i bardzo słodki, o charakterystycznym przyjemnym aromacie. Czereśnie rozwijają się w łagodnym klimacie; potrzebują długiego okresu wegetacji i dużo ciepła, aby dojrzeć owoce. Owocem jest mięsisty pestkowiec z pojedynczym centralnym nasieniem; w okresie dojrzałości owoc jest zwykle koloru od jasnoczerwonego do ciemnofioletowego, z wyjątkiem odmiany czereśnii zółtej (Czereśnia Donissena). Cena czereśni tak samo jak wiśni jest uzależniona od wybranej odmiany.
Jaka jest różnica między czereśnia a wiśnią?
Najbardziej oczywistą różnicą między czereśnią a wiśnią jest ich smak. Czereśnie są bardzo słodkie a wiśnie bywają nawet kwaśne. Kolejną różnicą jest ich zastosowanie. Czereśnie doskonale nadają się do jedzenia „od ręki” lub do sałatek owocowych, natomiast wiśnie są najlepsze do deserów, dżemów. Czereśnie są bardziej okrągłe i są nieco większe niż wiśnie. Dla osób będących na diecie będzie bardzo ważna informacja o ich wartości odżywczej. W przypadku czereśni będzie to większa kaloryczność ze względu na słodki smak. Różnica kaloryczna między wiśnia a czereśnią to około 20 kilo kalorii na 100g.
Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania czereśni oraz wiśni
Wiśnie oraz czereśnie są bogate w przeciwutleniacze i są uważane za jedne z najzdrowszych owoców, jakie można jeść. Są również dobrym źródłem witaminy C, potasu i błonnika. Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy wiśnia może zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca typu 2 i choroby serca. Badania wykazały, że związki zawarte w wiśni oraz czereśni mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i poprawić regenerację po wysiłku poprzez zmniejszenie bolesności mięśni. Innym ważnym związkiem zawartym w wiśniach oraz czereśniach jest melatonina. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w regulacji naszego cyklu snu i czuwania. Badania sugerują, że wiśnie zwiększają poziom melatoniny i mogą pomóc w poprawie jakości i długości snu. Czereśnie ze względu na większą zawartość cukru nie są zalecane dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Natomiast wiśnie w tym przypadku są bardzo dobre.