Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Czy warto wapnować trawnik

Czy warto wapnować trawnik

Wapnowanie trawnika - dlaczego warto?

Wapnowanie trawnika jest zabiegiem mającym na celu podwyższenie pH gleby. Doświadczeni ogrodnicy stosują wapnowanie, gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny, co uniemożliwia wzrost wielu roślinom. Aby w ogrodzie urósł dorodny trawnik, konieczne jest zapewnienie podłoża o odczynie pH od 6,0 do 7,0. Wówczas obserwuje się największy wzrost trawy. Na glebach o większej kwasowości zaczynają wyrastać mlecze i chwasty, co wpływa na względy estetyczne darni. Istotnym wskazaniem do rozpoczęcia wapnowania murawy jest pH o wartości poniżej  5,5. W celu wykonania testu na kwasowość oraz zasadowość gleby wystarczy posłużyć się podstawowym testem, który można nabyć w większości sklepów ogrodniczych za kilka złotych. Papierek należy umieścić w glebie i poczekać kilka minut. Po tym czasie test dostarczy informacji odnośnie do poziomu pH. Na rynku znajdują się także elektroniczne testery, jednak są sporo droższe. 

Co wykorzystać?

Najlepsze efekty można uzyskać, stosując nawóz wapniowy typu węglanowego. Produkt powinien koniecznie zawierać tlenek wapnia w postaci kredy nawozowej lub wapna dolomitowego. Kreda (50% tlenku wapnia) znana jest pod określeniami takimi jak: kreda granulowana bądź granulowane wapno kredowe. Stosuje się ją ze względu na:

1). neutralizację odczynu kwasowego gleby,

2). zapobieganie rozrastaniu się chwastów na murawie, 

3). poprzez swoje działanie zwiększa przyswajalność makroskładników przez darń, 

4). poprawia chemiczną strukturę gleby. 

Fakultatywnie można wybrać wapno dolomitowe zawierające ok. 30% tlenku wapnia, które:

1). oprócz ulepszenia chemicznej struktury gleby również ją odkwasza,

2). podnosi odporność gleb na niskie temperatury powietrza, 

3). dzięki jego zastosowaniu znacznie poprawiona jest cyrkulacja powietrza w warstwie korzeniowej,

4). poprzez wiązanie wody w niższych warstwach gleby zwiększa przyswajalność azotu.  

Kiedy wapnować trawnik?

Sam zabieg polega na dokładnym pokryciu nawozem wyznaczonej przestrzeni, na której rośnie trawnik. Substancja, wnikając do podłoża, powoli zmienia jego parametry. Czynność tę należy wykonywać poza okresem wegetacyjnym. W przeciwnym razie można doprowadzić do zniszczeń, w tym do obumarcia roślin. Ogrodnicy rekomendują rozprowadzanie nawozu późną jesienią (październik lub listopad) oraz w okresie przedwiośnia (luty oraz marzec). W tych miesiącach istnieje najmniejsze ryzyko uszkodzenia podłoża. Wtedy również są perfekcyjne warunki do wniknięcia wapna wewnątrz, gdyż jest chłodno i wilgotno. Istotne znaczenie ma również pogoda i warunki atmosferyczne, gdyż zabieg najlepiej wykonywać w bezwietrzne i suche dni. 

Wapnowanie nie polega jednak po prostu na rozrzuceniu produktu po ogrodzie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Konieczne jest usunięcie martwej warstwy z trawnika. Następnie warto zdecydować się na zabieg aeracji lub wertykulacji. Wówczas cząstki nawozu łatwiej dostaną się do wewnątrz. Jeśli jeden zabieg okaże się mało skuteczny, wapnowanie można ponowić. Jednak przed kolejnym wapnowaniem należy wykonać test na odczyn gleby. Bardzo ważne również jest, aby drugi zabieg został wykonany 3-4 tygodnie po pierwszym. Węglanowe nawozy wapniowe działają stosunkowo wolno, toteż powoli przenikają do głębszych warstw podłoża. Z tego względu na wykonanie testu należy odczekać kilka tygodni. 

Dawkowanie nawozu 

Dawkowanie nawozu jest uzależnione od poziomu kwasowości gleby. Aby obliczyć odpowiednią ilość produktu, która powinna zostać jednorazowo zastosowana, należy uwzględnić również parametry takie jak: strukturę gleby oraz rodzaj nawozu. Poszczególne nawozy, jak wskazano powyżej, różnią się procentową zawartością tlenku wapnia. Zgodnie z zasadą wapna dolomitowego powinno się zatem nawozić więcej niż kredy. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj gleby, koniecznie należy rozgraniczyć czy nawożone podłoże jest typu gliniastego (ciężkie) czy piaszczystego (lekkie). W przypadku cięższej gleby, nawozu trzeba dać więcej, w przypadku lżejszej - mniej. Jednak zawsze przed zastosowaniem danego nawozu, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Przed zastosowaniem konkretnego specyfiku należy go rozrobić, aby zlikwidować grudki. Po wapnowaniu przez okres 3-4 tygodni nie można używać innych nawozów ani dosiewać trawy. Pomieszanie dwóch substancji chemicznych sprawi, że w glebie dojdzie do reakcji, która zadziała destrukcyjnie na podłoże, które będzie niezdolne do zapewnienia odpowiednich warunków roślinom. 

Alternatywne metody 

Alternatywną metodą dla wapnowania trawnika jest odkwaszanie gleby za pomocą odkwaszacza azotowo-potasowego. Jego działanie jest zbliżone do nawozu stosowanego podczas wapnowania, jednak można go stosować również w okresie wegetacyjnym, a więc od początku wiosny do samego końca jesieni. Jednakże ze względu na wysoką zawartość azotu, powinno go się raczej używać wczesną wiosną, ponieważ jesienią nie należy dodatkowo pobudzać trawy do intensywnego wzrostu. 

Ogród wypełniony miękkim trawnikiem jest niezwykle atrakcyjny. Warto pamiętać, że pielęgnacja trawnika to nie tylko okres, gdy jest piękny i zielony. Aby murawa dobrze wyglądała przez cały sezon, konieczne jest zadbanie o kondycję trawy zanim zacznie się jej intensywny wzrost. Dzięki temu wiosną można cieszyć się gotowym podłożem to zasadzenia kwiatów lub rozstawienia zestawu meblu ogrodowych na których można wypocząć w męczące dni. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl