Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jesienne prace ogrodowe, czyli z czym trzeba zdążyć przed zimą

Jesienne prace ogrodowe, czyli z czym trzeba zdążyć przed zimą

Chłodne poranki wraz z mgłami nieodmiennie sygnalizują koniec lata. W ogrodzie jest to też czas bardzo wielu koniecznych zabiegów. Ich wykonanie gwarantuje nam zdrowy i łatwy start roślin wiosną następnego roku.


 

Rośliny wymagające starannej opieki

Na początek po pierwszych przymrozkach należy pozbyć się nadziemnych części bylin. Te, które mogą wymarzać okrywamy warstwą liści i jedliną. Wymagają tego lilie, bardziej wrażliwe jak dalie czy dziwaczki należy wykopać i przechować w dodatniej temperaturze.

Róże i pnącza

Róże mimo, że pochodzą z naszych szerokości geograficznych mogą wymarzać, dlatego okrywamy je przed zimą formując kopiec wokół krzewu i dodatkowo okrywając go jeszcze jedliną albo okręcając roślinę agrowłókniną. Pnącą, wrażliwą różę można przygiąć do ziemi i też zakopcować. Inne pnącza jak glicynia również warto w pierwszych latach po posadzeniu dobrze zabezpieczyć.

Drzewa i krzewy

Wśród ozdobnych jak i owocowych drzew czy krzewów są też sadzone gatunki bardziej ciepłolubne. Jednak z powodzeniem można je u nas uprawiać, a jednym z warunków powodzenia jest właśnie odpowiednie zabezpieczenie na zimę. Dobrze jest je okręcać matami słomianymi, czy z kokosa i dodatkowo włókniną.

Trawnik jesienią

Ostatnie koszenie trawnika powinno przypadać na początku października. Dużo wszakże zależy od mikroklimatu i zdarza się, że trzeba je powtórzyć jeszcze w drugiej jego połowie o ile pogoda ma być ładna.

Odkwaszanie trawnika

Trawa do dobrego wzrostu potrzebuje pH zbliżonego do obojętnego. Zbyt kwaśne podłoże powoduje powstawanie czarcich kręgów i innych chorób. Odkwaszanie przeprowadzamy poprzez wprowadzenie do gleby odpowiedniej dawki wapna ogrodniczego albo wapna magnezowego. Jego dawkę określa się w zależności od pH podłoża. Można go łatwo zmierzyć, wystarczy nam do tego płyn Lugola, a paletę kolorów do określenia wyników znajdziemy na Internecie.

Grabienie liści

Liście są bardzo wartościowym materiałem w ogrodzie i nie warto ich palić, wyjątkiem są tylko liście z chorych drzew. Zdrową ściółkę możemy użyć jako materiału okrywowego dla zabezpieczenia roślin przed przymarznięciem. Z liści możemy uzyskać dobrej jakości ziemię ogrodową, idealną do doniczek czy pikowania. Na koniec możemy nimi okryć grządki i zabezpieczyć w ten sposób przed ich powierzchnię przed zbytnim parowaniem wody.

Do prac jesiennych zaliczymy też przekopywanie gleby, czy sadzenia cebul i bulw kwiatów wiosennych. Wszystko zależy od tego jakie mamy rośliny w ogrodzie. Tam gdzie jest dużo drzew i liści z nich opadłych będzie więcej pracy niż przy kilku arach trawnika i małej rabacie kwiatków.


 

Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl