Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Kwiaty ogrodowe, które lubią cień

Kwiaty ogrodowe, które lubią cień

Własny ogród to nie tylko miejsce, gdzie można spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi, ale też dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania. Inne rośliny wybieramy do ogrodu, w którym jest cień, a inne do słonecznego.


 

Cień cieniowi nierówny

Cień rzucany przez budynki jest mocny. Światło dociera do takiego miejsca głównie w formie odbitej od innych powierzchni. W takim miejscu poradzi sobie naprawdę niewiele roślin. Do najbardziej wytrwałych należą:

W miejsca gdzie słońce operuje kilka godzin dziennie można posadzić:

Półcień jaki dają drzewa

Wśród luźno rosnących drzew rozwijać się i kwitnąć może wiele pięknie kwitnących bylin ozdobnych. Jeśli zostaliśmy posiadaczami starego sadu, nie warto go wycinać. Warunki panujące wśród rosnących luźno jabłoni doceni wiele ślicznych kwiatów:

Kwitnące krzewy

Wśród roślin wyróżniających się pięknymi kwiatami znajdziemy wiele krzewów. Duża część z nich o wiele lepiej radzi sobie w półcieniu niż wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najładniejsze krzewy ozdobne do cienia:

Wykorzystując zestawienia z krzewów oraz bylin ozdobnych można urządzić w cieniu całkiem ładny i miły dla oka ogród.

Gleba w ogrodzie

Ziemia osłonięta nie paruje tak szybko, dlatego w miejscach cienistych jest bardziej wilgotno, a procesy rozkładu materii organicznej są bardziej zaawansowane. Możemy więc swobodnie sadzić w półcieniu bardziej wymagające rośliny, nawet na glebach piaszczystych, należy tylko wzbogacić je nieco w humus i glinę.

Różnorodność ważna jak samo podlewanie

Jednogatunkowe rabaty, może i wyglądają ładnie, ale są bardziej wymagające w pielęgnacji. O wiele łatwiej szkodniki i choroby rozprzestrzeniają się jeśli rośliny z tego samego gatunku rosną obok siebie. Dlatego o wiele korzystniej jest robić kompozycje wielogatunkowe.

Dobrze jest w jednym zestawie posadzić rośliny okrywowe jak tojeść czy barwinek, wyższe np. orliki, następnie krzewy azalii czy hortensji. A to wszystko pod osłoną koron drzew, które tworzą naturalny baldachim i ochronę. W ten sposób ograniczamy występowanie zarówno chorób jak i chwastów.

Osłonięta roślinnością ziemia nie będzie tak szybko wysychać. Poprawi się też jej jakość i po kilku latach okaże się, że ogród założony na niskiej jakości, całkiem zmienił jej właściwości. Wtedy będziemy mogli bez obaw posadzić bardziej wymagające gatunki. To też jest nasz wkład w poprawę środowiska na lepsze. Większa ilość roślin prowadzi do zwiększenia wilgotności powietrza i usuwa zanieczyszczenia z atmosfery.

Ogród w półcieniu może być równie piękny jak ten w pełnym słońcu. Warunki w ocienionym miejscu są bardziej stabilne i można sadzić tam wymagające gatunki roślin, którym nie służy pełne nasłonecznienie. Wilgoć oraz inne parametry w dużej mierze zależą od gleby jaka występuje w danym rejonie. Piaszczyste ziemie szybko tracą wodę, dlatego trzeba je mieszać z innym rodzajem gleby. Najlepsza zalecana jest glina, albo mady z dna zbiornika wodnego. Jednak ich poprawa jest możliwa też dzięki odpowiedniemu komponowaniu roślinności.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl