Uprawa krzewów owocowych

Sadzenie

Najbardziej optymalnym terminem sadzenia krzewów owocowych jest jesień, do wystąpienia pierwszych przymrozków lub wczesna wiosna. W efektywnej uprawie duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża pod nasadzenie. Glebę należy dokładnie odchwaścić, a następnie zasilić nawozami mineralnymi i organicznymi. Podczas zakupu należy sprawdzić czy sadzonki nie mają widocznych uszkodzeń, które uniemożliwiłyby ich prawidłowy wzrost. Wymiar dołka pod nasadzenie powinien pozwalać na swobodne rozłożenie w nim bryły z korzeniami. Jeśli chcemy dodać kompost, wówczas wykop odpowiednio pogłębiamy i poszerzamy. Młode osobniki w pierwszych dniach po posadzeniu wymagają regularnego podlewania, w późniejszym okresie jest to zalecane jedynie w czasie długotrwałej suszy.     

Pielęgnacja krzewów owocowych

Większość krzewów owocowych wymaga regularnego przycinania pędów, które jest gwarancją otrzymania obfitych plonów. Pora odpowiednia na zabiegi formujące to wczesna wiosna. Młode rośliny posadzone w ubiegłym sezonie skracamy mocno, aby zbytnio się nie rozkrzewiły, a pozostałe delikatnie przycinamy zapewniając im lepszy dostęp do światła.

Popularne krzewy owocowe

Maliny są jednym z najprostszych w uprawie krzewów owocowych, gdyż nie wymagają dużego nakładu prac pielęgnacyjnych. Najlepiej rozwijają się na stanowiskach ciepłych, dobrze nasłonecznionych i lekko wilgotnych. Dla lepszego wzrostu zaleca się raz w roku przycinać pędy, w terminie od początku marca do połowy kwietnia. Porzeczki cieszą się duża popularnością, ze względu na duży wachlarz ich zastosować i możliwości wykorzystania. Owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich, dlatego ich pielęgnacja polega głównie na usuwaniu starych gałęzi. Kolejny gatunek krzewów owocowych,  chętnie wybierany przez sadowników  to aronie, których owoce charakteryzują się dużymi walorami odżywczymi i zdrowotnymi. Roślina jest odporna na wiele czynników zewnętrznych, w tym na niskie  zimowe temperatury, a z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl