Hibiskus to roślina bardzo blisko spokrewniona z malwą, która jest popularnym kwiatem ogrodowym. Hibiskus bardzo często nazywany jest też różą chińską, a także ibiszkiem i ketamią. Naturalnie występuje na terenach Tajlandii i Chin. Przybiera formę krzewu, który można uformować w niewielkie drzewko. Może osiągać nawet 500 cm wysokości i około 300 cm szerokości.
Hibiskus ogrodowy uprawa i wymagania
Choć naturalnie hibiskus rośnie w cieplejszych regionach, to doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Młodsze rośliny wymagają jednak zabezpieczenia przed mrozem, a starsze bardzo często wykazują się dużą opornością na nasze warunki pogodowe. Z powodzeniem możemy go również traktować, jako kwiat doniczkowy. Zimą przechowywać go w warunkach domowych, a wiosną wystawiać na taras czy też balkon.
Hibiskus w ogrodzie powinien zajmować stanowisko jasne i osłonięte od wiatru. Na dobrze dobranym miejscu docelowym roślina z pewnością każdego roku odwdzięczać się będzie obfitym kwitnieniem. Ważnym aspektem jest również to, że róża chińska nie powinna być narażona na bezpośrednią ekspozycję na słońce. Wybierając dla niej stanowisko, lepiej będzie wybrać stronę wschodnią lub możliwie najjaśniejszą północną. Krzew posadzony po stronie południowej, może doznać trwałych poparzeń słonecznych podczas ostrego letniego słońca. Hibiskus doniczkowy, jak i ten ogrodowy najlepiej rosną w żyznej lekko kwaśnej i próchniczej ziemi. Niezależnie od miejsca uprawy, ketamia wymaga stałej wilgotności podłoża szczególnie w upalnym okresie letnim.
Hibiskus w ogrodzie - pielęgnacja ketamii
Obfite kwitnienie hibiskusa przypada na koniec czerwca i początek lipca, jednak ogromną zaletą tej rośliny, są stale pojawiające się duże kwiaty aż do pierwszych przymrozków. Z uwagi na tak obfite kwitnienie, wymagania hibiskusa są dość duże, ponieważ potrzebuje on stałego nawożenia. Brak substancji odżywczych w glebie, będzie widoczny w postaci słabszego i krótszego kwitnienia.
Decydując się na uprawę róży chińskiej, należy pamiętać również o przycinaniu tej rośliny. Hibiskus bylinowy najlepiej przycinać wiosną na przełomie marca i kwietnia. Przycięcie pędów hibiskusa bylinowego w niektórych przypadkach ma bardzo radykalny charakter. Niektórzy ogrodnicy stosują zasadę przycinania rośliny bardzo mocno, bo pozostawiają zaledwie 10 cm łodyg nad ziemią. Wiele osób woli jednak stasować delikatniejsze cięcie odmładzające. Wśród właścicieli róży chińskiej można też znaleźć zwolenników przycinania rośliny jesienią. To dość ryzykowne rozwiązanie, ponieważ ketamia mimo zabezpieczenia przed mrozem, jest bardziej narażona na ujemne temperatury. Okrywanie na zimę najlepiej wykonać w listopadzie, a dobrym materiałem izolującym może okazać się agrowłóknina. Popularne jest również używanie słomianych mat, które podobnie jak agrowłóknina doskonale izolują rośliny przed mrozem.
Hibiskus bylinowy uprawa w ogrodzie - co zrobić jeśli przemarzł?
Czasem mimo usilnych chęci i zabiegów osłaniających dochodzi do przemarznięcia róży chińskiej. Ta mimo wszystko delikatna roślina jest bardzo podatna na przemarzanie, jednak nie oznaczają one, że ketamia całkowicie obumrze. Często uprawiany hibiskus bylinowy odbija i wiosną wyrastają nowe pędy. Jeśli dojdzie już do przemrożenia rośliny, wystarczy jedynie obciąć uschnięte części i poczekać na to, aż wypuści nowe pędy. Bardzo często wystarczy uzbroić się w cierpliwość, a roślina sama powróci do pierwotnego stanu świetności.
Hibiskus Lavender Chiffon - ketmia syryjska
Jeśli jednak hibiskus nie został zabezpieczony na zimę i po upływie pierwszych wiosennych miesięcy nie wydaje nowych pędów, to może być znak, że korzeń rośliny przemarzł i uległ trwałemu uszkodzeniu. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale warto im zapobiegać i cieszyć się fantastycznie kwitnącą ketamią każdego kolejnego roku.
Hibiskus bylinowy - uprawa na niskie żywopłoty
Róża chińska najczęściej uprawiana jest jako krzew ozdobny, jednak często można ją spotkać również w innych formach. Zarówno duże kwiaty hibiskusów, jak i ich piękne i zielone liście są niezwykle dekoracyjne, dlatego też chętnie sadzone są w formie żywopłotów. Hibiskusy zazwyczaj wybierane są do osłonięcia części ogrodzeń położonych po stronie wschodniej lub północnej. Związane jest to z preferencjami rośliny co do stanowiska sadzenia i wysokiej wrażliwości na bezpośrednią ekspozycję na słońce. Jako żywopłot hibiskus w ogrodzie, pojawia się najczęściej w nasadzie naprzemiennej wraz z roślinami zimozielonymi lub iglastymi. Żywopłot z samego hibiskusa, choć piękny, byłby zupełnie niepraktyczny zimą, gdy roślina traci liście i kwiaty. Wówczas przestaje ona być osłoną ogrodzenia.
Wyjątkiem zastosowania hibiskusów jako głównych roślin osłaniających są takie miejsca, jak sezonowe działki rekreacyjne. W takich miejscach brak osłony zimą nie ma większego znaczenia dla ich właścicieli. Mimo wszystko i w takich miejscach wielbiciele ogrodów wolą łączyć te piękne kwiaty z roślinami iglastymi.
Hibiskus ogrodowy uprawa na rabatach kwiatowych
Kolejnym ciekawym sposobem na ekspozycję hibiskusów jest uprawa rośliny w formie niewielkiego drzewka. Ta sposób uprawy jest bardzo często stosowana w niewielkich ogrodach, których właściciele nie mogą sobie pozwolić na posiadanie rozłożystych krzewów. Formę drzewka można uzyskać samodzielnie, prowadząc roślinę na jednym głównym pędzie, jednak będzie to z pewnością czasochłonne i wymagające. Zdecydowanie szybszy efekt osiągnie się, kupując szczepione drzewko. Taką roślinę od razu można posadzić w donicy i cieszyć się nią na rabacie ogrodowej lub na tarasie.
Kupując hibiskus szczepiony na pniu i decydując się na sadzenie bezpośrednio do gruntu, należy pamiętać o zabezpieczeniu na zimę całej rośliny wraz z pniem. W ten sposób można będzie uniknąć ewentualnych przemrożeń. Warto również pamiętać, że kupując szczepione rośliny, po ewentualnym przemrożeniu nie wypuszczą one pędów od korzenia. Dlatego też szczególnie w takim przypadku ważne jest przemyślane i skrupulatne zabezpieczenie róży chińskiej, które pozwoli cieszyć się nią przez długie lata.