Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak pielęgnować cisy w ogrodzie

Jak pielęgnować cisy w ogrodzie

Piękne i majestatyczne cisy to warte uwagi drzewa ozdobne. Jest to jedno z drzew, które jako pierwsze zostało objęte ochroną prawną przez… Króla Polski Władysława Jagiełłę.


 

Kiedyś cis miał duże znaczenie gospodarcze, chociaż lepszym określeniem będzie „kluczowe znaczenie militarne”, co też przekładało się na gospodarkę. W tamtych czasach drzewo cisowe było głównym materiałem konstrukcyjnym łuków, a broń ta była jedną z ważniejszych w ówczesnym okresie. Nie ma się co dziwić, iż te drzewa już wtedy doczekały się ochrony prawnej. Obecnie także są pod ochroną, poza egzemplarzami rosnącymi na prywatnych posesjach.

Jak rośnie cis

Zazwyczaj cis rośnie jako drzewo o pokroju kolumnowym. Okazy żeńskie rodzą małe czerwone owoce. Igły cisa są ciemnozielone, płaskie i niezbyt długie. W dotyku gładkie. Cała roślina zawiera substancję toksyczną, dlatego należy ostrzec przed jedzeniem jagód dzieci. Sama osnówka owoców nie jest trująca i może być bez przeszkód zjadana, szkodliwe są tylko nasiona, igły oraz cała reszta rośliny. Jednakże ze względu na niezbyt przyjemny smak, raczej nikt nie będzie się delektował cisem. Jeśli boimy się o dzieci to zawsze można roślinę ogrodzić płotkiem albo obsadzić kłującym, niskim krzewem.

Jakie stanowisko preferuje cis

Cis jako drzewo pochodzące z leśnego ekosystemu ma specyficzne wymagania. Preferuje zdecydowanie wilgotne podłoże, dlatego jeśli szukamy drzewa o kolumnowym pokroju do posadzenia w pobliżu oczka wodnego, to cis nadaje się idealnie. Gleba powinna być żyzna.

Zestawienia z cisami

Każdy praktycznie gatunek rośliny, który ma podobne wymagania jak cis może rosnąć w jego sąsiedztwie. Ciekawie wygląda w zestawieniu z niższymi krzewami o rozłożystym czy płożącym pokroju. Nadaje się do obsadzania zacienionych alei oraz ścieżek.

pixabay.com

Choroby cisów

W zasadzie cisy są dość odporne na choroby i szkodniki. Największe szkody może im wyrządzić susza, zwłaszcza jeśli nie zostaną one nawodnione przed nastaniem mrozów. Jest to w zasadzie jedyne znaczne zagrożenie dla cisów w ogrodzie. Zresztą, susza fizjologiczna zagraża praktycznie każdej roślinie zimozielonej. Poza tym cis może nawiedzić nalot mszyc, opuchlaki czy misecznik Cisowiec. Jak tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, przystępujemy do dokładnych oględzin rośliny. Usuwamy zarażone pędy i dopiero jak inne środki zawiodą robimy oprysk.

Jak sadzimy cisy

Zazwyczaj dostajemy ze szkółki cisy rosnące już w doniczkach. Przed sadzeniem należy je podlać, a jeśli bryła korzeniowa jest sucha, to zamoczyć na 1-2 godziny we wodzie. Po tym czasie, jak ziemia rozmięknie bez problemu wyciągniemy roślinę wraz z korzeniem z pojemnika. Kolejno przenosimy roślinę do dołka i obsypujemy ziemią, każdą warstwę delikatnie ugniatając. Na koniec robimy zagłębienie w ziemi, do którego będziemy wlewać wodę.

Wybierając miejsce dla cisów trzeba wziąć pod uwagę zarówno ich docelową wielkość, jak też zagospodarowanie ogrodu. Z początku mały cis po kilkudziesięciu latach może być dużym cisem i zasłonić nam połowę widoku na ogród. Dlatego też lepiej sadzić go na obrzeżach. Cisy można wykorzystać też do sadzenia żywopłotów, zwłaszcza na glebach wilgotnych i żyznych. Czerwone owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Poza tym cis w ogrodzie dobrze komponuje się ze średnio wysokimi krzewami, zarówno iglastymi jak i liściastymi. Przed obfitymi opadami śniegu warto obwiązać cis na całej wysokości zwykłym sznurkiem aby pod ciężarem śniegu nie ułamał się.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl