Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Bluszcze pod koniec maja

Bluszcze pod koniec maja

Bluszcz pospolity zasługuje na szczególną uwagę przy projektowaniu ogrodów i tarasów ze względu na wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim łatwość uprawy i ekstremalną trwałość. To roślina wieloletnia, zimozielona, typu pnącego, bardzo łatwa w utrzymaniu, odpowiednia  zarówno do uprawy na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. 

 

Bluszcz pospolity

 

Trzy cechy bluszczu, które należy docenić:

1. Bluszcz uprawiany na zewnątrz rośnie szybko osiągając duże wysokości i jest na ogół bardziej wytrzymały niż bluszcz rosnący w pomieszczeniach. Jest również bardzo odporny na zanieczyszczone środowisko miejskie i ekstremalne zjawiska pogodowe.

2. Rozwija się  także w mało sprzyjających warunkach, charakteryzujących się na przykład niedoborem światła lub ograniczoną grubością podłoża uprawowego.

3. Dzięki ograniczonemu rozwojowi systemu korzeniowego łatwo przystosowuje się do wzrastania w donicach, zarówno tych ustawionych na ziemi, jak i wiszących. W ten sposób możemy wykorzystać jego ozdobny efekt  energicznego opadania.

 

       Bluszcz pospolity

 

Jak rosną bluszcze pod koniec maja?

Bluszcze potrzebują umiarkowanie zacienionych środowisk. Często udaje im się dobrze wegetować nawet w bardzo ciemnych miejscach, takich jak obszary pod dużymi wiecznie zielonymi drzewami, gdzie nie rośnie darń. Odmiany o równomiernych ciemnych liściach wymagają bardziej zacienionych stanowisk niż odmiany o pstrokatym ulistnieniu, które można również sadzić w miejscach umiarkowanie nasłonecznionych. Większość odmian nie może być narażona na działanie  bezpośredniego światła słonecznego. To może spowodować spowolnienie wzrostu lub nawet intensywne wysuszenie liści. Na tarasie, do umieszczenia bluszczu w skrzynkach na kwiaty, rekomendowana jest strona północno - wschodnia. Należy unikać południowej.

TEMPERATURA

Bluszcz jest odporny na niskie temperatury, wytrzymując nawet długotrwałe obciążenia śniegiem, wartości termiczne tuż poniżej zera i nagłe powroty zimna pod koniec najchłodniejszej pory roku. Optymalne temperatury dla jego rozwoju wynoszą około 20-24 ° C, czyli takie jakie występują w Polsce z końcem maja. Ciepło otoczenia przekraczające 30 ° C może negatywnie wpływać na tempo wzrostu i wigor wegetatywny bluszczu.

NAWADNIANIE

Rośliny bluszczu pospolitego takie jak PROFESOR SENETA potrzebują środowiska o średniej wilgotności i dlatego wymagają częstego nawadniania wiosną i latem, kiedy podłoże musi być równomiernie wilgotne przy pierwszych 2-3 centymetrach, ale nigdy nie nadmiernie. Rozprowadzaną wodę należy zmniejszyć o około połowę w okresie jesienno-zimowym, kiedy rośliny są w  zastoju wegetatywnym i mogą wytrzymać nawet umiarkowaną suszę .

W okresach suchych latem wskazane jest również regularne zwilżanie liści, a zwłaszcza odmian barwnych, w celu uniknięcia wystąpienia wysuszenia w wyniku udaru cieplnego.

Ważne jest, aby zawsze pozbywać się wody która zatrzymuje się w spodku kwiatów lub innych pojemnikach, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi zgnilizny korzeni wytwarzanej przez grzyby.

Bluszcz Pospolity 'Profesor Seneta'

Bluszcz Pospolity PROFESOR SENETA

 

UPRAWA BLUSZCZU

Bluszcze przystosowują się do różnych typów gleb i podłoży, preferując świeże i średnio żyzne a  nawet średnio gliniaste. Należy unikać ziem piaszczystych lub niespójnych, słabo żyznych, niezdolnych do dostarczania składników odżywczych i zbyt przepuszczalnych. Do uprawy w okresie kwitnienia zewnętrznego polecamy gleby bardzo żyzne i torfowe, szczególnie latem, zdolne do zatrzymywania odpowiedniej ilości wody.

Bluszcz Pospolity GREEN RIPPLE

Bluszcz Pospolity GREEN RIPPLE

ODŻYWIANIE

Jeśli bluszcz rośnie na żyznym i dobrze ustrukturyzowanym podłożu, roślina ta jest mało wymagająca pod względem zaopatrzenia w składniki nawozowe. Odmiany o urozmaiconych liściach są bardziej wrażliwe na niedobory i należy nawozić je bardziej intensywnie niż te o całkowicie zielonych liściach. Nawóz specyficzny dla roślin zielonych zewnętrznych, oparty jest głównie o azot i należy go użyć raz lub dwa razy na wiosnę (od marca do maja). To będzie więcej niż wystarczająco, aby stymulować wzrost i utrzymać roślinność w dobrym stanie. Nawóz nigdy nie powinien być rozkładany w zimie i podczas cieplejszych miesięcy roku. Okres majowo - wiosenny będzie optymalny dla tej czynności. 

Rośliny rosnące w doniczkach lub pojemnikach potrzebują większego zaopatrzenie w składniki odżywcze. Można je nawozić ponownie pod koniec lata.

Bluszcz Pospolity SAGITTIFOLIA

PRZYCINANIE

Okazy silnie i prężnie rozwijające się, a zwłaszcza te o bardziej nieuporządkowanym wzroście, można zatrzymać cięciami przycinającymi, wykonywanymi w marcu - kwietniu. Eliminujemy w ten sposób najstarsze gałązki oraz uschnięte i zbutwiałe liście.

ROZMNAŻANIE BLUSZCZY POD KONIEC MAJA

Wszystkie odmiany bluszczu rozmnażają się bardzo łatwo przez przycinanie łodyg, które należy wykonywać w okresie od połowy maja do późnego lata. Z końcowej części łodyg 2-3 letnich o nienaruszonych zdrowych liściach, należy pobrać sadzonki o długości 10-12 cm, przycięte tuż poniżej węzła. Po usunięciu dolnych liści należy je ukorzenić w grupach po 4-5 w słoikach, napełnić mieszaniną torfu i piasku w równych częściach, a następnie przechowywać w temperaturze około 20-22 ° C w środowisku półcienistym. Rok po ukorzenieniu rośliny te są już dobrze rozwinięte i nadają się do przeniesienia do właściwych pojemników.

Sadzonki bluszczu bardzo łatwo ukorzeniają się nawet w wodzie: po utworzeniu dobrego systemu korzeniowego  należy je przenieść na podłoże ziemiste, uważając, aby nie uszkodzić korzeni, które są znacznie bardziej kruche niż te, które tworzą się w glebie.

Bluszcz kolchidzki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl