Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Cis w ogrodzie - wszystko co warto wiedzieć, by móc cieszyć się doskonałą uprawą

Cis w ogrodzie - wszystko co warto wiedzieć, by móc cieszyć się doskonałą uprawą

Ogromna część z nas przykłada szczególną wagę do aranżacji własnych ogrodów. Niebagatelne znacznie odgrywa dobór właściwych krzewów, które są roślinami długowiecznymi, przepięknie dodającymi uroku naszym zielonym przestrzeniom. Pomimo tego, że uważane są za rośliny o małych wymaganiach, prostymi w hodowli, warto poznać kilka cennych informacji, dzięki którym cisy w naszych ogrodowych aranżacjach będą jedynymi z najbardziej okazałych dekoracji. Jakie warunki preferują te popularne krzewy? Jakie odmiany wybrać na nasz balkon czy taras? Przyjrzyjmy się interesującym roślinom z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Cis i jego charakterystyka 

Cis to przede wszystkim roślina pełniąca w naszych ogrodach funkcję dekoracyjną. Niebywale estetyczny, atrakcyjny wygląd krzewu pozwala na dopasowanie do wielu styli, w których aranżujemy swoją zieloną przestrzeń. Co ciekawe, cis nawet w najmroźniejsze dni nie traci swoich igieł, przez co zdobi nasze ogrody przez cały rok. Na roślinach płci żeńskiej, w okresie jesieni i ziemi pojawiają się osnówki w pięknym, czerwonym kolorze. W warunkach naturalnych cis pospolity objęty jest ochroną. Co więcej, cis jest odporny na zanieczyszczenia, takie jak np. spaliny, przez co z całkowitym powodzeniem może oddzielać nasz ogród od ruchliwej ulicy, tworząc np. okazały żywopłot. Wysokie stężenie zanieczyszczeń nie będzie wpływało na jego kondycję.

Idealne warunki w naszym ogrodzie dla cisa

Cis nie jest rośliną wymagającą. Możemy przeznaczyć dla niego stanowisko zarówno mocno nasłonecznione, jak również będące w całkowitym cieniu. Najlepszym wyborem będzie miejsce półcieniste. Nie bez znaczenia pozostają także właściwości naszej gleby. Cisy preferują ziemię żyzną o odczynie zasadowym, próchniczą oraz przepuszczalną. Warto także zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza. Podczas wybierania stanowiska dla cisa należy unikać stanowisk wilgotnych, jak również bardzo suchych. W suchym okresie, bez deszczu, warto podlewać cisy, zwłaszcza młode sadzonki. Zwięzły system korzeniowy cisów sprawia, że nie stanowią one trudności w wysadzaniu do gleby, nawet w trakcie przesadzania.

Cis to roślina, która doskonale "dogaduję się" z wszelkimi innymi gatunkami roślin. To sprawia, że bez najmniejszych obaw możemy posadzić go w sąsiedztwie innych okazów naszych ogrodów. Co więcej, cis jest nie tylko doskonałym iglakiem do naszych ogrodów, ale także na tarasy czy balkony. Cisy charakteryzują się wolnym wzrostem, przez co długo zachowają preferowane proporcję. 

Szeroka gama różnorodnych gatunków 

Cis jest rośliną występującą w bardzo wielu odmianach. Przed wyborem sadzonki do naszych ogrodów, tarasów czy balkonów, warto poznać różnorodne odmiany rośliny, które różnią się między sobą tempem wzrostu, wysokością, jak również kolorem igieł. Wyróżnić można cisy pospolite:

Wyróżnić możemy także cisy pośrednie:

Dużym zainteresowaniem cieszy się także cis kolumnowy Fastigiata Aurea

Cis pospolity w ogrodzie cieszy się szczególną popularnością. Jest on najpopularniejszym gatunkiem, który doskonale odnajduje się w każdych warunkach. Jeśli szukamy odmiany najbardziej właściwej do donic, warto postawić na Summergold, która ma żółtozłote, niezwykle ciekawe igły. Co więcej, osiąga jedynie metr wysokości oraz dwa- trzy metry szerokości, przez co doskonale komponuje się z inną roślinnością. Na balkon czy taras doskonałym wyborem będzie także odmiana Amersfoort, której cechą charakterystyczną są grube, intensywnie zielone igły.

Odmiana cisów David to jedna z wyższych, która może osiągać do dwóch metrów wysokości. Jest odmianą niezwykle wąską, przez co perfekcyjnie wpiszę się w małe ogródki. Fastigiata to cis kolumnowy, który może osiągać nawet pięć metrów wysokości. Wszystkie gałęzie tej odmiany skierowane są ku górze, co jest cechą wyróżniającą Fastigaty. Na szczególną uwagę zasługuje także odmiana Elegantissima. To wyjątkowo ozdobny krzew o jasnozielonym ubarwieniu, gęstych, krótkich igłach, które doskonale będą prezentować się w każdych warunkach. 

Kiedy należy wykonywać przycinanie cisa?

Cis pospolity i jego cięcie cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona ogrodników. Bardzo często cis wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów czy ozdobnych, fikuśnych rzeźb. Jest rośliną, która stanowi doskonały "materiał" do tego typu ozdób ogrodowych. Bardzo dobrze znosi cięcia, nie choruje oraz nie doznaje uszkodzeń mechanicznych w związku z próbami ich pożądanego przycięcia. Najlepszym okresem do przycinania naszych ogrodowych cisów jest początek wiosny. To czas, w którym roślina nie znajduje się jeszcze w okresie wegetacji. Dodatkowe przycinanie cisów należy wykonywać końcem czerwca, początkiem lipca. Po zimie powinno oczyścić się rośliny z suchych gałązek. 

 

Dekoracyjna rola rośliny 

Jak formować cisa? To pytanie, które znajduje się na ustach wielu ogrodników. Tak naprawdę sposób formowana cisa zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, preferencji, jak również pozostałych elementów naszych ogrodowych aranżacji. Cis wymaga regularnego przycinania, jeśli ma tworzyć określoną bryłę geometryczną czy zadbany żywopłot.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl