Sadzonki sosny
Sosny to drzewa albo krzewy szpilkowe należące do rodziny sosnowatych. Rosną zazwyczaj jako wysokie drzewa, ale też występują gatunki o niskim wzroście i pokroju krzewiastym. Sosna jest odpornym na warunki środowiskowe drzewem o niewielkich wymaganiach siedliskowych. Bardzo dobrze radzi sobie rosnąć na piaszczystej glebie. Są odporne na suszę pod warunkiem, że dobrze się ukorzenią. Jednakże długotrwały brak opadów może wpłynąć na kształt ich korony. Sosna najlepiej rośnie w słonecznym miejscu. Ma wtedy ładną i rozłożystą koronę, która daje miły do odpoczynku cień. Warto wiedzieć, że te drzewa wydzielają olejki eteryczne, które mają dobry wpływ na układ oddechowy człowieka. Dlatego sadzenie sosen w pobliżu miejsca do odpoczynku jest jak najbardziej korzystne. Poza tym wiosną na początku maja można z sosen zbierać kwiaty i robić z nich syrop. Zimą jest to bardzo smaczny dodatek do herbat ziołowych wspomagający organizm w tym trudnym okresie.
- Poprzednia strona
- 1
- |
- 2
- |
- 3
- Następna strona
Sosny na pniu
W ogrodzie możemy wykorzystać różne odmiany sosny. Niskie gatunki taki jak kosodrzewina idealnie nadają się na rabaty bylinowe od strony słonecznej. Natomiast wysokie odmiany sosny na przykład sosna czarna to piękne drzewa do sadzenia jako solitery albo w kompozycji z innymi drzewami. Sosny możemy wykorzystać też do stworzenia cienia w ogrodzie. Na większych powierzchniach będzie fajnie wyglądać zagajnik stworzony z kilku drzew. Natomiast w małych ogrodach lepiej będzie wyglądało jedno drzewo.
Sosna to drzewa iglaste, rzadziej krzewy iglaste. Są roślinami wiecznie zielonymi o długich i cienkich igłach, wyrastających w ilości kilku sztuk z jednego pędu. Sosny różnią się wyglądem i kolorem w zależności od odmiany, jednak większość z nich to wysokie i proste drzewa o nieregularnej koronie. Sosny są drzewami, które mogą żyć bardzo długo – często nawet tysiąc lub więcej lat. Sprawia to, że sosny w ogrodzie są doskonałym wyborem zwłaszcza dla osób, które nie planują częstych zmian w zakresie architektury krajobrazu. Warto jednak pamiętać, że większość odmian tych drzew to sosny szybkorosnące, co sprawia, że wybór odpowiedniej lokalizacji przed ich zasadzeniem jest wyjątkowo ważny. Oprócz zastosowania ozdobnego w ogrodach i parkach, sosny od setek lat wykorzystywane są w budownictwie, przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość i powszechność występowania.
Sosny – występowanie i wymagania
Drzewo sosna to jedno z najbardziej rozpowszechnionych drzew nie tylko w naszym kraju, ale i na całej półkuli północnej. Najpopularniejszym gatunkiem występującym w Polsce jest sosna pospolita.
Sosna sadzonki przyjmują się w większości ziem, nawet na glebach piaszczystych i szkieletowych, posiadają bowiem nieduże wymagania glebowe. Dobrze znoszą także okresy susz i mrozów, nie wymagają cięcia ani nawożenia.
Odmiany oraz gatunki sosen - karłowata, czarna, wejmutka
Do najpopularniejszych odmian sosen, które możemy spotkać w europejskich ogrodach i lasach należą przede wszystkim:
- sosna zwyczajna, inaczej pospolita, charakteryzuje się znaczną wysokością (dorasta do 25-40 metrów) i jest jednym z najpopularniejszych drzew występujących w Polsce,
- sosna himalajska, która posiada długie, zwisające igły o szyszkach osiągających rozmiary nawet do 30 cm,
- sosna karłowata, czyli sosna dorastająca do niewielkich rozmiarów (kilka metrów, najczęściej do 3 m),
- sosna wejmutka, która posiada piękne i bardzo charakterystyczne igły – cienkie, miękkie i o luźnym, nieregularnym pokroju. Sosna wejmutka odmiany to m. in. Louie o żółtych igłach, Macopin z nieregularną koroną oraz Horsford z niebieskozielonymi igłami,
- sosna czarna, jest sosną o ciemnozielonych i długich igłach. sosna czarna odmiany to przede wszystkim:
- Mari o gęstym pokroju,
- karłowata odmiana Pierrick Bregeon,
- Oregon Green o stożkowym pokroju.
- sosna bośniacka, która jest sosną o gęstym pokroju i intensywnie zielonych igłach,
- sosna limba, wyjątkowo odporna na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,
- sosna górska kosodrzewina, jest to wytrzymała sosna o kulistej, karłowatej formie.
Warto wspomnieć również o takich drzewach jak sosny na pniu, czyli sosny pienne (szczepione na pniu). Są to rośliny iglaste, które szczepi się na danej wysokości, zazwyczaj od 50 do 150 cm. Takie rośliny nie będą rosły już wzwyż, co pozwala na dokładne zaplanowanie wyglądu ogrodu.
Dany gatunek sosny wyróżnia od innych gatunków zestaw cech charakterystycznych, takich jak wysokość, rozłożystość gałęzi czy kolor i długość igieł. Dzięki bardzo dużej różnorodności sosny, każdy poszukujący drzewa do swojego ogrodu, znajdzie odmianę idealną dla siebie.