Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak zrobić syrop i nalewkę z czarnego bzu? Prozdrowotne właściwości bzu czarnego

Jak zrobić syrop i nalewkę z czarnego bzu? Prozdrowotne właściwości bzu czarnego

Czarny bez nazywany także dzikim bzem czarnym albo bzem lekarskim, występuje powszechnie na całym obszarze Polski. Prozdrowotne właściwości wykazują kwiaty i owoce tej rośliny. Jakie działanie posiada bez czarny? Kiedy zbierać jego dary i jak zrobić z nich sok oraz nalewkę o cennych właściwościach zdrowotnych?

Czarny bez - co zawiera?

Zdjęcie https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Bez-czarny-HASCHBERG/712

Owoce oraz kwiaty czarnego bzu różnią się w pewnym stopniu zawartością składników odżywczych. Kwiaty czarnego bzu zawierają m.in.:

  • triterpeny,
  • fenolokwasy,
  • flawonoidy,
  • olejki eteryczne,
  • sterole.

Z kolei owoce czarnego bzu są bogate w m.in.:

  • kwasy organiczne,
  • antocyjany,
  • pektyny,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę C.

Czarny bez - właściwości

Zdjęcie https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Bez-czarny-HAIDEGG/2627

Prozdrowotne działanie czarnego bzu znane jest ludzkości od starożytności i do dzisiaj wykorzystywane jest w łagodzeniu wielu dolegliwości.

Działanie antyoksydacyjne

Stres oksydacyjny, który powstaje w ludzkim organizmie, powoduje nadmiar wolnych rodników, a te z kolei przyspieszają proces starzenia i mogą być źródłem wielu chorób. Antyoksydanty zawarte w czarnym bzie skutecznie neutralizują nadmiar wolnych rodników i pozytywnie wpływają na ogólną kondycję zdrowia.

Wsparcie układu immunologicznego

Czarny bez pobudza komórki układu odpornościowego oraz wspiera leczenie stanów zapalnych w organizmie. Oprócz tego reguluje stężenie cytokin - cząsteczek, dzięki którym komunikują się ze sobą komórki immunologiczne i wywołują daną reakcję obronną w organizmie. Dzięki temu czarny bez wspomaga walkę z infekcjami i przeziębieniami.

Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

Roślina ta wykazuje właściwości hamujące namnażanie się bakterii i wirusów w organizmie. Jest to dobre uzupełnienie leczenia farmakologicznego, dzięki czemu można szybciej wrócić do zdrowia po przebytej chorobie.

Działanie wykrztuśne i spazmolityczne

Czarny bez zawiera triterpeny, które wpływają na produkcję większej ilości wodnistej wydzieliny w układzie oddechowych. To zdecydowanie ułatwia odkrztuszanie.

Regulacja stężenia glukozy oraz obniżenie cholesterolu we krwi

Czarny bez może zwiększać wydzielanie insuliny przez trzustkę, a to zapobiega zbyt wysokiej ilości glukozy w organizmie. Regularne stosowanie preparatów z czarnego bzu, obniża również stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi. Jest to świetna profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy.

Syrop z czarnego bzu

Zdjęcie https://www.podkarpackiesady.pl/pozostale/87-bez-czarny-aurea-.html

Sok z czarnego bzu stanowi naturalny i skuteczny lek na przeziębienie. Może także pomóc na problemy z nerkami i układem moczowym. Jednak kwiatów i owoców czarnego bzu nie należy spożywać na surowo, gdyż są trujące. 

Jak zrobić syrop z czarnego bzu?

Ważny jest moment zbioru owoców i kwiatów bzu. Te drugie należy zbierać w maju i czerwcu, kiedy nie są jeszcze całkiem rozwinięte. Potem trzeba je dobrze wysuszyć, jednak nie w taki sposób, aby były narażone na działanie słońca, gdyż powoduje to utratę wartości odżywczych. Owoce zbiera się na przełomie sierpnia i września. Należy ścinać całe grona, ale tylko te, na których wszystkie owoce są dojrzałe. Suszyć należy je razem z szypułkami.

Aby wykonać sok z czarnego bzu, trzeba zacząć od namoczenia wysuszonych kwiatów w zimnej wodzie i gotować je przez około 5 minut na wolnym ogniu. Następnie mieszankę odstawić do wystygnięcia, a kiedy będzie zimna - odcedzić. Sok z kwiatów czarnego bzu powinien mieć barwę jasnożółtą. 

W przypadku owoców należy umieścić bez szypułek w garnku i gotować do momentu, w którym puszczą sok. Potem należy je rozgnieść, najlepiej za pomocą blendera i całość przelać przez sitko, aby odcedzić pestki. Przygotowany sok zagotować z 2 łyżkami cukru na jeden litr soku. 

Sok z czarnego bzu najlepiej spożywać profilaktycznie, w czasie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. W przypadku zachorowania, warto spożywać dużą łyżkę raz dziennie. Można go rozcieńczyć z ciepłą wodą albo dodać do herbaty. Sok z czarnego bzu ma słodkawy smak, kolor podobny do soku jabłkowego oraz konsystencję miodu. 

Nalewka z czarnego bzu

Nalewka z czarnego bzu wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe oraz wyksztuśne, dlatego jest świetnym środkiem wspomagającym przy infekcjach. Ponadto łagodzi ból i działa delikatnie przeczyszczająco.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Zwykle nalewka z czarnego bzu robiona jest na bazie syropu z tej rośliny. Zatem do wykonania nalewki potrzebny będzie syrop. Po przestudzeniu syrop należy zalać 1 litrem spirytusu. Można dodać odrobinę soku z cytryny albo rozpuszczonego w wodzie cukru do smaku. Nalewkę należy spróbować i jeżeli będzie zbyt słaba, dodać więcej alkoholu.

Po wykonaniu, nalewka powinna stać minimum 3 miesiące. Po około 4 tygodniach można przefiltrować ją przez bibułkę filtracyjną albo gazę.

Cytrynowa nalewka z kwiatów czarnego bzu

Można także stworzyć nalewkę, której bazą nie będzie syrop z kwiatów czarnego bzu. Według niektórych przepisów wystarczy zalanie kwiatów zwykłym syropem cukrowym. Aby to zrobić, do kwiatów dodaje się grube, obrane ze skóry plastry cytryny - mniej więcej z 2 średnich cytrusów.

Z 1 kilograma cukru i 1 litra wody gotuje się gęsty syrop, którym zalewa się kwiaty (po przestudzeniu). W naczyniu wszystkie kwiaty powinny być dokładnie zakryte mieszanką. Słoik należy przykryć gazą, aby zapewnić miksturze cyrkulację powietrza i ustawić w jasnym miejscu na około tydzień.

Po upływie tego czasu, konieczne jest przecedzenie mikstury i do odfiltrowanej cieczy dodanie 1 litra spirytusu. Jeżeli nalewka ma być łagodniejsza, można użyć mieszaniny spirytusu oraz wódki w proporcji 2:1. Nalewka powinna stać przez 3 miesiące w szczelnie zamkniętych butelkach. Przed spożyciem najlepiej ją odfiltrować, gdyż może mieć tendencję do mętnienia.

Bez czarny to niepozorna roślina, która skrywa w sobie bogactwo cennych dla zdrowia substancji. Stanowi nie tylko wspaniałą ozdobę w ogrodzie - syrop albo nalewka z czarnego bzu pozytywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl