Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Koniec kwitnienia różaneczników - co zrobić z przekwitniętymi kwiatostanami?

Koniec kwitnienia różaneczników - co zrobić z przekwitniętymi kwiatostanami?

 

Mając kwiaty w ogrodzie, staramy się stosować wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą na wzrost silnych i atrakcyjnych wizualnie roślin, jednak czy podlewanie i nawożenie wystarczy? W przypadku różaneczników ważne jest także usuwanie przekwitniętych kwiatów. Sprawdź, jak wygląda ten proces, kiedy i w jakim celu się go wykonuje. 

Różaneczniki

Różaneczniki to piękne zimozielone rośliny, które nie tracą liści zimą. Kwiat pochodzi z rodziny wrzosowatych i wyglądem przypomina azalie. To nie tylko roślina, która pięknie zdobi ogrody, ale także wspaniale pachnie. Różaneczniki pięknie wyglądają na działkach leśnych, pod koronami drzew czy ogrodach. Idealnym miejscem dla ich wzrostu są stanowiska osłonięte przed wiatrem i półcieniste o dużej wilgotności. Najlepiej, jeśli rosną w sąsiedztwie z innymi większymi krzewami lub drzewami, które mocno się ukorzeniają np. miłorząb japoński czy dąb, ale także w sąsiedztwie strumyków czy oczek wodnych. Różaneczniki to przepiękne kwiaty, które występują w wielu odmianach np.: Różanecznik Calsap, który charakteryzuje się białym kwiatem z bordowym oczkiem, Różanecznik Purple Splendor o ciemnofioletowej barwie z czerwonym cętkami, Różanecznik Berstein o barwie brzoskwiniowej i wiele innych. Na uwagę zasługuje również iście królewska odmiana Różanecznik Princess Ann z wystającymi poza żółtą koronę licznymi pręcikami czy Różanecznik P. J. M. Elite o dość intensywnym kolorze fuksji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie wśród wielu odmian tego wspaniałego krzewu. Nie są to rośliny trudne w uprawie, jednak należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych, które pomogą cieszyć się całym bogactwem pięknych kwiatów. 

Jak wygląda proces usuwania przekwitniętych kwiatów różaneczników?

Usuwanie uschniętych kwiatów po okresie kwitnienia jest konieczne do zawiązania przez nie nowych pąków i liści przed przyjściem kolejnego sezonu. Po okresie kwitnienia konieczne jest ich usunięcie, jednak należy pozostawić zawiązujące się nowe pąki. Ponieważ cały proces odrywania należy wykonywać delikatnie tak, aby nie uszkodzić nowych pączków, najlepiej robić to ręcznie bez rękawiczek. Bezwzględnie nie należy robić tego sekatorem, gdyż można uszkodzić nowopowstałe pędy. Jak oberwać przekwitnięte kwiatostany? Należy chwycić końcówkę kwitnącej gałęzi i oberwać przekwitnięte pąki kwiatowe odsłaniając nasadę poprzez jej naginanie. Dzięki temu uschnięty kwiat delikatnie oberwie się od rozety liści. Podczas oczyszczania różanecznika, po jakimś czasie mogą kleić się palce. Wszystko przez soki, które wysychają na dłoniach. Po całym zabiegu wystarczy tylko umyć ręce wodą z mydłem. 

Kiedy wykonuje się proces usuwania przekwitniętych różaneczników?

Usuwanie przekwitniętych kwiatów jest warunkiem koniecznym dla jej prawidłowego wzrostu i kwitnienia w przyszłym roku. Aby krzewy te nie zdążyły wydać nasion, należy zrobić to dość wcześnie. Proces ten należy przeprowadzić jak najszybciej, kiedy już około 70% rośliny posiada przekwitnięte kwiatostany. Najczęściej czynność tę wykonuje się w czerwcu, kiedy rododendrony kończą okres kwitnienia i zawiązują pod suchymi kwiatami nowe pąki liściowe.

Co jeszcze należy zrobić po okresie przekwitania?

  • Poza usuwaniem zeschniętych kwiatostanów warto jest usunąć liście i kwiaty, które opadły pod roślinę. Należy je wygrabić, a szczególnie te, które zostały dotknięte jakąś chorobą. Dobrze jest, aby zostały one spalone. Jeśli pozostaną pod rośliną, zaczną gnić i wytwarzać inne choroby grzybowe, które w dalszej perspektywie zaatakują całą roślinę. 
  • Konieczne jest podlewanie krzewu, który świetnie czuje się w wilgotnych warunkach. Szczególnie należy podlewać te, które rosną na stanowiskach o lekkich glebach. Najlepiej do podlewania stosować deszczówkę, która jest najzdrowsza dla roślin i odpowiednio kwaśna. Szczególnie przed zimą należy zabezpieczyć roślinę w wodę, zanim nadejdą mrozy, które uniemożliwią jej pobór wody. Jest ona konieczna dla odpowiedniego rozwoju. Bez wody roślina zwiędnie, dlatego tuż przed nadejściem mrozów, należy obficie podlewać różaneczniki. Nadmiar wody może także zwiększać ryzyko chorób grzybowych, dlatego należy podchodzić do tematu podlewania z rozsądkiem. 
  • Nawożenie różaneczników po okresie przekwitania jest warunkiem koniecznym dla ich prawidłowego wzrostu. Cały proces zakwitania jest dla rośliny ogromnym wysiłkiem i pozbawia ją składników odżywczych. Latem warto zastosować nawóz fosforowo-potasowy lub zaopatrzyć się w gotowe mieszanki nawozowe dla różaneczników. Pozwoli to na zawiązanie jeszcze większej ilości nowych pączków kwiatu.
  • Przed nadejściem zimy należy okryć system korzeniowy różaneczników. Jeśli występuje śnieg, jest on naturalną okrywą, która chroni przed mrozem. W przeciwnym wypadku należy osłonić je słomą, włókniną, korą czy trocinami lub gałązkami świerkowymi. Zastosowanie kory dodatkowo zakwasi glebę, dzięki czemu uchroni to roślinę przed dużą utratą wody. 

W jakim celu usuwa się przekwitnięte kwiaty różaneczników?

Wielu osobom może wydawać się usuwanie przekwitniętych kwiatostanów różanecznika bezsensowną czynnością, jednak jest to warunek konieczny. Czynność ta ma ogromny wpływ na zawiązywanie się nowych pąków kwiatów i wytwarzanie nowych liści w kolejnym sezonie. Roślina po wyłamaniu suchych kwiatostanów nie musi tracić energii i składników odżywczych na niepotrzebne wytwarzanie nasion i owoców, dzięki temu może się zregenerować, a składniki pokarmowe może wykorzystać do wzrostu, rozwoju i wytworzenia nowych pędów i zawiązywania pąków. Przekwitnięte kwiaty różaneczników usuwa się także ze względów estetycznych. Szpecą one roślinę i wyjątkowo brzydko wyglądają. Po całym procesie oczyszczania krzewu piękne zielone liście staną się ozdobą i niezwykle pięknym tłem dla niższych roślin w ogrodzie. Dlatego warto wykonać ten proces, aby nie szpecić swojego ogrodu i pomóc różanecznikowi się zregenerować przed nadejściem kolejnego sezonu. Z całą pewnością odwdzięczy się pięknym i obfitym kwitnieniem. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl