Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Cięcie letnie drzew owocowych.

Lato kojarzy nam się raczej ze zbieraniem plonów z naszych ogrodów, niż z zabiegami pielęgnacyjnymi. Są jednak od tego odstępstwa.


 

Cięcie dla owocowania

Prześwietlanie korony w okresie letnim ma na celu przyśpieszenie i wyrównanie dojrzewania, oraz skoncentrowanie sił drzewa na dojrzewaniu owoców, a nie rozwoju odrostów tegorocznych. Ponadto owoce, które są równomiernie oświetlone, charakteryzują się wybornym smakiem i aromatem.
Poniżej przedstawiam jakie drzewa owocowe tniemy letnią porą, i uzasadniam dlaczego.

Jabłonie i grusze

W lecie usuwamy tylko i wyłącznie uszkodzone gałęzie i tzw. „wilki”. Są to jednoroczne, wyrastające z pnia, lub bocznych konarów i gałęzi młode pędy drewniejące pod koniec lata. Należy pozbyć się około 90 % z nich, resztę zostawiamy do odbudowy korony. Cięcie wykonujemy około 2-3 tygodnie przed zbiorem owoców, podczas suchej pogody. Zostawiamy pędy rosnące pod kątem prostym do pnia, z którego wyrastają.

Pestkowe

Drzewa pestkowe tnie się podobnie. Wiśnie i czereśnie nie tniemy zimą, ewentualnie w lutym wycinamy co najwyżej duże, niepożądane, lub złamane konary. Na owoce cięcie wykonujemy latem po zebraniu owoców, koniec lipca albo początek sierpnia. Natomiast brzoskwinie oraz śliwy należy ciąć bardzo ostrożnie i w terminie wiosennym.

Wiśnie i czereśnie

Usuwamy gałęzie rosnące w dół, ostro do góry oraz w środek korony, także te, które nie posiadają liści. Zasada jest taka, że należy wyciąć około 1/3 gałęzi. Skracamy przewodnik jak wyrósł wysoko, zostawiamy jak najwięcej pędów jednorocznych.

Winorośl

Popularne winogrona, aby były słodkie i dobrze wybarwione potrzebują dużo słońca. Z tego względu pod koniec lipca przeprowadza się cięcie rozrośniętych pędów jednorocznych. Pędy, na których są zawiązane grona przycina się za 6-10 liściem nad ostatnim gronem. Natomiast pędy boczne, wyrastające z kątów liści przycina się za 1-2 liściem.

Cięcie ma na celu również pobudzenie drzew do równomiernego wzrostu, lepszego dojrzewania owoców oraz powstawania zawiązków na kwiaty w przyszłym roku. Każde cięcie należy wykonywać w dni suche i słoneczne oraz rany większe smarować maścią ogrodniczą albo węglem drzewnym aby zabezpieczyć od chorób grzybowych.


 

Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl