Sadzonki tawuły
Tawuła to niezbyt wysoki krzew o drobnych kwiatach zebranych w małe baldachy. Kolor płatków jest zazwyczaj biały, ale może być też różowy czy czerwony. W naszym sklepie sprzedajemy najwięcej odmian tawuły japońskiej, ale mamy też piękne odmiany innych gatunków w tym tawuły szarej czy nippońskiej. Tawuła japońska to niewysoki krzew o kulistym ładnym pokroju. Kwiaty zebrane w baldachy pojawiają się na szczytach tegorocznych pędów. Kolor kwiatów zazwyczaj w odcieniu czerwieni, bieli i różu. Rośnie bezproblemowo na prawie każdej glebie ogrodowej.
- Poprzednia strona
- 1
- |
- 2
- Następna strona
Tawuła japońska
Zastosowanie tawuły japońskiej w ogrodzie to głównie na rabaty, jako roślina okrywowa, do ogrodów skalnych, do sadzenia w pojemnikach. Niewątpliwą zaletą tawuły japońskiej jest odporność na zanieczyszczenie. Dlatego jest to cenna roślina do sadzenia w zieleni miejskiej. Przycina się ją wiosną usuwając zeszłoroczne przyrosty. Tawuła szara to efektowny krzew do sadzenia w szpalerach, tworzenia naturalnych żywopłotów. Przewieszające się do dołu pędy pokryte białymi kwiatami wyglądają bardzo dekoracyjnie. Liście rozwijają się po kwitnieniu. Kwiaty tworzą się na zeszłorocznych pędach, dlatego cięcie tawuły szarej przeprowadza się po kwitnieniu, aby w następnym roku było równie obfite. Krzew dorasta do około dwóch metrów wysokości. Tawuła nippońska to krzew dorastający do wysokości około 1,5 metra o sztywnych lekko wzniesionych pędach pokrytych gęsto małymi kwiatkami. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej, dobrze rośnie także w lekkim cieniu. Jednak w słońcu roślina o wiele obficiej kwitnie. Również wymaga przecinania po kwitnieniu.
Tawuła - czym charakteryzuje się ten wyjątkowy krzew?
Tawuła to oryginalny, a jednocześnie niewymagający krzew, powszechnie wykorzystywany do ozdoby przestrzeni - czy to domowej czy miejskiej. Już wczesną wiosną niektóre odmiany tawuły obsypują się mnóstwem niewielkich, białych lub różowych kwiatów kwiatów. Liście innych wybarwiają się z kolei na żywe, kontrastowe kolory, ciesząc oko w miesiącach kwitnienia.
Popularność tawuły nie jest przypadkowa - krzew jest bowiem nie tylko piękny, ale i niezwykle łatwy w pielęgnacji. Dbanie o tawuły - w zasadzie niezależnie od ich odmiany - ogranicza się w zasadzie do przycinania i ewentualnego formowania kształtu rośliny. Niewielkie wymagania co do temperatury, nawodnienia, czy rodzaju gleby, pozwalają na to, by ten zachwycający krzew rozrastał się w szybkim tempie, praktycznie bez naszej ingerencji.
Tawuła - odmiany, które warto znać
Jeśli chodzi o krzewy takie jak tawuła, odmiany - w tym również ich liczba - są naprawdę imponujące. Różnią się one od siebie między innymi kolorem i sposobem rozmieszczenia kwiatów, kształtem i wielkością liści, czy wysokością. Pośród około 100 należących do tego gatunku roślin, można wyróżnić kilka najbardziej popularnych, jak na przykład:
- Tawuła japońska (tawuła czerwona) - zwana także drobną, jest niższa niż szara odmiana krzewu (może dorastać do 1-1,5m wysokości) i - jak sama nazwa wskazuje - pochodzi z Japonii. Jest połączeniem gęsto usianych, zebranych w baldachogronach kwiatów oraz jajkowatych, dekoracyjnych liści, które w okresie wiosny oraz jesieni mogą się ciekawie przebarwiać. Inaczej niż w przypadku tawuły szarej, ta kwitnie na pędach jednorocznych.
- Tawuła van Houtte’a (tawuła biała) - krzewy tej odmiany są naprawdę imponujące, ponieważ dorastają nawet do 2-2,5m. Ich znakiem rozpoznawczym są zebrane w grona, zwisające pędy kwiatowe, cieszące oko już od kwietnia. Jej liście zaczynają rozwijać się już wczesną wiosną, natomiast wraz z nadejściem jesieni zmieniają swój kolor, dzięki czemu śnieżnobiały dotąd krzew zyskuje wyraziste, żółtoczerwone barwy.
- Tawuła szara - bardzo ciekawa odmiana krzewu tawuły, o białych, welonowych kwiatach. Może osiągnąć rozmiar nawet do 2m. Wyróżniają ją długie, giętkie gałęzie, zwieszone niemal do samej ziemi gałęzie, obsypane kaskadą białych kwiatów.
- Tawuła Nippońska - charakteryzują ją długie, sztywne pędy kwiatowe, zakwitające już wczesną wiosną (najczęściej w kwietniu). Zazwyczaj osiąga do 1,5m wysokości. Jest rozłożysta i półkulista, dlatego idealnie sprawdzi się posadzona osobno.
Skąd się bierze tawuła? Sadzonki i rozmnażanie rośliny
Aby rozmnożyć tawułę, najlepiej będzie wykorzystać jej zdrewniałe sadzonki. Można je uzyskać odcinając odrosłe od pnia gałązki i odcinanie z pędów sadzonek o długości około 20cm.
Tak przygotowane sadzonki tawuły można ukorzenić np. w doniczce z piaskiem, układając na podłożu sadzonki, a następnie w całości zasypując piaskiem. Gdy pędy trochę się ukorzenią, zasadzamy je w ziemi na głębokość około 3/4 długości sadzonki.
Jak i gdzie uprawiać tawułę?
Tawuła to roślina, którą sadzić można w zasadzie wszędzie - świetnie odnajdzie się w różnych warunkach, przez co często wykorzystywana jest w aranżacjach parków czy przestrzeni miejskiej. Imponujące, najczęściej przekraczające metr rozmiary oraz szybki, gęsty rozrost sprawiają, że można wybrać tawułę na żywopłot. Świetnie wygląda również w towarzystwie byliny takiej jak np. Tawułka - odmiany, które dobrze się komponują, to między innymi BURGUNDY RED, Arendsa FANAL, czy WEISSE GLORIA.
Największą - poza przepięknym wyglądem - zaletą tawuły jest łatwa uprawa i brak wygórowanych wymagań. Krzew rośnie bowiem praktycznie na każdej glebie (choć należy unikać podłoża podmokłego), jest odporny na mróz (nie wymaga okrywania zimą), szkodniki, choroby, a także zanieczyszczenia powietrza i przesuszenie.
Warto jednak zapewnić roślinie odpowiednią ilość słońca oraz regularnie ją podcinać - w przeciwnym razie krzew może zakwitać słabiej