Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Uprawa i pielęgnacja jałowca

Uprawa jałowca

Najodpowiedniejszą porą na sadzenie krzewów jałowca jest jesień lub wczesna wiosna, rośliny najlepiej rozwijają się posadzone na suchych, piaszczystych miejscach. Są dobrym wyborem do ogrodów o glebach słabej jakości, gdyż nie wymagają dużej ilości składników odżywczych i minerałów. Dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, co sprawia, że są często sadzone w parkach miejskich i na osiedlach mieszkalnych w dużych miastach. Dorosłe okazy wymagają regularnego przycinania gałęzi, które nada im pożądany przez nas kształt oraz ułatwi dostęp do promieni słonecznych. Zabieg ściółkowania gleby pozwoli na szybszy wzrost rośliny, najlepiej wykonać go przy użyciu kory lub trocin.

Choroby jałowca i ich zwalczanie

Jałowiec nie jest podatny na choroby i szkodniki, jednak  sporadycznie możemy spotkać się z zainfekowanymi drzewkami. Jednym z głównych objawów alarmowych, są pojawiające się gdzieniegdzie brązowe igły, które są najczęściej powodowane przez atak mszyc, lub zbyt mała ilość wody w podłożu. Przy zwalczaniu tych niewielkich, aczkolwiek szkodliwych owadów możemy skorzystać z gotowych środków dostępnych w sklepach ogrodniczych, lub przygotować je samodzielnie, bazując na popularnych metodach.

Rozmnażanie

Jałowce najczęściej rozmnaża się używając sadzonek powstałych poprzez odcięcie kawałka kory z gałęzią. Rozsady pozyskujemy z krzewów młodych, bez widocznych oznak chorób, a następnie moczymy je przez kilka dni w środku wspomagającym wzrost korzeni. Po tym czasie roślinę należy włożyć do donicy, z  podłożem złożonym z torfu i piasku. Przy stworzeniu takich warunków, sadzonki już po kilku tygodniach będą nawały się do posadzenia w miejscu docelowym.  

Zastosowanie

Opisywane krzewy mają wiele zastosowań, począwszy od pełnienia funkcji ozdobnej, a skończywszy na wielu innych możliwościach wykorzystania. Owoce niektórych odmian stosowane są w lecznictwie, głównie jako środek pobudzający przemianę materii. W kuchni służą jako aromatyczna przyprawa nadająca smak wielu daniom, a w kosmetologii są składnikiem wielu kremów łagodzących stany zapalne skóry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl