Idealny żywopłot

Żywopłot jest świetnym sposobem, na ekologiczne ogrodzenia naszej działki, które uchroni przed wzrokiem sąsiadów, a także będzie pełniło ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Ten stworzony z roślin liściastych będzie ozdobą sezonową, jeśli chcemy natomiast, aby dekorował nasz ogród przez cały rok powinniśmy wybrać krzewy iglaste.

Przygotowanie stanowiska

Przed posadzeniem roślin na żywopłot glebę należy dobrze przekopać, odchwaścić oraz w odpowiedni sposób odżywić. Polecane są głównie nawozy naturalne jak kompost, czy obornik, których składniki są lepiej przyswajalne przez rośliny. Żywopłoty na jednym miejscu rosną nawet przez wiele lat, dlatego konieczne jest dokładne przygotowanie podłoża. Warto także przed uprawą danego gatunku poznać jego wymagania, co pozwoli na bardziej efektowną uprawę.

Formowanie żywopłotu

W pierwszej kolejności powinniśmy wyznaczyć odpowiednią wysokość i szerokość naszego żywopłotu. Możemy zrobić to w łatwy sposób, rozciągając pomiędzy dwie tyczki gruby sznurek, a następnie dokonać cięcia. Grube gałęzie usuwamy używając dużych nożyc oraz narzędzi mechanicznych. Żywopłot powinien mieć taką formę, aby dół był nieco szerszy od góry, dzięki czemu promienie słoneczne mają odpowiedni dostęp do wszystkich gałęzi. Formowanie należy rozpocząć już w pierwszej zimie po posadzeniu, co gwarantuje uzyskanie w późniejszych latach pięknego kształtu. Cięcia należy przeprowadzić równomiernie, aby żadna z gałęzi nie wychodziła na ścieżkę i po za granicę naszej działki.

Thuje i cisy – najpopularniejsze iglaki na żywopłot

Jednymi z najpopularniejszych krzewów iglastych wykorzystywanych na żywopłot, są właśnie thuje. Ceni się je głównie ze względu na szybki wzrost, gęste gałęzie i przyjemy aromat. Roślina doskonale znosi cięcie, a najlepiej rozwija się na glebach o przeciętnej żyzności. Jeśli rośnie w pełnym słońcu igły będą miały żywy, piękny kolor, natomiast im mniej światła tym jego barwa będzie bladsza. Klasyczne odmiany najczęściej wzrastają na wysokość nie przekraczającą 3-4 metry, dzięki czemu nie trzeba regularnie skracać ich wysokości. Cisy są dobrą alternatywą dla wszystkich tych, którzy chcą stworzyć zielony żywopłot, a do ich ogrodu nie dochodzą promienie słoneczne. Doskonale rozwijają się na stokach północnych, o małej ilości światła i są odporne na susze. Cięcia dokonujemy najczęściej wczesną wiosną, lub jesienią po zakończeniu wzrostu.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl