Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 7 dni roboczych.

Sadzonki świerka

Świerki są to drzewa iglaste. Zdobyły swoje uznanie w ogrodach dużych jak i małych dzięki różnorodności odmianowej jaką prezentuje ten gatunek. Znajdziemy tu zarówno odmiany osiągające mniej niż jeden m wysokości w ciągu 10 lat, jak i bardzo wysokie. Również możemy wybierać odnośnie pokroju od krzaczastych, kulistych czy stożkowatych. Świerk srebrny to wysoko rosnące drzewo o naturalnym pokroju choinki. Idealnie nadaje się ta odmiana do sadzenia jako soliter przed domem. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości mamy przepiękną choinkę której tylko wystarczy dodać blasku światełkami i mamy przepiękną ozdobę świąteczną we własnym ogrodzie. Do małych ogrodów jako choinkę lepiej jest wybrać odmianę świerka białego, który nie osiąga tak pokaźnych rozmiarów, ale zachowuje przez cały czas piękną stożkowatą formę.

Świerk biały 'Dendrofarma Gold'
Świerk biały 'Dendrofarma Gold'
Cena: 26,90 zł
Świerk Biały ALBERTA GLOBE
szt.
Świerk Biały ALBERTA GLOBE
Cena: 31,50 zł
Świerk Biały CONICA 30-40CM
szt.
Świerk Biały CONICA 30-40CM
Cena: 18,90 zł
Świerk Biały DAISY'S WHITE
Świerk Biały DAISY'S WHITE
Cena: 22,90 zł
ŚWIERK BIAŁY MAIGOLD
ŚWIERK BIAŁY MAIGOLD
Cena: 21,90 zł
Świerk Biały SUN ON THE SKY
Świerk Biały SUN ON THE SKY
Cena: 21,90 zł
Świerk czarny NANA
Świerk czarny NANA
Cena: 21,90 zł
Świerk kłujący GLOBOSA na pniu
Świerk kłujący GLOBOSA na pniu
Cena: 47,90 zł
Świerk Koster
Świerk Koster
Cena: 59,90 zł
Świerk pospolity BARRYI
szt.
Świerk pospolity BARRYI
Cena: 23,90 zł
Świerk Pospolity ECHINIFORMIS
szt.
Świerk Pospolity ECHINIFORMIS
Cena: 30,90 zł
Świerk pospolity Little Gem
szt.
Świerk pospolity Little Gem
Cena: 30,90 zł
Świerk Pospolity VIRGATA
szt.
Świerk Pospolity VIRGATA
Cena: 48,90 zł
Świerk Pospolity Zielony  60-70 cm
Świerk Pospolity Zielony 60-70 cm
Cena: 24,90 zł
Świerk SERBSKI
szt.
Świerk SERBSKI
Cena: 28,90 zł
Świerk Srebrny KAIBAB
szt.
Świerk Srebrny KAIBAB
Cena: 27,90 zł
Świerk srebrny MAJESTIC BLUE
szt.
Świerk srebrny MAJESTIC BLUE
Cena: 28,90 zł
Świerk Waldbrunn
szt.
Świerk Waldbrunn
Cena: 19,50 zł
ŚWIERK BIAŁY BIESENTHALER FRUHLING
ŚWIERK BIAŁY BIESENTHALER FRUHLING
Cena: 18,90 zł
Świerk Biały CONICA 90-100cm
Świerk Biały CONICA 90-100cm
Cena: 93,90 zł

Odmiany świerka

Świerki wykorzystamy w ogrodzie jako: składnik kompozycji z innymi iglakami; na żywopłoty; jako solitery na trawniku przed frontem domu; do kompozycji z innymi roślinami na rabatach całorocznych; niektóre odmiany nadają się do sadzenia w miejscach cienistych (świerk kaukaski). Świerki są dość odporne na choroby i szkodniki pod warunkiem że rosną w optymalnym dla nich środowisku. Ten gatunek bardzo dobrze znosi przesadzanie. Najlepiej jest to robić jesienią, nawet w październiku można bez obaw wykonać ten zabieg. Mimo tego, że świerki w naturze rosną w rejonach o niezbyt sprzyjających warunkach, to i tak w ogrodzie warto mu zapewnić odpowiednie stanowisko. Jak drzewo będzie silne zminimalizujemy ryzyko ataku chorób i szkodników. Świerki wymagają stanowiska:

  • odpowiednio wilgotnego ale nie podmokłego
  • gleby dość żyznej ale przepuszczalnej najlepsza jest piaszczysto gliniasta
  • stanowiska nie narażonego na zanieczyszczenia
  • miejsca słonecznego, ale nie gorącego (źle znosi bardzo ciepłe miejsca)

Świerki to bardzo wdzięczne iglaki, które mając optymalne dla siebie miejsce w naszym ogrodzie odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem przez długie lata. Nie wymagają takiego nawożenia jak inne gatunki roślin. Należy tylko w przypadku niewielkich opadów jesiennych podlewać je przed nastaniem mrozów. Jak każde zimozielone są narażone na wystąpienie suszy fizjologicznej podczas wietrznych i mroźnych zim.

Świerk, czyli całoroczna choinka dla każdego

Świerk to wiecznie zielone, samowystarczalne i odporne na warunki atmosferyczne drzewo, które świetnie sprawdzi się jako ozdoba ogrodu, podwórka, czy innej, zielonej przestrzeni. Niektóre jego odmiany - ze względu na ciekawy kolor igieł - pełnią funkcję typowo ozdobną, inne wykorzystywane są nawet w medycynie naturalnej. Trzeba jednak pamiętać, że świerki nie ukorzeniają się zbyt głęboko, a ich korzenie nie są tak mocne, jak w przypadku innych drzew. Są więc bardziej narażone na uszkodzenia, a nawet na wyrwanie, np. Podczas silnego wiatru.

Świerk - popularne odmiany

Świerki pospolite to najbardziej popularne iglaki, które jednocześnie wyróżniają się na tle innych najszybszym wzrostem. Inne odmiany drzewka świetnie udekorują ogród. Jakie świerki wybrane są najczęściej?

  • Świerk srebrny - nazwę zawdzięcza niezwykłej, srebrzystej barwie swoich igieł. Może rosnąć nawet do 20 metrów w górę, rozrastając się przy tym w charakterystyczny kształt choinki. Jest bardzo odporny na mróz, smog, oraz przesuszenie gleby.
  • Świerk niebieski - przy odpowiednich warunkach zapewniających maksymalny wzrost, może osiągać jeszcze większą wysokość niż poprzednik (rośnie nawet do 30 metrów). Jego znakiem rozpoznawczym są sztywne, srebrnozielonkawe i dosyć kłujące igły. Drzewo owocuje w jasne, podłużne, zwisające szyszki.
  • Świerk zwyczajny - wzrostem nie ustępuje pozostałym przedstawicielom gatunku, rosnąc na wysokość 20-30 metrów. Ta nieustannie zazieleniona, często spotykana w ogrodach choinka dzięki rozrastającym się na boki gałęziom tworzy klasyczny, stożkowy kształt. Igły świerka zwyczajnego są intensywnie zielone na początku, z czasem ciemnieją, stają się grubsze, większe i bardziej błyszczące. Walcowate szyszki - po tym, jak wydadzą nasiona - odpadają.

Sadzonki świerków

W przyrodzie świerki rozmnażają się poprzez rozsiewanie nasion. W warunkach domowych możliwa jest hodowla iglaków oparta na podobnych zasadach, jednak jest ona dość wymagająca i nie zawsze skuteczna. Dlatego właśnie warto wybrać sadzonki.

Poprzez nasiona zaleca się rozsadzanie odmian takich jak np. świerk srebrny czy świerk pospolity. Inaczej jest w przypadku świerka niebieskiego, ponieważ sadzonki świerków tego rodzaju cechuje duża łatwość ukorzeniania, dzięki czemu nawet te pobrane z młodych drzew, mają dużą szansę na prawidłowy wzrost.

Uprawa świerka

Świerki to bardzo samowystarczalne i mało wymagające drzewa. Ten gatunek iglaka do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje regularnej opieki ani szczególnie żyznej gleby. Świerki mają jednak pewne upodobania, których spełnienie będzie skutkowało mocnym ukorzenieniem drzewa i jego lepszym wzrostem.

Wybierając miejsce dla nowej choinki warto więc pamiętać, by było ono umiarkowanie słoneczne, stosunkowo chłodne i bogate w pulchną, dobrze przepuszczalną glebę o odpowiednim pH (5,5-6,5). Młode, dopiero ukorzeniające się drzewka, należy często podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża.

Ze względu na swoją wysoką mrozoodporność ten przedstawiciel iglaka doskonale sprawdzi się również w warunkach zimowych. Choinek nie trzeba także przycinać, co znacznie ułatwia ich pielęgnację. Świerk w ogrodzie to roślina niewymagającą wiele pracy, będąca przy tym uniwersalną i - przede wszystkim - nieustannie zieloną ozdobą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl