Sadzonki cyprysów
Cyprysy to iglaste rośliny zazwyczaj drzewa albo krzewy należące do rodziny cyprysowatych. Pochodzą z Ameryki albo Azji. W naszych ogrodach są one często sadzone jako łatwe w uprawie i zimozielone krzewy ozdobne. W naszych warunkach klimatycznych mogą niekiedy przemarzać, dlatego też należy je sadzić w miejscach osłoniętych oraz zabezpieczać na zimę. Oczywiście zależy to też od rejonu kraju, w którym mieszkamy. Zastosowanie cyprysów w naszych ogrodach jest różnorakie. Mniejsze odmiany cyprysiku groszkowego mogą być sadzone w połączeniu z krzewami o kolorowych liściach lub kwiatach. Niektóre odmiany cyprysików mają pokrój bardzo rozłożysty więc można je wykorzystać do zadarniania miejsc na skalniakach czy rabatach oraz między drzewami. Wyższe odmiany cyprysów z powodzeniem mogą być sadzone jako solitery. Ze względu na to, że te rośliny są zimozielone wymagają odpowiedniej ilości wody, zarówno w trakcie lata jak i zima kiedy wiatr i mróz wysusza im igły. Brak wilgoci w glebie sprawia, że wiosną roślina może być częściowo uschnięta. Cyprysy rosną dość szybko więc też potrzebują dobrze nawiezionej ziemi. Najlepiej rosną jeśli mają podłoże próchniczne o lekko kwaśnym pH. Bardzo dobre wyniki daje ściółkowanie wokół nich korą sosnową.
- Poprzednia strona
- 1
- |
- 2
- Następna strona
Cyprysy w ogrodzie i ich szerokie zastosowanie
Cyprysy sadzonki pomimo tego, że nie są mrozoodporne, bardzo często wybierane są do naszych ogrodów ze względu na swój niezwykle ciekawy, oryginalny wygląd. Cyprysik na pniu prezentuje się niezwykle unikatowo i egzotycznie, pozwalając na tworzenie wyjątkowo ciekawych aranżacji ogrodowych. Doskonale wpisują się zarówno w styl angielski, francuski, pałacowy, jak również do ogrodów leśnych, górskich, orientalnych czy naturalistycznych. Pomimo tego, że cyprysy są krzewami charakterystycznymi dla klimatu śródziemnomorskiego, od wielu długich lat spotykamy je także w Polskich ogrodach. Co więcej, niejednokrotnie zdobią także tarasy czy balkony- cyprysy w doniczce równie dobrze rosną podczas ich właściwej pielęgnacji.
Cyprysiki i ich charakterystyka
Należy zaznaczyć, że cyprysiki to wiecznie zielone iglaki, które mogą bytować w gruncie cały rok, pomimo swojej małej tolerancji na niskie temperatury. Podczas odpowiedniej pielęgnacji są łatwe w uprawie. Gęste, okazałe krzewy uprawniane mogą być zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Karłowe odmiany doskonale spisują się jako eleganckie rośliny okrywowe. Cyprysiki rzadko chorują, ciesząc swoich hodowców nienaganną kondycją przez długi czas. Kora cyprysików jest bardzo cienka, gładka, zdarza się, że łuszczy się cieniutkimi paseczkami. Cyprysik odmiany to szeroka, różnorodna gama produktów, dzięki czemu każdy z nas odnajdzie gatunek dopasowany do własnych upodobań wizualnych jak również warunków panujących w naszych ogrodach.
Uprawa cyprysików, czyli sadzenie i właściwa pielęgnacja
Cyprysiki to rośliny, dla których najkorzystniej wybrać stanowiska nasłonecznione, jednak dobrze rosną także w półcieniu. W miejscach mocno zacienionych cyprysiki będą słabo rosnąć, przerzedzając się od dołu oraz mogą chorować, przez co odradza się wybór takich stanowisk. Co więcej, odmiany cyprysików o stożkowym bądź kolumnowym pokroju muszą być posadzone także na stanowiskach chronionych przed silnym wiatrem oraz mrozem.
Doskonałym czasem na sadzenie cyprysików jest bezdeszczowa i bezmroźna jesień. O gęstości sadzenia decyduję wybrana odmiana rośliny. Jeśli naszym celem jest cyprysowy żywopłot, wówczas należy rozmieścić sadzonki w różnym rzędzie, mniej więcej co 50 cm. Przed sadzeniem należy dokładnie spulchnić oraz uzdatnić ziemię. W tym celu należy dokładnie przekopać grunt, uwzględniając głębokość oraz szerokość konieczną do posadzenia wybranej sadzonki. Głębokość powinna być co najmniej dwa razy większa niż wysokość bryły korzeniowej rośliny. Do obsypywania umieszczonej w gruncie sadzonki warto wybrać ziemię pomieszaną z kompostem- zawarte w nim składniki pokarmowe ułatwią "przyjęcie się" roślinie.
Posadzoną roślinę należy obficie podlać. Co więcej, nawadnianie powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Co ważne, podlewamy cyprysiki jedynie w dni bezmroźne. Konieczne jest także właściwe nawadnianie w czasie suszy bądź upałów- w innych przypadkach cyprysiki doskonale radzą sobie same, pobierając wodę z głębszych warstw ziemi.