Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Świerki ogrodowe - ciekawa propozycja całorocznej choinki do ogrodu

Świerki ogrodowe - ciekawa propozycja całorocznej choinki do ogrodu

Szukając możliwości zagospodarowania naszego ogrodu, ciekawym rozwiązaniem okazują się świerki ogrodowe. Są to drzewa osiągające spore rozmiary, dlatego poleca się je głównie do większych ogrodów. Obecnie w sprzedaży posiadamy wiele ciekawych odmian świerków i każdy z pewnością znajdzie odpowiednią do stylu panującego na jego działce. Co należy wiedzieć przed posadzeniem świerków w ogrodzie oraz jak wygląda ich uprawa?

Świerk ogrodowy - najważniejsze informacje

Świerki ogrodowe są coraz chętniej wybieranymi drzewami do zagospodarowania przestrzeni w wielu nowych ogrodach. Posiadają one wiele zalet i cech charakterystycznych, które stanowią przewagę nad innymi roślinami. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że są to drzewa zimozielone, a więc zachowują swój wygląd przez wszystkie pory roku. Dodatkowo sprawiają wrażenie piętrowości ogrodu, co często jest ważnym elementem kompozycji. Przed ich wyborem oraz posadzeniem należy wziąć pod uwagę ich wielkość po kilku latach uprawy. Są to drzewa osiągające duże wymiary i nie można sadzić ich zbyt gęsto.

Komponując nasz ogród, należy wziąć pod uwagę, że świerki posiadają bardzo szybkie tempo wzrostu i są w stanie szybko zakryć mniejsze rośliny. Drzewa oraz krzewy ze zdecydowanie wolniejszym dorastaniem należy zdecydowanie bardziej uwidocznić na tle świerków. W późniejszym czasie bardzo kłopotliwe jest przesadzanie drzew i najczęściej jesteśmy zmuszeni poddać je karczowaniu. Należy również wziąć pod uwagę odległość drzew od ścian budynku oraz krawędzi działki.

Drzewa, jakimi są świerki, bardzo często wykorzystuje się jako żywopłoty lub solitery. Doskonale sprawdzają się jako osłona posesji i mogą zapewnić większą prywatność. Dostępne są również niższe odmiany świerka, które doskonale sprawdzą się w ogródkach skalnych oraz jako dekoracja trawników i rabat kwietnych.

Świerk ogrodowy - najlepsze odmiany do ogrodu

Świerk do ogrodu dostępny jest w wielu odmianach różniących się kształtem oraz wielkością dorosłych drzew. Różnić może się także ich zabarwienie, o czym świadczą ich duże wymagania jeśli chodzi o zapotrzebowanie świetlne. Odpowiednie odmiany tych drzew i krzewów należy wybrać już na etapie projektowania ogrodu tak, aby dobrze współgrały z pozostałą częścią kompozycji. Najpopularniejsze dostępne odmiany świerków to:

  • Świerk Pospolity (Picea Abies) - jest to rodzimy gatunek, który dorasta nawet do 50 m wysokości. Posiada on wiele swoich odmian, które za sprawą swoich niewielkich rozmiarów świetnie nadają się do ogrodu. Dostępnych jest kilka karłowatych odmian o bardzo powolnym procesie wzrostu.
  • Świerk Serbski (Picea Omorika) - gatunek ten posiada charakterystyczną smukłą sylwetkę i dorasta do nawet 35 m wysokości. Preferuje suchy klimat i świetnie radzi sobie w miejskiej dżungli. Jego ogrodowe odmiany świetnie sprawdzą się w ogródkach skalnych. Świerk ten nie lubi miejsc mocno zawilgoconych. 
  • Świerk Srebrny (Picea Pungens) - inaczej nazywany świerkiem kłującym.  Posiada on typową stożkową koronę oraz niebieskozielone igły. Jego liście w dotyku są kłujące i twarde. Jego ogrodowe odmiany posiadają niewielkie wymagania uprawne oraz lubią miejsca nasłonecznione. Ich tempo wzrostu jest bardzo niskie i często zatrzymuje się na niewielkich rozmiarach. Choroby świerka srebrnego nie są częste i odmiana ta świetnie sprawdza się jako świerki w doniczkach.
  • Świerk Biały (Picea Glauca) - gatunek posiadające piękne ozdobne szyszki o długości nawet 5 cm. Najczęściej posiada stożkowy wygląd i świetnie znosi trudne warunki środowiskowe.
  • Świerk Brewera (Picea Breweriana) - dorasta maksymalnie do 5 m wysokości i świetnie sprawdza się w mocno wyeksponowanych miejscach. Posiada smukłe, ładnie zwisające gałęzie.

Świerk ogrodowy - uprawa i pielęgnacja

Świerk jest popularnym drzewem w całym Europie i nie posiada szczególnych wymagań jeśli chodzi o jego uprawę. Podobnie jest z jego odmianami ogrodowymi, które doskonale radzą sobie w większości dostępnych miejsc. Odnajdują się zarówno w mocno zawilgoconych miejscach, jak i na suchych, piaszczystych terenach. Nie stanowi dla nich problemu nawet gliniaste podłoże obecne w wielu miejscach naszego kraju. Mimo że drzewo to poradzi sobie w wielu niekorzystnych miejscach, jego wzrost i zdrowie będzie uzależnione od lokalizacji. Drzewa rosnące na wilgotnych, podmokłych terenach zbudują obszerny system korzeniowy i nie będą podatne na silne podmuchy wiatru. Najlepsze warunki do rozwoju świerka to:

  • lokalizacja słoneczna w chłodnej, najlepiej północnej części ogrodu,
  • gleba wilgotna, pulchna i dobrze przepuszczalna,
  • najlepsza wartość pH gleby wynosi od 5,5 do 6,5.

Świerki posiadają bardzo dużą mrozoodporność i niskie wymagania w stosunku do podłoża, jednak bardzo nie lubią suszy. Z tego względu odpowiednie podlewanie odgrywa kluczową rolę w ich uprawie. Zarówno młode jak i dorosłe świerki należy regularnie nawadniać i sprawdzać stan gleby wokoło ich. W razie możliwości najlepiej stosować wodę odwapnioną, ponieważ rośliny te lubią podłoże lekko kwaśne. Świetnie sprawdzi się zebrana deszczówka.

Świerk w początkowych latach swojego życia nie wymaga stosowania nawozów. Sytuacja zmienia się po osiągnięciu drugiego roku życia, ponieważ dojrzałe drzewa powinny regularnie otrzymywać odpowiednią dawkę nawozu. Świetnie sprawdzają się ogólnodostępne nawozy do drzew iglastych. Jeśli jest taka możliwość, lepiej stosować nawozy organiczne. Ograniczamy w ten sposób ryzyko powstania choroby świerków.

Świerk m bardzo ograniczone możliwości formowania, ponieważ nie wypuszcza on nowych pędów ze starego drewna. Aby utrzymać rozwój drzewa w określonych normach, należy konsekwentnie każdego roku przycinać jego gałązki. Świerk jest drzewem odpornym na niskie temperatury dzięki naturalnemu środkowi przeciwzamarzającemu, którym wypełnia swoje igły. Dzięki niemu może przetrwać mrozy przekraczające -30 stopni C. Należy jednak pamiętać, że młode drzewka w pierwszym roku po zasadzeniu należy zabezpieczyć na zimę. Korzenie najlepiej jest osłonić za pomocą słomy bądź ziemi liściowej, natomiast pień i młode pędy okryć matą. Pozwoli to osłonić świerk przed szkodliwym zimowym słońcem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl