Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Świerki

Świerki są to drzewa iglaste. Zdobyły swoje uznanie w ogrodach dużych jak i małych dzięki różnorodności odmianowej jaką prezentuje ten gatunek. Znajdziemy tu zarówno odmiany osiągające mniej niż jeden m wysokości w ciągu 10 lat, jak i bardzo wysokie. Również możemy wybierać odnośnie pokroju od krzaczastych, kulistych czy stożkowatych.

Świerk srebrny to wysoko rosnące drzewo o naturalnym pokroju choinki. Idealnie nadaje się ta odmiana do sadzenia jako soliter przed domem. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości mamy przepiękną choinkę której tylko wystarczy dodać blasku światełkami i mamy przepiękną ozdobę świąteczną we własnym ogrodzie. Do małych ogrodów jako choinkę lepiej jest wybrać odmianę świerka białego, który nie osiąga tak pokaźnych rozmiarów, ale zachowuje przez cały czas piękną stożkowatą formę.

Świerki wykorzystamy w ogrodzie jako:

  • składnik kompozycji z innymi iglakami;
  • na żywopłoty;
  • jako solitery na trawniku przed frontem domu;
  • do kompozycji z innymi roślinami na rabatach całorocznych;
  • niektóre odmiany nadają się do sadzenia w miejscach cienistych (świerk kaukaski).

Świerki są dość odporne na choroby i szkodniki pod warunkiem że rosną w optymalnym dla nich środowisku. Ten gatunek bardzo dobrze znosi przesadzanie. Najlepiej jest to robić jesienią, nawet w październiku można bez obaw wykonać ten zabieg.

Mimo tego, że świerki w naturze rosną w rejonach o niezbyt sprzyjających warunkach, to i tak w ogrodzie warto mu zapewnić odpowiednie stanowisko. Jak drzewo będzie silne zminimalizujemy ryzyko ataku chorób i szkodników. Świerki wymagają stanowiska:

  • odpowiednio wilgotnego ale nie podmokłego
  • gleby dość żyznej ale przepuszczalnej najlepsza jest piaszczysto gliniasta
  • stanowiska nie narażonego na zanieczyszczenia
  • miejsca słonecznego, ale nie gorącego (źle znosi bardzo ciepłe miejsca)

Świerki to bardzo wdzięczne iglaki, które mając optymalne dla siebie miejsce w naszym ogrodzie odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem przez długie lata. Nie wymagają takiego nawożenia jak inne gatunki roślin. Należy tylko w przypadku niewielkich opadów jesiennych podlewać je przed nastaniem mrozów. Jak każde zimozielone są narażone na wystąpienie suszy fizjologicznej podczas wietrznych i mroźnych zim.


Wszystkie produkty

ŚWIERK czarny NANA ŚWIERK czarny NANA
Cena: 29,90 zł
szt.
szt.
szt.
szt.
Świerk SERBSKI Świerk SERBSKI
Cena: 23,90 zł
szt.
szt.
szt.
szt.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl