Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak uprawiać truskawki

Sierpień to idealny czas do przygotowania grządki z truskawkami. Dzięki temu sadzonki się ukorzenią przed zimą, a wiosną następnego roku pojawią się pierwsze kwiaty i owoce.


 

Truskawki nie są wymagające w uprawie

Jeśli chodzi o owoce jakie możemy uzyskać z przydomowych ogrodów to truskawki są jednymi z najsmaczniejszych. Poza tym pojawiają się jako pierwsze owoce po zimie, dlatego jest to też wartościowe źródło witamin.

Miejsce pod truskawki

Powinno być dobrze odchwaszczone. Wybieramy teren dobrze utrzymujący wilgoć i słoneczny. Owoce będą wtedy jędrne, soczyste i słodkie. Gleba powinna być lekko kwaśna około 5,5 pH. W ogrodzie można zawsze przytulić grządkę truskawek do jagodnika z borówkami amerykańskimi.

Prawidłowo posadzone truskawki

Sadząc należy zawsze umieścić w dołku korzenie prosto, a zawiązki liści powinny wystawać nad powierzchnię ziemi. Inaczej będzie źle rosła i słabo plonowała. Rozstawa miedzy rzędami powinna wynosić powyżej 50 cm a w rzędzie około 30 +/- 5 cm.

Pielęgnacja plantacji

Kolejnym zadaniem jakie należy wykonać, aby móc cieszyć się smacznymi owocami jest pielęgnacja truskawki.

Odchwaszczanie

Jest kilka metod odchwaszczania truskawek. Najprościej jest po posadzeniu wysypać wolne przestrzenie warstwą liści, igliwia, trocin czy kory. W ostateczności można też użyć niezadrukowanej tektury. Można też tekturą wyłożyć teren przed założeniem plantacji, wtedy większość chwastów wyginie. Jeśli to jest niewielka powierzchnia to jest to wykonalne.

Choroby i szkodniki truskawek

W mniej sprzyjających latach może na truskawkach pojawić się choroba. Jednak dla zwalczania większości z nich nie trzeba sięgać wcale po środki chemiczne:

Szara pleśń występuje przy zbytnim zagęszczeniu, małym przewiewie i zbyt dużej wilgoci. Dlatego warto sadzić rzędy w orientacji wschód-zachód, podlewać glebę nie krzewy oraz sadzić w międzyrzędziach cebulę, czosnek, ewentualnie podlewać wyciągiem z tych roślin.

Nicienie są to małe owady, które wnikają do korzeni rośliny tworząc na nich cysty. Liście są wyraźnie zdeformowane, na łodygach brak włosków widać te objawy zwłaszcza wczesna wiosną. Dlatego zawsze warto w obrębie grządki truskawek sadzić kilka sztuk aksamitki wyniosłej. Zwabia ona nicienie w pułapkę głodową.

Przędziorki i roztocza najlepiej zwalczać je opryskując krzewy wywarem z wrotyczu, tui, cisu, bylicy piołunu. Na mszyce dobrze działa wywar z liści pomidora.

Drutowce ich wygląd do złudzenia przypomina kawałki druta. Jak tylko zaobserwujemy ich pojawienie się należy zrobić dla nich pułapki. Połówki ziemniaka dość gęsto wtykamy do połowy w ziemi wieczorem, a następnego dnia wyciągamy je i wybijamy szkodniki.  

Wybranie odpowiedniego stanowiska pod truskawki i przygotowanie go to inwestycja w dobry zbiór. Najlepiej truskawki rosną posadzone w pełnym słońcu, są bardziej aromatyczne i słodsze. Taką plantacje trzeba odnawiać co kilka lat, przenosząc w inne miejsce.


 

Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl