Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak sprawdzić rodzaj gleby w ogrodzie

Jak sprawdzić rodzaj gleby w ogrodzie

Posiadając ogród prędzej czy później dotrzemy do takich pojęć jak rodzaj gleby, a jak będziemy zagłębiać się jeszcze bardziej to zahaczymy o klasy bonitacyjne. Warto wiedzę o naszej ziemi, na której zamierzamy zakładać ogród zdobyć jeszcze przed sadzeniem roślin.


 

Dopasować roślinę do gleby czy glebę do rośliny?

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie dopasowanie gatunku rośliny do gleby jaką mamy w ogrodzie. Bardzo dużym ułatwieniem są klasy bonitacyjne dostępne na geoportalach powiatowych. Zaznaczając opcję Klasoużytki wyświetli się nam na mapie warstwa z klasami gleby (od I do VI). Gdzie I to klasa najlepsza, a VI najsłabsza. Często działki budowlane mają oznaczenie Br lub B bez podania klasy gleby. W takim wypadku sprawdzamy jakie klasy ma gleba rolna położona najbliżej naszej działki. Na działce budowlanej będzie ta sama albo o I klasę niższa lub wyższa.

Klasy gleby od I do III włącznie

Do I, II i III klasy zaliczane są ziemie dobrej jakości, nie musimy nawozić dobrej ziemi do ogrodu, można z powodzeniem urządzać go na tej co jest. Na glebach dobrej klasy rośnie większość gatunków roślin poza przystosowanymi do wybitnie ubogich siedlisk (janowiec barwierski, lawenda).

Klasa gleby od IV do VI

Zazwyczaj dwie ostatnie klasy gleby to piaszczyste tereny, warunki wodne są na nich niekorzystne do rozwoju większości gatunków roślin, pH zwykle jest kwaśne. W przypadku ziemi gliniastej będą to ciężkie gliny, nie odprowadzające wody podłoże, trudne do penetracji dla korzeni większości roślin. Takie gleby należy wzbogacić o odpowiednie domieszki.

pixabay.com

Jak poprawić glebę gorszej klasy

Oba rodzaje gleby można poprawić poprzez ściółkowanie. Rozkładająca się materia organiczna stwarza warunki stabilne dla rozwoju fauny glebowej, która spulchnia teren i wprowadza humus do wierzchniej warstwy gleby. Po kilku latach ściółkowania będziemy dysponować w ogrodzie glebą bardzo dobrej jakości. Oczywiście rośliny możemy sadzić już od samego początku, a tylko pamiętać o dokładaniu co roku grubej warstwy ściółki.

Co zrobić gdy mamy ciężką glinę w ogrodzie

Gleby gliniaste należy napowietrzyć, można osiągnąć to dodają do niej piasek oraz materię organiczną (stare siano, kiszonka, odpady biologiczne) i wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. Rozejrzyjmy się też co kto ma w okolicy, na składzie kruszywa tona piasku może kosztować niewiele, a dla naszego ogrodu będzie to duży krok w przód.

Ogród na piaszczystej glebie

Piaszczyste gleby szybko robią się suche, można je poprawić poprzez dodanie gliny oraz tak jak wyżej, materii organicznej. Kolejno wymieszać ją z wierzchnią warstwą podłoża na głębokość do 20 cm. Warto rozejrzeć się za odpadkami z gospodarstw rolnych, które możemy dostać za niewielką kwotę.

pixabay.com

Czy rośliny mogą poprawić jakość gleby?

Rolnictwo od wieków korzysta z właściwości strukturotwórczych niektórych gatunków roślin. Maja one znaczący wpływ na poprawę jakości gleby. Najbardziej popularne gatunki poprawiające strukturę podłoża to:

  • łubin;
  • facelia;
  • gryka;
  • wyka;
  • groszek;
  • bób;
  • bobik;
  • koniczyna czerwona, białoróżowa, inkarnatka;

Rośliny te wysiane na piaszczystych glebach należy przeorać w czasie kwitnienia aby jak najwięcej zielonej masy wprowadzić do gleby.

Oprócz klas bonitacyjnych glebę można określić za pomocą dotyku, koloru czy zapachu. Znawcy już na podstawie rosnących na działce chwastów potrafią w dużym przybliżeniu podać pH gleby, żyzność, poziom wilgotności. Dzieję się tak dlatego, że rośliny dziko rosnące wybierają najbardziej optymalne dla siebie stanowiska. Znając preferencje poszczególnych gatunków można z łatwością zidentyfikować rodzaj gleby.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl