Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Żywopłoty liściaste - co wybrać?

Róże w październiku

Dlaczego żywopłoty liściaste są dobrą alternatywą dla krzewów iglastych?

Przede wszystkim są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ich cena jest znacznie niższa od iglastych odpowiedników. Można zatem nieco tańszym kosztem rozplanować ciekawą aranżację rabatki ogrodzeniowej. Krzewy liściaste wymagają jednak bardziej skrupulatnej pielęgnacji i dłuższego czasu wegetacji do osiągnięcia pożądanych rozmiarów. Żywopłot liściasty prezentuje się równie dobrze, jak jego iglasty kuzyn. W okresie kwitnienia zyskuje na swoim wyglądzie, a to za sprawą jędrnych listków i pąków kwiatowych. Te z czasem, w okresie jesiennym, zaczynają opadać z krzewu.

Rodzi to potrzebę uprzątania przestrzeni wokół. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które potrzebują szczelnie zakrywającego płotu. Żywopłot liściasty na zimę traci swoje liście, wobec czego w zbitej do tej pory przestrzeni pojawiają się znaczące prześwity. Wyjątkiem są te gatunki krzewów, które nie tracą swoich liści - czyli tzw. krzewy wiecznie zielone. Żywopłot liściasty odpłaca się przepięknym wizerunkiem w okresie od wiosny do jesieni, szczelnie zabezpieczając posesję przed wzrokiem przechodniów i porywistym wiatrem.

Jak stworzyć żywopłot liściasty?

Naturalne ogrodzenie posesji można stworzyć z wielu różnych gatunków krzewów. Wybiera się przede wszystkim te, które mają trwałą strukturę z gęstymi liśćmi. Do sporządzenia estetycznego żywopłotu liściastego wymagane jest odpowiednie przygotowanie sadzonek, które powinny być umieszczane w ziemi na jesień. Wyjątkiem od tej reguły są krzewy w doniczkach, które można sadzić o dowolnej porze roku, pamiętając jedynie o tym, aby gleba nie była przemarznięta. Sadzonki należy umieścić w glebie na głębokości kilkudziesięciu centymetrów.

Dobrą wskazówką w tym kontekście jest łopata: krzew sadzimy po tym, jak wykopiemy dołek głęboki na długość szpadla. Poszczególne sadzonki muszą być od siebie rozsadzone w odległościach, które pozwolą roślinom na swobodny wzrost. Jeśli chcemy szybciej uzyskać pożądany efekt, możemy zasadzić krzewy ciaśniej, ok. 40 centymetrów obok siebie. W przypadku żywopłotów nieformowanych możemy pokusić się o większe odstępy, jednak będziemy musieli wówczas uzbroić się w cierpliwość. Dużą zaletą sadzenia żywopłotów z liści jest możliwość ustawienia ich w kilku rzędach, dzięki czemu zyskujemy grubą i szeroką przestrzeń ochronną.

Z jakich roślin utworzymy idealny żywopłot liściasty?

Możliwości jest bardzo dużo. Podstawowa zasada mówi o tym, że żywopłot liściasty może być skomponowany niemalże z każdego rodzaju krzewu z liśćmi, bez wskazywania na konkretny gatunek rośliny. Zwykle sadzi się krzewy liściaste niewymagające, które do swojej wegetacji potrzebują jedynie systematycznego przycinania i formowania kształtu. Wśród nich chętnie wykorzystuje się bukszpan wieczniezielony, czyli najbardziej popularny przedstawiciel krzewów liściastych. Prezentuje się znakomicie przez cały rok, nie tracąc liści na zimę. Odpowiednio formowany może osiągać wysokość nawet dwóch metrów, wobec czego nada się znakomicie do skutecznego odgrodzenia posesji od ulicy. Bukszpan charakteryzuje się dosyć wolnym wzrostem, co zaś sprawia, że należy być cierpliwym przy jego wegetacji.

Znacznie szybciej rośnie buk, który może osiągać rozmiary przekraczające 3 metry wysokości. Buk pospolity ma jednak dosyć duże wymagania, jeśli chodzi o parametry żyzności gleby. Buk jest rośliną smukłą, dzięki czemu nadaje się do sadzenia w ciasnym szpalerze. Trzecim krzewem liściastym, zajmującym miejsce na podium w klasyfikacji najpopularniejszych żywopłotów z liści jest grab pospolity. To roślina nieco przypominająca buk, która ma jednak jedną ważną cechę charakterystyczną - może rosnąć w niekorzystnych warunkach o obniżonym nasłonecznieniu. Co prawda nie będzie wówczas prezentować się tak wydatnie, jak byłoby to w przypadku optymalnej wegetacji, ale mimo wszystko warto wspomnieć o takiej możliwości.

Nieoczywiste zastosowania dla żywopłotów liściastych

Głównym powodem sadzenia żywopłotu liściastego jest chęć wytworzenia bariery, pomiędzy terenem posesji, a przestrzenią zewnętrzną. Żywopłot może jednak spełniać również funkcje dekoracyjne, będąc znakomitą ozdobą alejek ogrodowych czy wygradzania przestrzeni na posesji. Jeszcze inną funkcją jest aspekt ochronny, zapobiegający negatywnym zjawiskom przestępczym. Gęsty żywopłot liściasty niezwykle ciężko sforsować - złodziej musiałby się posłużyć specjalistycznym sprzętem, którym dopiero wyciąłby dziurę w żywopłocie.

Krzewy liściaste powinno zacząć się przycinać dopiero po upływie kilku lat po zasadzeniu. Należy dać roślinom swobodę wegetacji, by jak najpełniej uformowały pożądany kształt korony. Kiedy żywopłot osiągnie wysokość, która nam odpowiada, pielęgnujemy go kilka razy w ciągu roku. Warto zadbać o przycięcie gałązek także w okresie wczesnej wiosny, gdy roślina przygotowuje się do wypuszczenia pączków.

Dużą zaletą żywopłotów z liści jest ich wygląd - wiele osób podkreśla, że drobne listki prezentują się znacznie efektowniej, niż igły w krzewach iglastych. Jeśli użytkownikowi nie będzie przeszkadzać aspekt dbania o roślinę i przestrzeń wokół (spadające listki zanieczyszczają otoczenie, co powoduje konieczność zagrabiania trawnika i chodnika), to krzewy liściaste odwdzięczą się znakomitym wyglądem, możliwością swobodnego formowania i niższą ceną za sadzonkę, niż jest to w przypadku iglastych alternatyw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl