Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Lawendy

Lawenda to piękna roślina o bardzo niewielkich wymaganiach pokarmowych. Jeśli zamiast kompostu zapewnimy jej słońce możemy być pewni sukcesu w uprawie tych pachnących kwiatów. Ceniona już od wieków jako roślina o zastosowaniu ozdobnym oraz składnik wielu receptur ziołowych i szerokiego zastosowania w gospodarstwie domowym. 

Lawenda kwiat południa

Sprzedawane przez nas lawendy to odmiany dostosowane do klimatu Polski. Mimo pochodzenia z południa kontynentu udało się wyhodować odmiany znoszące nasze mrozy. Jednak zawsze warto ją okryć przed zimą jedliną. Dzięki temu lepiej zimuje. Szczególnie w północnych i wschodnich rejonach Polski przydaje się takie okrycie. 

Gdzie najlepiej sadzić lawendę

Jeśli posiadamy w ogrodzie słoneczne i suche miejsce to możemy z powodzeniem posadzić tam lawendę. Takie stanowisko doceni też Dzwonek Dalamtyński. Obie rośliny wymagają gleby przepuszczalnej, piaszczystej i zasadowej. Dobrze sobie radzą posadzone wzdłuż murków, chodników i słonecznych ścieżek ogrodowych. Te rośliny nie lubią tylko nadmiaru wody. Jednak w przypadku młodych okazów należy dbać o utrzymanie wilgoci w podłożu. Starsze i dobrze ukorzenione rośliny nie potrzebują już podlewania. Wyjątkiem jest uprawa w pojemnikach. 

Uprawa lawendy w pojemnikach

Lawendę z powodzeniem możemy uprawiać w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Musimy jej zapewnić odpowiednią ziemię. Nie może ona być kwaśna. Najbardziej optymalne jest podłoże o pH w okolicy 7-8. Można ją ściółkować kamieniem, które zawiera w swoim składzie wapń.

Ściółkowanie lawendy kamieniami

Glebę wokół lawendy możemy wyłożyć kamieniami, szczególnie nadają się do tego piaskowiec, bazalt, dolomit, marmur, trawertyn. Zalet ściółkowania lawendy jest kilka:

  • wapń wypłukiwany z kamieni podnosi pH podłoża;
  • kamienie pomagają utrzymać ciepło, co lawenda doceni zwłaszcza gdy nadejdą chłodne noce;
  • ściółka zabezpiecza przed zbytnim parowaniem gleby.

Kwiaty lawendy są bardzo chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Miód z niej jest bardzo ceniony w południowych krajach Europy. W Polsce powstają dopiero pola lawendowe, zazwyczaj są tworzone wokół winnic. Z kwiatów lawendy można przygotowywać syropy, konfitury, aromatyzować przetwory i ciasta. Nadają się do tworzenia woreczków zapachowych wkładanych do szafy. Swoim zapachem skutecznie odstraszają mole. 

 


Wszystkie produkty

szt.
Lawenda MUNSTEAD Lawenda MUNSTEAD
Cena: 10,90 zł
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl