Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Wiosenne przymrozki, jak chronić przed nimi wrażliwe rośliny

Wiosenne przymrozki, jak chronić przed nimi wrażliwe rośliny

Zima w naszym klimacie jest zazwyczaj mroźna ze sporymi opadami śniegu. Bardzo dużo roślin sadzonych w naszych ogrodach pochodzi z rejonów cieplejszych i ta pora roku jest dla nich prawdziwym sprawdzianem. Jednak nawet wiosną zdarzają się przymrozki.


 

Wiosenne przymrozki potrafią być bardziej szkodliwe niż zimowe mrozy. Spowodowane jest to przeplataniem się cieplejszych dni z okresowymi spadkami temperatury. Jeśli sięgnie ona poniżej zera potrafi wyrządzić duże szkody w ogrodzie.

Jakie rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki

Ogromna ilość gatunków, które nie pochodzą z naszych stref mrozoodporności jest wrażliwa na wiosenne przymrozki. Często okazuje się, że wyrządzają one większe szkody niż te zimowe. Najbardziej narażone są gatunki wcześnie zaczynające wegetację:

  • brzoskwinie;
  • hortensje;
  • róże;
  • winogrona;
  • azalie;
  • peonie;
  • magnolie.

Oczywiście tych gatunków jest o wiele więcej. Natomiast niektóre krzewy jak porzeczki czy agresty mimo, że wcześnie zaczynają się rozwijać to są odporne na wiosenne przymrozki.

Jak zrobić okrycie dla wrażliwych roślin

Okrywając roślina przed zimą warto zrobić im podwójne zabezpieczenie. Na spód dać pojedynczą warstwę agrowłókniny. Natomiast jako górną warstwę zastosować grubszą agrotkaninę albo okrywę z kilku warstw. Gdy nadejdą ciepłe dni w marcu można spokojnie odkryć wierzchnią warstwę, a pozostawić tą dolną. Do okrywania roślin stosować należy tylko białą agrowłókninę.

Jakie materiały wykorzystać do okrycia roślin

Do okrywania roślin można wykorzystać takie materiały jak:

  • agrotkanina biała;
  • karton (nadaje się do doraźnego okrycia roślin wiosna);
  • słoma;
  • trociny;
  • siano.

Unikajmy natomiast ciemnych materiałów oraz folii. Rośliny się pod nimi zagrzewają i duszą.

 

Jak ochronić rośliny wiosną przed przymrozkami

Wiosenne przymrozki to prawdziwa zmora ogrodników. Cierpią na tym zresztą nie tylko oni. Sadownicy także nie mają wtedy zbyt wesołych min. Jest jednak kilka dobrych sposobów na ochronę naszych ogrodów i rosnących w nich roślin.

Mur

Wyższy murek ogrodzeniowy wysokości nawet do 1 metra to da jednych element pychy, a dla ogrodnika prawdziwy sprzymierzeniec. Mur dobrze się nagrzewa, oddaje po zapadnięciu zmroku ciepło przez dłuższy czas i chroni ogród przed przymrozkiem. Temperatura może być wyższa nawet o 2-3 stopnie! A przy tym mur hamuje pęd powietrza i tworzy zaciszne miejsce.

Podlewanie roślin

Oprócz samego spadku temperatury niebezpieczne jest też przesuszenie roślin. Młode rozwinięte dopiero co liście są bardziej wrażliwe na wysuszające wiatry. Dlatego warto podlać ogród o ile nie jest zbyt wilgotny. Zimny wiatr kontynentalny (wschodni) bardzo wysusza rośliny, które tracą turgor i po kilku dniach ich listki kruszą się w dłoniach.

Ciepła kołderka

Jednym z najprostszych sposobów jest okrycie roślin agrotkaniną przed zapowiadanymi przymrozkami. Takie doraźne zapobieganie ma sens gdy mamy tylko kilka roślin do okrycia. Drugim sposobem jest zrobienie ciepłej kołderki, która podniesie temperaturę w pobliżu gruntu. Od lat propaguję ściółkowanie roślin korą i opadłymi, zdrowymi liśćmi. To naturalne zabezpieczenie wielu kwitnących wiosną kwiatów przed przymrozkami.

pixabay.com

Żywopłot

Jedną z ról żywopłotu jest ochrona przed widokiem z ulicy, sąsiadem, ale też wiatrami. Warto je zakładać z roślin iglastych jak tuje, sosny czy świerki. Pełnią swoją rolę wtedy przez cały rok. Żywopłot w celu ochrony roślin przed wiatrami zakłada się od strony północnej oraz wschodniej. Wiatry z zachodu i południa są mniej szkodliwe dla roślin.

Ochrona roślin przed mrozem nie kończy się wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny. Nie zapominajmy o tym aby na bieżąco śledzić pogodę i mieć pod ręką odpowiednie do okrycia roślin materiały.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl