Kaliny – uprawa i pielęgnacja

Kaliny to krzewy ozdobne często sadzone w przydomowych ogrodach, o czym decyduje ich atrakcyjny pokrój oraz duże, ozdobne kwiaty. Efektownie wygląda zarówno w grupowych nasadzeniach, jak i jako pojedynczo rosnący gatunek.

Miejsce uprawy

Kaliny najkorzystniej rozwijają się na stanowiskach słonecznych i ciepłych, ewentualnie tych o niewielkim stopniu zacienienia. Miejsce uprawy powinno być osłonięte od silnych wiatrów, dlatego lepiej unikać stoków wschodnich. Krzewy te preferują podłoża przepuszczalne, zawierające duże ilości składników mineralnych. Często stosowanym zabiegiem jest dodatkowe nawożenie gleby, które wykonuje się przed nasadzeniem.

Nawożenie

Kalinę najczęściej zasila się nawozem wieloskładnikowym, w terminie od kwietnia do sierpnia. Na terenach bogatych w ziemie o wysokim pH, zaleca się wapnowanie gleby, które przyczynia się do zmiany odczynu kwaśności. Zabieg ten najkorzystniej wykonywać jesienią, gdyż może być on przyczyną szkodliwego dla roślin, które znajdują się w fazie wegetacji przesuszenia gleby.

Termin i sposób cięcia

Krzew kaliny nie wymaga corocznego cięcia, jednak raz na jakiś czas warto wykonać ten zabieg. Cięcie sanitarne polega na usunięciu uszkodzonych i suchych pędów, które charakteryzuje większa podatność na choroby. Widząc pierwsze oznaki porażenia gałęzi, powinniśmy usunąć je tuż przy ziemi lub u podstawy, dzięki czemu unikniemy całkowitego zainfekowania krzewu. Cięcie odmładzające wykonujemy raz na kilka lat, zabieg ten polega na skróceniu wszystkich pędów o około 30 centymetrów. Zwykle przeprowadza się je po przekwitnięciu, w okolicy lipca lub sierpnia.

Kompozycja

Kaliny doskonale prezentują się posadzone w dużych ogrodach, parkach i wzdłuż dróg. Jeśli zależy nam dekoracyjnym wyglądzie, warto dla lepszego efektu sadzić je w większych grupach. Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie obok siebie kilku odmian krzewu, Kalina Japońska będzie dobrze prezentować się w otoczeniu popularnej koralowej odmiany. Roślinę często sadzi się także w otoczeniu berberysów, azalii i tawuł.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl