Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Malina czarna BRISTOL
Malina czarna BRISTOL
8,90 zł
Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Czereśnia UKRAIŃSKA
Czereśnia UKRAIŃSKA
18,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
39,90 zł
Klon kolumnowy CRIMSON SENTRY
szt.
Klon kolumnowy CRIMSON SENTRY
47,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jakie są najszybciej owocujące drzewka i krzewy owocowe w Polsce?

Jakie są najszybciej owocujące drzewka i krzewy owocowe w Polsce?

Zanim zdecydujemy się wybrać konkretny gatunek drzewka, warto zastanowić się nad sposobem dbania o sadzonki. Drzewka owocowe są roślinami bardzo wymagającymi. Potrzebują stosunkowo obszernej przestrzeni wokół. Przez dłuższą część roku są w dużym stopniu narażone na działanie szkodników. Rośliny należy również zabezpieczać przed stanami chorobowymi oraz zbyt dużą aktywnością ptaków, chętnie korzystających z uroków smacznych owoców. Drzewka owocowe wymagają specjalnie przygotowanej gleby, systematycznej opieki i wydajnego nawadniania. Najlepiej czują się w warunkach dużego nasłonecznienia. Niektóre gatunki roślin są szczególnie narażone na przymrozki. Jeśli nie zadbamy o ich bezpieczeństwo, może się zdarzyć, że drzewko przestanie owocować. Jeśli zadbamy o komfortowe warunki, istnieje znacznie większa szansa, że drzewko zaowocuje szybciej i wydajniej. Reasumując, drzewka owocowe potrzebują:

  • optymalnych warunków wzrostowych;
  • systematycznej opieki;
  • dobrego nawadniania;
  • zabezpieczania przed czynnikami chorobotwórczymi i szkodnikami;
  • swobodnego dostępu do światła słonecznego.

Jakie więc gatunki drzewek mają najlepsze predyspozycje do wegetacji w polskich warunkach?

Wiśnia. Kwitnienie i owocowanie

Drzewo wiśni należy do najszybciej owocujących drzewek. Pierwsze owoce daje już bowiem w drugim lub trzecim roku po nasadzeniu. Jest to roślina stosunkowo wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Kwitnienie wiśni przypada na kwiecień i maj, zaś owoce pojawiają się na gałęziach już na początku lipca.

Czereśnia. Kwitnienie i owocowanie

Równie szybko, co wiśnia, owocuje czereśnia. Co prawda musimy trochę poczekać na odpowiedni rozrost rośliny (zwykle są to trzy lata), jednakże owoce na koronie pojawiają się już na początku lata. Duże, jędrne owoce dojrzewają na gałęziach już w czerwcu. Sprawia to, iż jest to jedno z najszybciej owocujących drzewek w naszych warunkach klimatycznych. Czereśnia jest odporna na mrozy, a wydatne owoce w kształcie serca są niezwykle smaczne i soczyste.

Brzoskwinie oraz nektarynki. Kwitnienie i owocowanie

Brzoskwinie bardzo szybko adaptują się do nowych warunków, dzięki czemu owocowanie drzewka możliwe jest już w drugim roku po nasadzeniu. Kuliste owoce są gotowe do oberwania w drugiej połowie sierpnia. Są lekko kwaskawe, soczyste i mięsiste. Na uwagę zasługuje ich duża odporność na skrajnie niskie temperatury. Podobnie jest w przypadku nektarynek. Warto jednak pamiętać, że wymagają one większego przerzedzania niż brzoskwinie.

Krzewy owocowe: kiedy owocują najszybciej?

Krzewy owocowe są nie tylko świetną okazją do pozyskiwania smacznych owoców, ale stanowią również niebanalną ozdobę każdego ogrodu. Większość odmian nie jest wybredna - potrzebuje tylko wysokiego nasłonecznienia i odpowiedniego poziomu nawodnienia. W niektórych przypadkach należy zadbać o wysoką żyzność gleby, jednakże nie jest to regułą. Krzewy takie jak jagody kamczackie, agrest, czy borówka amerykańska z pewnością poradzą sobie na niewymagającym podłożu. Z kolei malina i czarny bez - wyrosną praktycznie wszędzie, dając niezwykle smaczne owoce. Najwcześniej owoce uzyskamy na drugi rok po zasadzeniu. Krzewy owocowe warto nasadzać w ogrodzie, ze względu na:

  • obfite owocowanie przez wiele miesięcy;
  • stosunkowo szybkie plony;
  • niskie wymagania do wegetacji;
  • upiększenie przestrzeni ogrodu;
  • smaczne, barwne owoce, będące zdrowszą alternatywą dla sklepowych produktów.

Sadzonki przechowywane są w chłodniach, aby opóźnić proces wegetacji. Dlatego nawet w maju mogą do Państwa trafić jeszcze bez ulistnienia. Jakie gatunki krzewów owocowych mają najlepsze predyspozycje do szybkiego owocowania w naszym klimacie?

Jagody. Kwitnienie i owocowanie

Jagoda kamczacka owocuje niezwykle szybko. Owoce gotowe są do zbioru jeszcze w maju, a w niektórych przypadkach, na początku czerwca. Przypomina w tym kontekście truskawki, konkurując o miano najszybciej dojrzewającego polskiego krzewu. Wymaga słonecznego stanowiska, a zbiór owoców przeprowadza się co kilka dni. Jeśli tego nie zrobimy, owoce będą samoczynnie odpadać.

Truskawka. Kwitnienie i owocowanie

Truskawka potrzebuje nieco bardziej optymalnych warunków do wegetacji. Odwdzięcza się jednak bardzo szybkim owocowaniem, które trwa do późnego lata. Kwitnienie następuje najczęściej w maju, a pierwsze plony można zbierać już na przełomie maja i czerwca. Owoce są duże, wydatne i smaczne. Nadają się zarówno do ciast, kompotów, jak i do spożycia na surowo.

Agrest. Kwitnienie i owocowanie

Pierwsze owoce na agrestowym krzaku można dostrzec już w czerwcu. Charakteryzują się one okrągłym kształtem, bogatym miąższem i słodkim smakiem. Krzaczek może owocować już na drugi rok po nasadzie. Agrest szybko się rozrasta, daje dużą ilość owoców. Jest odporny na mrozy i zdecydowanie daje się sadzić w ubogiej glebie, o ile zostanie ona wzbogacona o kompost.

Cierpliwość to podstawa. Dajmy drzewkom i krzewom czas na rozrost

Najlepszy okres na nasady drzewek owocowych przypada na jesień. Gleba, która jest stosunkowo ciepła po lecie, stanowi optymalne podłoże pod sadzenie nowych drzewek w naszym ogrodzie. Rośliny będą mieć sporo czasu, aby solidnie się zakorzenić i rozrosnąć na wiosnę kolejnego roku. Drzewa sadzone w okresie jesieni mają największą szansę na dobre przyjęcie się. Aby drzewka mogły obficie owocować, należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Optymalne owocowanie nastąpi po 2-3 latach od momentu nasady. Co prawda możemy ten proces przyspieszyć, ale... nie warto. Drzewko nie powinno kwitnąć rok po ukorzenieniu się, ponieważ traci wtedy energię na wyprodukowanie i tak niewielkich owoców.

W pierwszym okresie wegetacji drzewko powinno rozrastać się, a my jako opiekuni, dbać o jego prawidłowy wzrost. Poleca się także oberwać kwiaty w pierwszym roku kwitnienia, aby nie dopuścić do zawiązania się owoców. Najszybciej drzewko owocowe powinno dać pierwsze owoce na drugi rok. Warto pamiętać, że rośliny kopane z gruntu sadzimy od marca do końca maja, oraz od września do przymrozków. Rośliny w pojemnikach można sadzić od marca do przymrozków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl