Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Żywopłot z grabu - wszystko co musisz wiedzieć

Żywopłot z grabu - wszystko co musisz wiedzieć

Żywopłot z grabu jest idealnym rozwiązaniem jako rama dla kompozycji ogrodu, posiadający szereg zalet niedostępny dla innych roślin. Graby od dawna stanowią piękny element polskich ogrodów, jednak coraz częściej wypierane są przez tuje, które nie do końca są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego warto postawić na żywopłot z grabu oraz jak go pielęgnować? Już za chwilę wszystko stanie się jasne!

Jak wygląda grab i dlaczego jest doskonałym rozwiązaniem na żywopłot?

Żywopłoty z grabu są w dzisiejszych czasach bardzo lubiane, jednak ich korzenie sięgają wiele lat wstecz. Moda na stosowanie grabu w ogrodach sięga czasów renesansowych i barokowych, gdzie roślina ta była powszechnie stosowana. Później zaczęto je stosować w ogrodach angielskich w celu wydzielenia pokojów ogrodowych, wykonania eleganckiego tła rabat, a także jako ramy boskietów. Nic w tym dziwnego - roślina ta jest bardzo eleganckim i trwałym uzupełnieniem większości ogrodów. Grab jest odporny na wszelkiego rodzaju szkodniki, świetnie radzi sobie z siarczystym mrozem oraz rzadko choruje. Doskonale rozwija się również w miejscach mocno zacienionych. Żywopłot z grabu możemy wyhodować na nawet 3 - 4 metry, dzięki czemu stanowić będzie idealne ogrodzenie posiadłości. Zadbany i odpowiednio strzyżony żywopłot z grabu szybko się rozrasta i zagęszcza, co sprawia, że niedługo po zasadzeniu możemy cieszyć się prywatnością w ogrodzie.

Grab pospolity jest naszym lokalnym gatunkiem, który występuje na terenie całego kraju. Najczęściej można go spotkać na terenach podgórskich, gdzie tworzy wysokie lasy liściaste - grądy. Rośnie w nich w towarzystwie dębów i buków, klonu pospolitego, jawora oraz lipy. Graby to okazałe drzewa, które mogą osiągnąć wysokość nawet 30 metrów. Wyróżnia je srebrzysto szara kora, która doskonale uzupełnia zielony kolor dominujący w lasach.

Grab jest gatunkiem niewymagającym i będzie zachowywał swój niepowtarzalny wygląd nawet bez szczególnej pielęgnacji. Żywopłot z grabu rośnie bardzo szybko i już po kilku latach może stanowić wysoki i gęsty płot. Założymy go zupełnie bezproblemowo i samodzielnie. Grab bardzo łatwo się przyjmuje i nie stanowi dla nas dużego obowiązku, jeśli chodzi o utrzymanie. Sadzonki grabu dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, przez co jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Roślina ta wymaga jedynie przycięcia dwa razy w sezonie. Warto o tym pamiętać, ponieważ regularnie przycinana roślina rzadziej choruje, zagęszcza się oraz gubi wiele widocznych prześwitów.

Jak sadzić grab na żywopłot?

Sadzenie żywopłotu z grabu pospolitego najlepiej wykonać wiosną - wtedy jak gleba rozmarznie i możliwe będzie umieszczenie w niej sadzonek oraz na przełomie lata i jesieni. Jako że grab jest gatunkiem liściastym, to najlepiej przyjmuje się jesienią, kiedy system korzeniowy wzmacnia się przed zimą oraz wiosną w czasie rozwoju wszystkich roślin. Musimy jednak pamiętać, że zasadzenie grabu wiosną może wymagać od nas regularnego podlewania w cieplejsze dni.

Sadzonki grabu dostępne są w szkółkach leśnych oraz w sklepach ogrodniczych. Aby możliwie najbardziej ułatwić nam proces zakładania żywopłotu, warto wybrać sadzonki kilkusezonowe, które posiadają rozwinięty system korzeniowy oraz grubą podstawę. Takie rośliny są najsilniejsze i najpewniej przyjmą się naszym ogrodzie na nowej ziemi. Można oszacować, że przy najpopularniejszej metodzie sadzenia, w jednym rzędzie potrzebujemy około 5 sztuk roślin na metr bieżący. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 20 - 30 cm.

Żywopłot z grabu i reszty roślin liściastych możemy założyć zarówno w modelu jedno, jak i kilkurzędowym. Wybór żywopłotu jednorzędowego jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych ogrodów, w których nie mamy możliwości poświęcić na żywopłot szerokiego pasa ramowego działki. Już jeden rząd grabu daje wspaniałe efekty, jeśli chodzi o prywatność oraz osłonę przed wiatrem. W formie jednorzędowej żywopłot będzie miał około 50 - 60 cm szerokości po przycięciu. Posiadając duży ogród bez ograniczeń, jeśli chodzi o miejsce, warto rozważyć posadzenie żywopłotu z grabu w modelu kilkurzędowym. Rozwiązanie to wymagać będzie większej ilości miejsca, jednak w zamian zaoferuje nam jeszcze większą prywatność oraz osłonę przed wiatrem.

Przed rozpoczęciem sadzenia grabu, warto zaopatrzyć się w takie narzędzia jak grabie, szpadel, sekator, nożyce, łopatkę, drewniane paliki oraz sznurek. Dzięki nim cały proces zakładania grabu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Przed rozpoczęciem prac warto również przygotować sadzonki, a konkretnie przyciąć korzenie tak by podczas sadzenia nie zawijały się do góry. Wyróżniamy następujące etapy sadzenia żywopłotu:

  • Wyznaczenie za pomocą palików i sznura miejsce sadzenia
  • Oczyszczenie podłoża
  • Spulchnienie ziemi
  • Wykop dołków do posadzenia roślin
  • Umieszczenie sadzonek w przygotowanych dołkach
  • Przysypanie ziemią oraz podlanie roślin
  • Przycięcie posadzonego grabu na około 20 - 30 cm

Żywopłot z grabu - pielęgnacja

Pielęgnacja żywopłotu z grabu pospolitego polega w głównej mierze na jego odpowiednim przycinaniu i podlewaniu. Bardzo częstym widokiem są żywopłoty z roślin liściastych, które mocno prześwitują oraz są bardzo rzadkie od podstawy. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest jedna - złe przycinanie. Mitem jest to, że żywopłot powinno się przycinać, dopiero gdy osiągnie docelową wysokość. Wykonując cięcie żywopłotu parę razy w sezonie, umożliwiamy mu solidne zagęszczanie się, tym samym zapewniając piękny i zapełniony wygląd.

Pierwsze cięcie żywopłotu należy wykonać tuż po zasadzeniu. Dzięki temu zagęszczać się będzie od podstawy, uzyskując pełny i elegancki styl. W perspektywie sezonu, pierwsze cięcie żywopłotu najlepiej wykonać na przełomie zimy i wiosny. Grab pospolity jest rośliną, która charakteryzuje się wiosennym płaczem, czyli po przycięciu w momencie wegetacji będzie tracił wodę i soki. Kolejne cięcie dobrze wykonać w szczycie lata - najlepiej w czerwcu, a ostatnie pod koniec sierpnia bądź w pierwszej połowie września. Nie zapominajmy również o systematycznym podlewaniu grabu, szczególnie niedługo po zasadzeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl