Sadzonki jałowca
Jałowce to rodzaj roślin iglastych, które możemy spotkać także w naszych lasach. Jednakże w ogrodnictwie wykorzystuje się wyhodowane odmiany o ciekawym kolorze igieł oraz pokroju, który może być zarówno płożący jak i kolumnowy. Jałowce to bardzo polecane i odporne na suszę krzewy do ogrodów. Dobrze radzą sobie na jałowej, piaszczystej ziemi pod warunkiem, że rosną w słonecznym miejscu. Oczywiście po posadzeniu należy je podlewać w miarę potrzeb, ale zakorzeniony krzew znosi bez większych problemów susze. Młodą sadzonkę po posadzeniu należy nie tylko podlewać regularnie, ale też zasilać odpowiednimi nawozami wczesną wiosną. Sadzenie jałowców najlepiej jest przeprowadzać późna jesienią, kiedy rośliny przygotowane są do nadchodzącej zimy. Im młodsza jest sadzonka tym łatwiej i szybciej się przyjmie, należy tylko ja odchwaszczać.
- Poprzednia strona
- 1
- |
- 2
- |
- 3
- Następna strona
Odmiany jałowca - płozący, pospolity, szczepiony na pniu
Pielęgnacja starszych okazów jałowców polega głównie na przycinaniu ich, aby nadać im pożądany kształt. Owoce jałowca to szyszkojagody, które po dojrzeniu możemy używać w kuchni do przyprawiania mięs. Różnorodność odmian jałowców sprawia, że jest to chętnie kupowany krzew do ogrodu. Niektóre odmiany mają naprawdę niewielkie rozmiary i mogą być sadzone w małych ogrodach przy domkach szeregowych, od południowej strony. Jego niewielkie wymagania siedliskowe oraz odporność na suszę i dekoracyjny wygląd mają ogromną wartość dla architektów projektujących ogrody.
Jeśli szukasz do swojego ogrodu rośliny efektownej, która przyciąga wzrok i skupia uwagę, a zarazem prostej w uprawie i (relatywnie) mało wymagającej, jałowiec wydaje się pasować do tego opisu wręcz idealnie.
Jałowiec w ogrodzie - informacje ogólne o drzewie
Jałowiec (z łac. Juniperus) to rodzina roślin iglastych - krzewów i drzew - pospolicie występujących właściwie na każdej szerokości geograficznej. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż jałowce są, obok sosen, najczęściej występującymi przedstawicielami roślin iglastych na świecie. Mnóstwo odmian jałowca rośnie w warunkach naturalnych, przy czym najczęściej spotykamy jałowiec w postaci płożących się krzewów bądź niewysokich drzew. Co ciekawe, te niskie odmiany jałowca właśnie stanowią bardzo często miejsce dziennego bytowania wielu gatunków ptaków, gdyż są doskonałą kryjówką odgradzającą przed zagrożeniami ze świata zewnętrznego. Ale to nie jedyna rola jaką przyszło w przyrodzie grać jałowcowi, bowiem wiele gatunków zwierząt, jak np. gąsienice, żywi się ich szyszkojagodami. Są one również z powodzeniem wykorzystywane przez człowieka.
Jałowiec - odmiany, warunki glebowe i stanowisko
Jałowiec od lat cieszy się (w pełni zasłużoną) popularnością wśród ozdobnych roślin iglastych. Ogrodnicy i właściciele przydomowych ogródków wydają się najczęściej decydować na jałowiec płożący, choć sadzonki jałowca pospolitego można też kupić w dużo bardziej oryginalnych i wyszukanych formach. Przede wszystkim, na rynku szeroko dostępny jest jałowiec szczepiony na pniu, którego walory estetyczne są nie do przecenienia i który stanowi przepiękną ozdobę wielu balkonów i tarasów.
Zdecydowana większość uprawianych w naszym kraju odmian jałowca jest niezwykle tolerancyjna jeśli chodzi o rodzaj podłoża. To prawda, że zasadniczo preferują one jej lekko kwaśny odczyn, ale zwykła, ogrodowa ziemia nie będzie negatywnie wpływała na ich prawidłowy wzrost i rozwój. Co więcej, nie będzie również problemem jeśli będzie to gleba piaszczysta, a nawet i kamienista. Jednak warunkiem sine qua non jeśli chodzi o dobrostan sadzonek jałowca pospolitego jest wysoka przepuszczalność gleby. Jeżeli planujemy sadzić kilka roślin obok siebie, warto mieć na uwadze, że optymalna odległość pomiędzy sadzonkami jałowca to 50-60 cm.
Jałowiec jest z natury niezwykle odporny na trudne warunki atmosferyczne. Wytrzymuje wysokie mrozy i długotrwałe susze, bardzo rzadko wymaga nawożenia. Jeśli chodzi o stanowisko - jest on rośliną wybitnie światłolubną i rośnie najlepiej w miejscach bogato nasłonecznionych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku jałowca na pniu - tu bowiem stanowisko możemy dowolnie zmieniać bez konieczności przesadzania rośliny.
Owoce jałowca - zastosowanie
Oprócz łatwości w uprawie i walorów estetycznych jałowce mają również jeszcze jedną pozytywną stronę - chodzi mianowicie o wykorzystywanie ich jagód. Któż z nas nie kosztował bigosu, bądź tradycyjnej grochówki z dodatkiem tego aromatycznego ziela? Oprócz działania wspomagającego przeciążony układ pokarmowy, jagody jałowca wykazują też działanie moczopędne i antyseptyczne. Ze względu na swój wspaniały aromat znalazły też zastosowanie w aromaterapii.