Szklarnie jako sposób na ochronę roślin

Szklarnia to budowa, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości szkłem lub plastikowymi płytami. Jej głównym zadaniem jest maksymalne wykorzystanie światła i ciepła pochodzącego z promieni słonecznych oraz wytworzenie mikroklimatu sprzyjającego uprawie roślin.    

Szklarnie

Szklarnia stanowi doskonałą barierę ochronną dla większości posadzonej w niej roślin. Zabezpiecza je przed szkodnikami, które znajdują się w powietrzu i wraz z deszczem spadają na nie. Jednym z najważniejszych elementów uprawy pod osłonami jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Ziemia pod nasadzenia powinna być dobrze przygotowana, w tym celu trzeba ją przekopać i odchwaścić. Tuż przed wsadzeniem do gruntu sadzonek możemy także dodatkowo zasilić ją naturalnymi nawozami.  

Budowa szklarni

Tradycyjna szklarnia zajmuje szacunkowo 10 -15 metrów kwadratowych i ma kształt prostokąta. Wielkość budowli to sprawa dowolna i można dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Dłuższy bok powinien być skierowany na wschód, co ułatwi docieranie do wnętrza budowli światła. Aby czasie wiosennych i jesiennych miesięcy wykorzystać w pełni promienie słoneczne, kąt nachylenia dachu powinien wynosić około 25-35 stopni. Fundament powinien sięgać około 50-60 cm w głąb gruntu, co zapewni stabilność budynku. W czasie mroźnej, wietrznej pogody warto osłonić szklarnię folią polietylenową, która zapewni dodatkową izolację i ochronę roślin przed zimnem.

Jakie rośliny uprawiać w szklarni

Gama roślin mogących rosnąć w zabudowie szklanej jest bardzo duża, rozpoczyna się na warzywach i owocach, a kończy na krzewach i roślinach ozdobnych. Truskawki uprawiane w takich warunkach są bardziej aromatyczne i mają słodki smak. Zadaszenie chroni je przed zmianami pogody, przymrozkami oraz atakami pomrów i ślimaków. Krzewy sadzimy w szklarni pod koniec zimy, a na wiosnę wsadzamy do miejsca docelowego.   

Tunel foliowy

Tunel foliowy to tańsza alternatywa dla szklarni, która także spełni podstawowe funkcje ochrony roślin. Nie nadaje się jednak do zabezpieczania upraw całorocznych, ze względu na słabą konstrukcję oraz brak możliwości założenia ogrzewania. Jeśli zależy nam jednak głównie na osłonięciu sadzonek od deszczu, tunel będzie dobrym rozwiązaniem.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl