Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Kiedy ciąć maliny i jak o nie dbać?

Kiedy ciąć maliny i jak o nie dbać?

Przycinanie malin – jak to robić dobrze?

Przycinanie malin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonywany regularnie wpływa na obfitość plonów oraz ułatwia zbieranie owoców, nie dopuszczając do nadmiernego zagęszczenia się krzewów. Dzięki niemu roślina zostaje odmłodzona i przerzedzona, a między jej gałęziami swobodnie cyrkuluje powietrze oraz docierają promienie słoneczne. Regularne przycinanie to również sposób, aby zapobiegać niektórym chorobom. Jak należy to robić?

Każdego roku powinno się usunąć część pędów jednorocznych oraz boczne odrosty korzeniowe. Zostawić warto jedynie około 5 najsilniejszych pędów, które następnie skrócimy o jedną czwartą długości. Przycinając krzew, dokładnie mu się przyglądamy, szukając pędów, które wyglądają na chore lub się uginają – pozbywając się ich, sprawiamy, że krzew jest silniejszy oraz obficiej owocuje. Odrosty korzeniowe, które obcięliśmy zamiast wyrzucać, możemy zachować jako nowe sadzonki.

Przycinanie malin najsprawniej wykonamy sekatorem. Przed przystąpieniem do pracy, warto upewnić się, czy jest odpowiednio naostrzony, ponieważ tępe narzędzia mogą uszkodzić roślinę.

Kiedy przycinać maliny?

Nie tylko metoda przycinania malin ma duże znaczenie, ale też czas, w którym decydujemy się to robić. Kiedy przycinać maliny? Warto tutaj wziąć pod uwagą, jakie sadzonki mamy w uprawie. 

  • Maliny owocujące na pędach jednorocznych – uprawa tego gatunku malin wymaga nieco doświadczenia. Ich cały cykl rozwojowy zamyka się w jednym roku – w tym samym sezonie tworzą pędy, kwitną oraz zwykle od początku sierpnia - owocują. Ich pędy należy przyciąć od razu po wydaniu owoców oraz usunąć gałęzie, na których są liście. Warto to zrobić od razu po sezonie, ponieważ ich pozostawienie może przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób. Czynność ta sprawi, że roślina wyda nowe pędy jeszcze tego samego roku. Każdego kolejnego roku dojrzałe pędy przycina się około 20 cm. Aby przyśpieszać proces owocowania, maliny letnie można hodować w tunelach. Należy wtedy po zbiorach usunąć z gruntu wszystkie owocujące pędy, a nowe pędy równomiernie rozmieścić oraz przywiązać do drutów. Przykładem maliny owocującej na pędach jednorocznych jest AUTUMN AMBER - https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Malina-AUTUMN-AMBER/2676

Malina AUTUMN AMBER 

  • Maliny owocujące na dwuletnich pędach – to gatunek, który wydaje owoce na pędach wypuszczonych w poprzednim roku. Przycinanie krzaku warto wykonywać w sierpniu, po owocowaniu, pozbywając się zdrewniałych i starych pędów, a pozostawiając nowe. Optymalną ilością pędów na roślinach dwuletnich jest od 8 -10. Jeżeli więc wydaje się, że młodych, majowych pędów jest za dużo, również warto je usunąć. Przykładem takiej maliny jest Malina Czarna BRISTOL - https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Malina-czarna-BRISTOL/1455.

Malina czarna BRISTOL 

  • Powtarzające owocowanie – to gatunek, który na początku sezonu owocuje na pędach dwuletnich, a następnie podczas jesieni, na pędach jednorocznych. Przycinanie malin powtarzających owocowanie jest niezwykle ważne, aby krzew dawał nam plon przez cały rok. Zazwyczaj wykonuje się je późną jesienią. Jednak, gdy do czynienia mamy z bardzo gęstymi krzewami, niekiedy trzeba pozbyć się zbędnych pędów jeszcze w sezonie. Przycinać je należy poniżej miejsca owocowania, dzięki czemu w przyszłym roku pięknie kwitną i wydają podwójne owoce. Przykładem krzewów malin powtarzających owocowanie jest - https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Malina-WCZESNA-w-doniczce/2097.

    Malina WCZESNA w doniczce

Przycinanie malin – o jakich głównych zasadach warto pamiętać?

Podcinanie malin sprawia, że są one zdrowsze oraz dają obfitsze owce – należy to jednak robić umiejętnie. O czym warto pamiętać? Cięcia najlepiej dokonywać w słoneczne dni, dzięki czemu pędy mają czas na odpowiednie zabliźnienie się - czemu nie sprzyja deszcz.

Każdą gałąź, która jest zainfekowana przez choroby wirusowe, bakteryjne lub grzyby, należy szybko usunąć, aby nie zaraziła reszty krzewu. Usunięte pędy nie wrzucamy do kompostownika, lecz do śmietnika lub palimy, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia chorób czy jaj szkodników.

Usuwamy także wszelkie pędy, które nadmiernie opadają lub wyginają się ku dołowi, lub też zabierają miejsce i światło nowym. Aby krzew dawał obfite plony, warto przyciąć po sezonie najbardziej rozrośnięte pędy.

Maliny jesienne, owocujące na pędach jednorocznych nie powinny być przycinane zbyt późno, ponieważ mogą być przez to uszkodzone przez mróz. Jeżeli mamy do czynienia z gatunkiem wyjątkowo nieodpornym na mróz, można przyciąć jego pędy wiosną.

Jak dbać o maliny?

Jak wiadomo, rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko przycinania, ale także konkretnych minerałów i składników odżywczych. Aby zwiększyć owocowanie malin możemy dobrać dla nich odpowiednio nawóz. Najlepiej czują się one w lekko kwaśnej glebie, o dużej zawartości próchnicy, która magazynuje azot oraz wodę. Obecność tego pierwiastka sprawia, że krzewy mają silne pędy - natomiast jego niedobór przyczynia się do małych owoców oraz pojawiania się drobnych, żółtych liści. Aby jednak nie ryzykować zaburzenia bilansu mineralnego, warto przed nawożeniem gleby zlecić jej analizę chemiczną. Wtedy będziemy wiedzieli, czy nawóz powinien być bogaty w wapń, potas a może mocznik.

Maliny należy także odpowiednio zabezpieczyć, aby przeżyły zimę bez uszczerbku. Krzewy, które sadzone były jesienią, obsypujemy ziemią, tworząc kopczyki stanowiące ochronę korzeni przed przemarznięciem. Na terenach, gdzie zimą panują ostre mrozy, można spróbować owinąć je słomą lub agrowłókniną – jeżeli jest to trudne z powodu kolców, niekiedy niezbędne jest delikatne skrócenie pędów. Osłonę taką, usuwamy dopiero wiosną. Natomiast niektóre odmiany malin w ogólnie nie potrzebują zabezpieczania przed zimą – mowa tu głównie o krzewach powtarzających owocowanie, których pędy obcinamy przed zimą, a wiosną wpuszczają nowe, na których pojawiają się kwiaty i owoce.

Krzewy malin, o które odpowiednio dbamy, odwdzięczą się nam w postaci pięknych i dorodnych plonów.

https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Malina-HERITAGE/2658

Malina Heritage

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl