Trzmielina to nie tylko piękna roślina o charakterystycznych, lancetowatych liściach, ale także wdzięczny obiekt do formowania i przycinania. W artykule przedstawimy różne sposoby pielęgnacji trzmieliny, od formowania po szczepienie na pniu. Dowiecie się także, jak przyciąć trzmielinę japońską oraz jak pielęgnować roślinę w doniczce.
Trzmielina - garść informacji
Trzmielina na pniu
Trzmielina szczepiona na pniu to niezwykle okazała roślina, która z pewnością zwraca uwagę. Jedną z zalet tej formy jest łatwość formowania. Trzmielina reaguje bardzo dobrze na cięcie, dzięki czemu można ją łatwo ukształtować w pożądane kształty. W naszym sklepie internetowym dostępne są takie odmiany jak Emerald Gaiety i Emerald Gold.
Trzmielina jako roślina okrywowa
Trzmielina sprawdzi się doskonale jako roślina okrywowa, która łatwo wspina się po murze lub może być używana jako płożąca. Jej gęste ulistnienie skutecznie zasłoni kamienie, ogrodzenie czy ścianę domu. Efektowny wygląd uzyskamy także dzięki odmianie Harlequin, której liście mają białą obwódkę, dzięki czemu krzew wygląda jakby miał srebrzystą barwę.
Łatwość uprawy
Uprawa trzmieliny nie jest trudna i wymaga stanowiska słonecznego do lekko ocienionego oraz próchnicznej i przepuszczalnej gleby, dobrze wchłaniającej wodę. W celu ochrony bryły korzeniowej przed przemarznięciem warto stosować okrywę z kory sosnowej zimą. Cięcie trzmieliny najlepiej wykonywać jesienią lub wczesną wiosną.
Formowanie trzmieliny
Trzmielina to roślina, która doskonale nadaje się do formowania i przycinania. Można ją przycinać zarówno na pniu, jak i w doniczce. Aby jednak uzyskać pożądany kształt, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiednim narzędziu. Do przycinania trzmieliny warto używać specjalnych, ostro zakończonych nożyc.
Po drugie, należy pamiętać o regularnym przycinaniu rośliny. Im częściej będziemy ją przycinać, tym łatwiej będzie nam uzyskać pożądany kształt.
Po trzecie, warto pamiętać o tym, by nie przycinać trzmieliny zbyt agresywnie. Zbyt drastyczne cięcie może spowodować słabszy wzrost lub nawet śmierć rośliny.
Trzmielina w doniczce - jak o nią dbać?
Trzmielina to roślina, która doskonale nadaje się do uprawy w doniczce. Jednak, aby cieszyć się piękną i zdrową rośliną, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze, trzmielina lubi stanowiska słoneczne, dlatego najlepiej umieścić ją w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym.
Po drugie, należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Przelanie rośliny może spowodować jej gnicie.
Po trzecie, należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Trzmielina lubi regularne, ale oszczędne nawożenie, szczególnie w okresie wzrostu.
Do posadzenia w doniczce idealnie nadadzą się następujące pozycje:
Szczepienie trzmieliny na pniu
Szczepienie trzmieliny na pniu to sposób na uzyskanie rośliny o pożądanym kształcie lub kolorze liści. Szczepienie polega na przyłączeniu do pnia rośliny matecznej sadzonki rośliny będącej nośnikiem pożądanych cech. Aby szczepienie się powiodło, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze, należy dokładnie oczyścić pędy rośliny matecznej i sadzonki z liści i gałązek.
Po drugie, należy dokładnie przygotować miejsce szczepienia, usuwając z niego suchą lub chorą tkankę.
Po trzecie, należy odpowiednio dobrać rośliny do szczepienia. Sadzonki powinny być odpowiednio dojrzałe, ale jednocześnie elastyczne.
Aby oszczędzić sobie trudu najlepiej zakupić już zaszczepioną trzmielinę, możecie znaleźć ją tutaj:
Trzmielina Fortunea CANADALE GOLD
Trzmielina japońska - jak ją przyciąć?
Trzmielina japońska to roślina o charakterystycznych, lancetowatych liściach, która doskonale nadaje się do formowania i przycinania. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiednim narzędziu. Do przycinania trzmieliny japońskiej warto używać specjalnych, ostro zakończonych nożyc. Do tego, należy pamiętać o tym aby nie przesuszyć rośliny, Trzmielina japońska jest szczególnie na to podatna, przesuszenie będzie prowadziło do utraty liści przez roślinę co przekłada się na gorszy wygląd.
Do przełamania zieleni ogrodu idealnie nada się nasza Trzmielina Japonska EL DORADO
Oskrzydlona trzmielina - piękny motyl w doniczce
Trzmielina oskrzydlona to niezwykle dekoracyjny krzew ozdobny, który zachwyca swoim wyglądem. Jej ciemnozielone liście w okresie jesieni przebarwiają się na kolor żywej czerwieni, dzięki czemu ta odmiana nazywana jest "płonącym krzewem". Wiosną pojawiają się na niej niepozorne białe kwiaty. Trzmielina oskrzydlona doskonale sprawdzi się jako ozdoba reprezentacyjnego obszaru ogrodu. Jest łatwa w uprawie i może być uprawiana zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w półcieniu, na suchym podłożu. Może osiągnąć wysokość od 2,5 do 4 metrów i wymaga regularnego przycinania liści, co pozwala na jej formowanie. Pamiętajmy jednak, że trzmielina oskrzydlona jest rośliną trującą dla ludzi, ale przyciąga ptaki, którym nie szkodzi. Jest w pełni mrozoodporna i doskonale sprawdzi się w polskim klimacie.
Polecamy naszą Trzmielinę oskrzydloną:
Trzmielina Fortune'a Harlequin - łatwa w uprawie i piękna ozdoba ogrodu
Trzmielina Fortune'a Harlequin to piękna odmiana trzmieliny o białych, prawie całkowicie kremowych młodych przyrostach. Roślina ta jest płożąca, zimozielona i może być uprawiana zarówno jako krzew, jak i formowana w stożek lub kulę. Jeśli zostanie posadzona przy podporze, może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.
Trzmielina Harlequin najlepiej rośnie w półcieniu i lubi umiarkowanie wilgotną glebę o cięższej, ale przepuszczalnej strukturze, najlepiej piaszczysto-gliniastej, ale może być uprawiana nawet w trudnych, cienistych miejscach ogrodu i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego świetnie sprawdzi się w przydomowych przedogródkach. Roślina ta jest łatwa w uprawie, nie wymaga szczególnej uwagi i jest mrozoodporna. Pięknie prezentuje się zarówno latem, jak i zimą i stanowi znakomitą ozdobę dla ciemnych zakątków w ogrodzie.
Podsumowanie
Pielęgnacja trzmieliny to przede wszystkim formowanie i przycinanie rośliny, aby uzyskać pożądany kształt lub kolor liści. Można to robić zarówno na pniu, jak i w doniczce. Ważne, aby pamiętać o odpowiednim narzędziu i regularnym przycinaniu, a także o ostrożności, by nie przesadzić z cięciem.
Innym sposobem wkomponowania trzmieliny w nasz ogród jest jej szczepienie na pniu w celu uzyskania niezwykle efektownego wyglądu. Pamiętajmy także o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu trzmieliny, szczególnie w przypadku uprawy w doniczce.