Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
15,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
47,40 zł
Malina WCZESNA
Malina WCZESNA
12,90 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie

Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie

Borówka amerykańska zwana inaczej borówką wysoką, jest krzewem osiągającym dość pokaźny rozmiar nawet powyżej 1 metra. Równie szeroko potrafią się rozrastać. Borówka ma specyficzne wymagania odnośnie gleby, dlatego jeśli nie mamy takiej jak ona preferuje w ogrodzie musimy stworzyć jej odpowiednie stanowisko.


 

Wymagania borówki amerykańskiej

Borówka wysoka najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, torfowej i wilgotnej. Ze względu na smak owoców warto aby rosły one w pełnym słońcu. Są one wtedy słodsze i bardziej aromatyczne. W naszym ogrodzie powinno rosnąć co najmniej dwie odmiany borówki kwitnące w podobnym czasie. Te rośliny do zawiązania owoców wymagają krzyżowego zapylenia.

Kwaśna gleba pod borówki

Te krzewy jagodowe wymagają kwaśnej gleby w przedziale od 3,5 do 5,5 pH. Aby zapewnić taki odczyn gleby musimy najpierw sprawdzić jakie pH ma nasza ziemia ogrodowa. Jeśli jest ono wyższe niż dopuszczalne należy je zakwasić. Można zrobić to na dwa sposoby. Jednym z nich jest użycie nawozów zakwaszających zawierających w składzie siarkę. Drugi sposób to wymiana podłoża. Szczególnie na glebach zaskorupiających się, gliniastych jest to polecane. Warto też miejsce na borówki odgrodzić w glebie od reszty podłoża. Do tego celu nadają się obrzeża trawnikowe czy folia do oczka wodnego. Wtedy woda deszczowa nie będzie napływać z boku i zmieniać pH stanowiska.

Jaka najlepsza gleba do borówek

Torf jest najlepszą glebą jaką możemy zastosować do borówek, musi to być oczywiście torf kwaśny. Dobrze jest górną warstwę torfu zakryć ściółką. Mogą to być zarówno liście dębu, igły opadłe z drzew szpilkowych, kora sosnowa. Ściółka zapewnia utrzymanie wilgoci w glebie przez dłuższy czas co ogranicza podlewanie. System korzeniowy borówek jest szeroki natomiast w głąb nie sięga daleko. Dlatego dla każdego krzewy należy przeznaczyć miejsce o szerokości około jednego metra i głębokości 30-40 cm. Taki dołek po wysypaniu torfem jest idealny do wsadzenia borówki.

pixabay.com

Czym nawozić borówki amerykańskie

Jeśli mamy w ogrodzie glebę o wyższym odczynie niż zalecany dla borówek to musimy ostrożnie postępować z nawozami naturalnymi typu gnojówki roślinne czy obornik zwierzęcy. Nawóz dla tych krzewów musi mieć jak najniższe pH. Więc jeśli nie posiadamy pehametru to warto albo się weń zaopatrzyć (wystarczy nawet płyn Heliga), ewentualnie kupować nawozy o niskim pH przeznaczone dla borówek.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Krzewy borówek wbrew powszechniej opinii wymagają cięcia. Najbardziej optymalnym terminem jest wczesna wiosna do końca marca. Wycina się pędy, które płożą się po ziemi, a także te, krzyżujące się wewnątrz korony krzewu. Usuwamy też pędy bardzo słabe oraz skracamy takie które wyrosły wysoko ponad krzew. Zależy nam na tym aby się rozgałęziły. Owoce pojawiają się bowiem na końcach pędów jednorocznych. Czyli zależy nam aby właśnie tych pojawiało się co roku najwięcej.

Starsze krzewy przycinamy mocniej

Im starsze krzewy tym więcej rośnie gałęzi u podstawy oraz ze starszych pędów powstaje mniej owoców. Dlatego należy je wycinać i na bieżąco zastępować młodymi pędami, aby utrzymać owocowanie na stałym poziomie. Jeśli są na naszym krzewie pędy z ogromną ilością pąków kwiatowych możemy je przerzedzić, gdyż nadmierne owocowanie skutkuje drobnieniem owoców.

Niecięte borówki mają tendencje do przemiennego owocowania

Zwłaszcza na glebach ubogich może nastąpić zjawisko przemiennego owocowania. Nadmiar owoców jednego roku skutkuje brakiem nowych odrostów na pędach. To właśnie na nich tworzą się kwiaty w następnym roku. Więc jeśli zauważymy duże ilości drobnych owoców na pędach i brak nowych odrostów, należy wykonać dwie rzeczy. Przerzedzić zawiązki i nawieźć krzewy nawozem do borówek. To powinno je zmobilizować do wytworzenia pędów odżywiających roślinę jak i zawiązków kwiatów na rok następny.

Po czym poznać, że borówka wymaga pomocy?

Liście zdrowej borówki mają być gładkie, zielone i bez dodatku innego koloru. Czerwieniejące liście, usychające i opadające, albo innymi dodatkami kolorystycznymi w środku lata nie są znakiem zdrowia. Więc czerwone plamy na liściach powinny być dla nas ostrzeżeniem. Warto na pierwszy rzut sprawdzić pH i wilgoć w glebie. Jeśli jeden z tych wskaźników wskazuje odstępstwo od optimum dla borówek to wyrównanie go powinno sprawić, że krzewy wrócą do dobrej kondycji. Im wcześniej zareagujemy tym oczywiście lepiej.

Nawożenie borówek amerykańskich

Krzewy rodzące co roku owoce wymagają nawożenia. Oczywiście można je ograniczyć jeśli zastosujemy ściółkę z trocin czy kory. Rozkładając się dostarcza ona składników mineralnych dla rośliny. Dlatego też jeśli zależy nam na ograniczeniu nawozów sztucznych, wykładajmy ściółkę wokół krzewów.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika C, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl