Sadzonki dębu
Dęby należą do drzew długowiecznych. Jako drzewa są wytrzymałe i osiągają imponujące rozmiary, w naszej kulturze stanowią symbol siły, wytrzymałości. Ich drewno jest cenione w budownictwie i stolarstwie. Posiada też dużą kaloryczność, przez co stanowi też materiał opałowy. Dąb to też symbol zdrowia, nic dziwnego są one odporne na wiele chorób, a ich kora oraz nasiona posiadają właściwości lecznicze. Jeśli posiadamy w naszym ogrodzie miejsce możemy posadzić tego króla lasu. W naszym sklepie znajdziecie wiele odmian tego gatunku. Niektóre z nich mają ciekawe wzory liści, jak chociażby dąb błotny. Drzewa te są bardzo wdzięczne w formowaniu i możemy z nich tworzyć pożądane kształty. Wśród dębów szypułkowych mamy odmiany o zwisających pędach, które pod swoimi koronami stwarzają przyjemny cień. Za to odmiana Fastigiata rośnie w interesującej formie kolumnowej i nadaje się jako zastępstwo innych roślin do budowania alei i sadzenia w miejscach reprezentacyjnych. Wspominając o dębach nie wolno pomijać efektownie wybarwionego dębu purpurowego. Jak sama nazwa wskazuje jest to drzewo o pięknych liściach o barwie purpurowej. Stanowią ciekawą odmianą od zielonych koron rosnących wokół drzew.
Drzewa dębu w ogrodzie - popularne odmiany
Drzewa dębu słyną z długowieczności, dlatego sadząc je można mieć pewność, że posłużą również następnym pokoleniom. Nazywane królami wśród drzew, mają majestatyczny wygląd, a niektóre odmiany nadają się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Krajowe gatunki tych drzew są potężne, dlatego wiele osób może mieć wątpliwości, czy dąb w ogrodzie jest dobrym rozwiązaniem. Istnieją jednak odmiany przeznaczone na niewielkie działki, np. kolumnowe. W tym przypadku sprawdzą się też drzewka na pniu. Jeśli ogród jest duży, zmieści się na nim nawet dąb szypułkowy lub czerwony. Taki okaz z pewnością nada przestrzeni charakteru. Dąb jest rośliną światłolubną, choć jego siewki znoszą zacienienie. Lubi świeże i żyzne gleby. Dęby to drzewa występujące na półkuli północnej. Ogółem istnieje aż 600 gatunków, w Polsce można natomiast spotkać trzy: szypułkowy (Quercus robur), bezszypułkowy (Q. petrea), ich mieszańce oraz endemiczny dąb omszony (Q. pubescens), który w naturze można obejrzeć w rezerwacie Jelinek nad Odrą. W lasach najczęściej spotyka się dęby szypułkowe, które odznaczają się długimi szypułkami z podłużnymi żołędziami. Drzewo dorasta do 20-30 m, a czasami nawet 50 m, posiada szeroko rozgałęzioną koronę i grube konary.
Dęby do dużych ogrodów - kolumnowy, błotny, purpurowy
Planując posadzenie drzewa w dużym ogrodzie warto wybrać sadzonki dębu szypułkowego. Może on przetrwać wiele lat, przez pierwsze 20 osiąga wielkość dużej jabłoni. Sprawdzi się też dąb bezszypułkowy, który posiada żołędzie osadzone na bardzo krótkich szypułkach i liście na dłuższych ogonkach. Rośnie wolniej, ma zwarty pokrój i lepiej znosi suszę. Dobrą opcją jest zakup sadzonek dębu czerwonego. To drzewo o ostro zakończonych liściach, które podczas jesieni odznacza się czerwonym przebarwieniem. Nadaje się idealnie do miast, bowiem jest odporne na choroby i zanieczyszczenia. Wybierając sadzonki dębu warto zwrócić również uwagę na dąb błotny. Odznacza się on wąską koroną i błyszczącymi liśćmi rudziejącymi przed opadnięciem. Jest łatwy w uprawie, tak samo jak dąb burgundzki. Zbrązowiałe liście tego drugiego utrzymują się na gałęziach niemal do końca zimy.
Sadzonki dębu do małych ogrodów - kulistego, szypułkowego
W małych ogrodach sprawdzą się kolumnowe odmiany dębu. Hodowcy poszukując mniejszych form stworzyli specjalne odmiany dębu szypułkowego, wśród których do najładniejszych należy Fastigiata. Charakteryzuje się wyprostowanymi ku górze gałęziami, może być drzewem symbolicznym i reprezentacyjnym. Sadzonka dębu Fastigiata Koster stanie się drzewem o postaci kolumny, wysokości kilkunastu metrów i 2 metrach szerokości. Concordia to odmiana żółtolistna, osiągająca do 8 m po 20-30 latach, natomiast Pendula cechuje się przewisającymi pędami i wysokością do 20 m. Pectinata to dąb strzępolistny dorastający zaledwie do 4 m. Również dąb bezszypułkowy może przybierać wąskie formy w przypadku odmian Eastcolumn i Westcolumn. Dąb błotny może pochwalić się sztandarową odmianą Green Dwarf, której korona po wielu latach osiąga jedynie 1 m średnicy.