Kiedy najlepiej sadzić drzewa owocowe?

Przydomowy sad jest marzeniem każdego ogrodnika, drzewka owocowe stanowią jego integralną część. Do najczęściej wybieranych należą: jabłonie, grusze, śliwy, brzoskwinie i nektarynki. Zachowanie odpowiedniego terminu sadzenia drzew owocowych jest ważnym punktem uprawy,  który wpływa na wielkość zebranych przez nas zbiorów. 

Jabłonie

Młode drzewka jabłoni sprzedawane są w pojemnikach lub w formie sadzonek z odkrytymi korzeniami. Te pierwsze sadzić możemy zarówno wiosną, jak i jesienią, już po okresie wegetacyjnym. Natomiast rośliny z odkrytymi korzeniami najkorzystniej wsadzać do gruntu w okresie spoczynku, w okolicy marca. Należy zwrócić szczególną uwagę na bryłę korzenną, która nie może zostać uszkodzona, od tego zależy w dużej mierze późniejszy wzrost drzewa.

Brzoskwinie i nektarynki

Brzoskwinie i nektarynki, jako drzewa podatne na przemarznięcia najlepiej sadzić wiosną, gdyż jesień nie sprzyja wykształceniu się odpowiedniego systemu korzennego. Sadzonki, do przygotowanego wcześniej w odpowiedni sposób podłoża, wsadzamy gdy temperatura powietrza w ciągu dnia osiągnie 10°C, a w czasie nocy nie będzie spadać poniżej 0°C. Zwykle jest to termin na przełomie marca i kwietnia.

Orzechy laskowe i włoskie

Optymalnym okresem na sadzenie orzechów jest wczesna jesień, od początku września do połowy października. Drzewa te, do wykształcenia korzeni potrzebują dłuższego okresu niż inne rośliny, nie poleca się zatem wiosennej pory nasadzeń.

Czereśnie i wiśnie

Dobrze zaplanowana uprawa wiśni i czereśni nie wymaga dużego nakłady pracy, aby nasze rośliny nie wymagały pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, pamiętajmy o wiosennym terminie nasadzenia. Postarajmy się jak najwcześniej przenieść sadzonki do gruntu, optymalnym terminem są ostatnie dni marca.

Grusze

Grusze sadzimy w dwóch terminach, wiosną i wczesną jesienią. Obie pory nasadzenia są jednakowo polecane przez sadowników, bezwzględnie trzeba pamiętać jednak, aby nie wsadzać ich do gruntu przy niskich temperaturach.

Śliwy i morwy

Sadzenie nowych roślinek owocowych najlepiej wykonywać porą wiosenną, dzięki temu krócej przyjdzie czekać nam na pierwsze owoce. Polecany termin to połowa kwietnia, gdy temperatura powietrza wynosi około 12 - 15°C.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl