Sadzenie drzew i krzewów owocowych - Jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie

Przygotujmy glebę, tak by rośliny miały jak najlepsze warunki do przyjęcia się i dalszego wzrostu. Miejsce, w którym będziemy sadzić drzewka głęboko przekopmy i usuńmy chwasty. Wzbogaćmy ją w substancje organiczne i mineralne, wykorzystajmy substrat torfowy, obornik lub przygotowany wcześniej kompost. Wybrany przez nas nawóz możemy rozrzucić po całej powierzchni, obejmującej nasz przyszły sad, lub też zaprawić nim jedynie dołki przeznaczone do sadzenia drzew.

Jeżeli nie będziemy mogli posadzić naszego drzewka zaraz po kupieniu, zapewnijmy mu odpowiednie warunki przechowywania. Wybierzmy miejsce zacienione i zadbajmy o właściwe podlewanie, tak by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Jeśli więc nie możemy posadzić go jak najszybciej zadołujmy je by korzenie nie uległy przesuszeniu.

Przed samym sadzeniem wycinamy sekatorem aż do miejsca zdrowego korzenie nadłamane, uszkodzone mechanicznie lub skracamy zbyt długie. Pędy boczne skróćmy o 1/3 długości, co zagwarantuje nam większy procent przyjęcia rośliny.

Przystępując do sadzenia wykopmy najpierw dołek, na tyle duży, by korzenie spoczywały w nim swobodnie. Wierzchnią próchniczną warstwę gleby odrzucamy na jedną stronę, ziemię z głębszych warstw na drugą. Na dnie dołka usypujemy kopczyk żyznej, wierzchniej, próchnicznej warstwy gleby. Na nim ustawmy drzewo i równomiernie rozłóżmy wcześniej namoczone korzenie, nigdy ich nie zawijając. Rośliny, zakupione z systemem korzeniowym zawiniętym w siatkę sadzimy wraz z siatką. Dołek częściowo wypełnijmy ziemią, przydeptując ją, dbając jednocześnie by nie uszkodzić kory na pniu. Na górę dosypujemy ziemi z głębszych warstw dołka. Przed całkowitym wypełnieniem dołka ziemią, sadzone przez nas drzewko obficie podlewamy, nawet 10 l wody. Podlewanie nowo posadzonych roślin wodą ułatwi dokładne przylgnięcie ziemi do korzeni i zmniejszy ryzyko nie przyjęcia się roślin. Wokół pnia dobrze jest usypać wałek z ziemi, tak by powstała misa zabezpieczająca nam średnicę około 60 cm, służącą do podlewania. Misę dobrze wyściółkować przegniłym obornikiem, chroniącym glebę przed nadmiernym wysychaniem i jednocześnie dostarczającym drzewku składników odżywczych. Zasypmy dołek do końca, pamiętając, iż niektóre drzewka wymagać od nas będą palikowania. Sadząc drzewko jesienią, zabezpieczmy jego korzenie przed mrozem usypując wokół pnia kopczyk.

Sadząc drzewa pamiętajmy by zostały posadzone 2 do 3 centymetry głębiej niż rosły w szkółce, sprzyjać to będzie lepszemu rozkrzewianiu się roślin. Pamiętajmy, by miejsce okulizacji zawsze znajdowało się ponad powierzchnią gleby. Drzewka posadzone głębiej, będą rosły silniej i słabiej owocowały. Drzewka jabłoni sadźmy tak, by miejsce szczepienia znajdowało się około 15 centymetrów ponad powierzchnią gleby.

Nawożenie drzewek rozpocznijmy w okresie od końca marca do końca lipca. Drzewka sadzone wiosną nawoźmy mniejszymi dawkami po około 6 tygodniach od posadzenia.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl