Obecnie trwa przedsprzedaż roślin - wysyłki zamówień od ok. 20 marca, wg kolejności zamówień.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Wiosna w ogrodzie - co warto posadzić?

Wiosna w ogrodzie - co warto posadzić?

Jakie rośliny owocowe sadzić wiosną?

Po zakończeniu ostatnich przymrozków warto posadzić jest zarówno drzewka, jak i krzewy owocowe. Sadzenie drzewek owocowych wiosną jest o tyle korzystne, że będą one miały dłuższy czas na przyjęcie się. Należy zwrócić uwagę na to, by posadzić drzewka, gdy będziemy pewni, że niskie, zimowe temperatury nie powrócą już w danym roku. Sadzenie drzew owocowych wiosną jest szczególnie wskazane w przypadku drzewek z gołym korzeniem, bowiem jest to czas ich spoczynku, a potrzebują one nieco czasu, żeby się przyjąć. Dobrym pomysłem jest posadzenie na przykład wiśni, która należy do drzew kwitnących wiosną na różowo.

Oprócz drzewek owocowych warto jest posadzić wiosną krzewy owocowe. W zależności od naszych upodobań i możliwości, warto jest rozważyć posadzenie agrestutruskawek czy na przykład winogron. Krzewy owocowe należy zacząć sadzić stosunkowo wczesną wiosną, zwłaszcza w przypadku sadzenia malin wiosną trzeba zwrócić na to uwagę, bo czym później to zrobimy, tym większe ryzyko, że krzewy się nie przyjmą.

Jakie rośliny ozdobne wybrać na wiosnę?

Do wyboru mamy zasadniczo kwiaty, krzewy i drzewa ozdobne. Jeśli przebywamy w ogrodzie przez większość roku, warto zainwestować w kwiaty kwitnące od wiosny do jesieni, takie jak na przykład zawciąg nadmorski. Tego rodzaju byliny kwitnące wiosną będą zdobiły nasz ogród aż do jesieni. Jeśli natomiast chcielibyśmy uniknąć sadzenia kwiatów na nowo każdej wiosny, warto zdecydować się na kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę, takie jak na przykład lawendy, czy jeżówki. Ze względu na szeroką dostępność wielu gatunków bylin, wybór kwiatów do ogrodu na wiosnę może wydawać się skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z warunkami, jakich dany gatunek wymaga, bez problemu można dobrać odpowiednią kompozycję kwiatów kwitnących wiosną.

Kwiaty w ogrodzie na wiosnę świetnie prezentują się w towarzystwie krzewów i drzew ozdobnych. Do wyboru mamy drzewa i krzewy iglaste, takie jak tujesosnycyprysy, czy na przykład cisy, a także drzewa liściaste, takie jak lipa czy dąb. Możliwe jest także posadzenie krzewów kwitnących na wiosnę, takich jak forsycja czy dereń jadalny.

Jeśli mamy w ogrodzie posadzone krzewy krzewuszki, warto pamiętać o wykonaniu cięcia krzewuszki na wiosnę. Ta czynność jest obowiązkowa, jeśli chcemy, by nasz krzew obficie obsypywał się kwiatami. Najlepiej wykonać ją po kwitnieniu, by przypadkowo nie usunąć pędów, z których rozwiną się pąki kwiatowe w następnym roku. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych krzewuszki, należy też podcinać inne krzewy i drzewa ozdobne, by prezentowały się one w pełnej okazałości.

Wiosna w ogrodzie czasem na sadzenie i pielęgnację roślin

Po zakończeniu ostatnich mrozów następuje czas wytężonych prac ogrodowych. Warto jest przyciąć krzewy czy oczyścić drzewa z pozostałych z ostatniego sezonu owoców. W przypadku, gdy zdecydujemy się posadzić nowe kwiaty lub krzewy, trzeba zacząć sadzenie możliwie wcześnie, by miały one czas na przyjęcie się. Tworząc kompozycję ogrodową, warto jest wykorzystać krzewy ozdobne kwitnące na wiosnę, bowiem upiększają one ogród już od wczesnych miesięcy sezonu wegetacyjnego. Jeśli chcemy do pewnego stopnia uniknąć corocznych prac ogrodowych, warto rozważyć posadzenie roślin wieloletnich. Niektóre z roślin wieloletnich kwitną ponadto przez większość sezonu, co niewątpliwie jest ich dużą zaletą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl