Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak sadzić akacje? Wymagania, pielęgnacja i odmiany

Jak sadzić akacje? Wymagania, pielęgnacja i odmiany

Akacja, a właściwie robinia akacjowa to popularne w Polsce drzewo z rodziny bobowatych, które sprawdza się w roli dekoracyjnej. Jej sadzenie nie należy do trudnych, nie jest też wymagająca pod kątem pielęgnacji. Jakie odmiany akacji warto mieć w ogrodzie, jak wygląda akacja - drzewo? Jak sadzić akacje, jakie są ich wymagania i późniejsza pielęgnacja? Które akacje sprawdzają się w roli dekoracyjnej, czym kierować się przy wyborze odmiany? Poznaj najważniejsze informacje o akacjach.

Jak wygląda akacja - drzewo?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda akacja drzewo, a właściwie robinia akacjowa, sprawdź informacje o konkretnej odmianie. Choć łączy je kilka cech wspólnych, mogą się dość znacząco różnić. Najczęściej akacje:

  • rosną do wysokości nawet 12-18 metrów,
  • mają liście pierzastozłożone, fotonastyczne,
  • kwitną pięknymi gronami kwiatów motylkowych, pachnących i miododajnych,
  • owocują strąkami ciemnobrunatnymi,
  • mają krótki pień rozwidlający się na wiele konarów,
  • gałęzie wzniesione, często kręcące się, skrzywione,
  • koronę luźną, o średnicy do 6-12 metrów,
  • mogą posiadać kolce, ciernie.

Nie należy mylić robinii akacjowej, zwanej także fałszywą akacją z rodzajem akacja. Choć rośliny te mogą być podobne i mają wspólnych przodków - należą do tej samej rodziny, to stanowią odrębne rodzaje. Często spotykaną odmianą robinii akacjowej w Polsce jest tak zwana Akacja pospolita - ROBINIA AKACJOWA. Pochodzi ona z Ameryki Północnej, ale zadomowiła się na wszystkich kontynentach.

Robinia akacjowa pospolita

Akacja pospolita to piękny, zielony akcent w aranżacji ogrodu, kwitnący na biało na przestrzeni wiosny i lata. 

Prawidłowe sadzenie akacji w ogrodzie

Sadzenie akacji w ogrodzie czy terenach parkowych nie jest wymagające, o ile dysponuje się dobrej jakości sadzonką. Roślina dobrze rośnie na praktycznie wszystkich stanowiskach oraz rodzajach gleb, choć oczywiście ma swoje preferencje, nieznacznie zależne od odmiany. Warto posadzić ją z dala od miejsc, gdzie bawią się dzieci, bo kwitnąca akacja przyciąga pszczoły. 

Akacje można uprawiać z nasion, siejąc je w marcu lub na początku kwietnia. Taka uprawa jest jednak dość wymagająca. Lepiej zainwestować w specjalnie przygotowaną sadzonkę, na przykład piękną akację omszoną - ROBINIA SZCZECINIASTA na pniu. Ten wybór to nie tylko uformowany już wstępnie kształt rośliny, ale także piękne kwitnienie różowymi, bujnymi kwiatami wiosną. Może wyglądać to zjawiskowo:

Akacja omszona w porze kwitnienia

Dobrym czasem sadzenia akacji jest wiosna, ale jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia sadzonki. Późną jesienią może być zbyt zimno, by roślina mogła rozwinąć odpowiednio system korzeniowy. Warto odpowiednio przygotować ziemię, nawożąc ją i nadając jej właściwości alkaliczne. Należy także odchwaścić teren i ewentualnie zastosować ściółkowanie po posadzeniu. Robinia akacjowa może być także posadzona latem czy wczesną jesienią, o ile będzie odpowiednio podlewana.

Po przygotowaniu gleby należy wykopać odpowiedni dołek, większy od części korzeniowej sadzonki. Sadzonkę w przypadku zbicia korzeni należy rozluźnić, w razie potrzeby ponacinać. Warto także przyciąć pędy o 1/3 i usunąć uszkodzone pędy oraz suche liście. Po posadzeniu na tym samym poziomie, co w doniczce, drzewka z wyraźną koroną i przewodnikiem należy palikować. Korzenie należy obsypać świeżą ziemią do przynajmniej połowy wysokości, resztę można uzupełnić zwykłą ziemią. Po posadzeniu akację należy obficie podlać.

Jakie wymagania ma akacja?

Roślina taka jak fałszywa akacja wymagania ma niezbyt wygórowane, dzięki czemu jest dość plenna i szybko się rozrasta. Dobrze czuje się na stanowisku nasłonecznionym lub w półcieniu. Akacja jest też mocno tolerancyjna zarówno pod kątem typu gleby, jak i jej odczynu. Poza okresem tuż po posadzeniu, kiedy warto akację obficie podlewać, wilgotność gleby może być zarówno dość duża, umiarkowana, jak i sucha. Robinia akacjowa jest w stanie przetrwać nawet dość dużą suszę. Po szczegóły dotyczące optymalnych warunków, w których robinia będzie miała najlepsze walory dekoracyjne, warto odnieść się do szczegółów wybranej odmiany. Akacje dobrze znoszą przycinanie, dzięki czemu można je formować w pożądany sposób.

Dekoracyjne odmiany akacji - piękna ozdoba ogrodu

Jaka jeszcze akacja w ogrodzie będzie wyjątkową ozdobą? Warto poza wspomnianą już robinią szczeciniastą czy akacją pospolitą rozważyć posadzenie akacji kulistej - ROBINIA UMBRACULIFERA. To niewielka odmiana drzewa, którego korona może formować się w atrakcyjne wizualnie kule. Choć nie ma ona wyraźnych kwiatów, nie posiada także cierni, dzięki czemu nie stwarza potencjalnego zagrożenia skaleczeniem. Świetnie sprawdza się nie tylko jako element szpalerów, ale także jako mało wymagające drzewo do zielni miejskiej, parków. Jest dobrze odporna na przesuszenia, zanieczyszczenia, mrozy, choroby grzybowe oraz szkodniki.

Akacja kulista w ogrodzie

Wiele osób chętnie sięga także po akację złotą - ROBINIA FRISIA jako kolorystyczne urozmaicenie w ogrodzie. Ma ona bowiem piękne, złocistożółte zabarwienie liści, które latem zmienia się na żółtozielone. Nie jest także specjalnie wysoka, osiąga maksymalnie 8 metrów i ma szeroki pokrój, w typie kolumnowym. Pięknie prezentuje się w szczególności na słonecznych stanowiskach. Z uwagi na niewielką ilość kwiatów i wytwarzanych nasion jest dobrym wyborem do parków, przestrzeni miejskiej. Dobrze sprawdzi się również w średnim lub dużym ogrodzie jako jasny, słoneczny akcent.

Jak wybrać akację do ogrodu lub na inne tereny zielone?

Dobór roślin do ogrodu czy innej przestrzeni zielonej warto starannie przeanalizować. Warto uwzględnić okresy wegetacji, sposób wzrostu, potrzeby poszczególnych drzew, krzewów, bylin. Jeżeli nie ma się doświadczenia w temacie, można skorzystać z usług profesjonalnych projektantów ogrodów. Akacje z reguły dobrze znoszą niemal każde warunki uprawy, nie wymagają też intensywnej pielęgnacji, z tego względu będą dobrym wyborem dla osób niemających zbyt wiele czasu na dbanie o ogród. Trzeba jednak pamiętać, że robinia akacjowa jest ekspansywna i wpływa na warunki glebowe w sposób długotrwały.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl