FIGOWIEC pospolity Figa w doniczce 30 cm

0 Towar niedostępny
25,90 zł 25.90
dodaj do przechowalni
Ilość

Figa pospolita lub inaczej figowiec pospolity to roślina należąca do rodzaju Ficus, bliska krewna uprawianych w mieszkaniach fikusów. Spośród wszystkich uprawianych fig, to właśnie figa pospolita najlepiej się nadaje do uprawy w Polsce w gruncie. Figowiec pospolity może przybierać postać niewysokiego drzewa o luźnej koronie lub krzewu z licznymi odrostami korzeniowymi. Figowce te są dość długowieczne - mogą dożywać nawet 80-ciu lat. Liście figa pospolita ma duże, ciemnozielone, z wierzchu szorstkie, a od spodu omszone. Rośliny uprawiane w naszym klimacie tracą liście na zimę.

Figowiec pospolity

Figa pospolita jest to inna nazwa figowca pospolitego. Należy do roślin z rodzaju Ficus, blisko spokrewniona z chętnie uprawianym w doniczkach fikusem. Wśród wielu uprawnych odmian fig, ta akurat jest najlepiej przystosowana do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Figowiec może mieć pokrój krzewu, bądź niewielkiego drzewa do 2,5 m wysokości. Należy do roślin długowiecznych, może żyć nawet 80 lat. 

OWOCOWANIE

Figowiec pospolity kwitnie wiosną. Jego kwiaty wyglądają jak małe niedojrzałe owoce. W miarę dojrzewania przybierają barwę fioletową z brązowymi pręgami. Pełnię dojrzenia można poznać po miękkiej, ciemno zabarwionej, lekko spękanej skórce. W smaku miąższ owocu jest słodki, o delikatnym aromacie miodu. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, oraz na susz.

STANOWISKO

Powinno być słoneczne i jak najbardziej osłonięte od wiatru, szczególnie wschodniego. Korzystnie jest sadzić figowce przy murach od strony południowej lub zachodniej. Figa pospolita wymaga gleby ciężkiej, gliniastej o zasadowym odczynie. Nie znosi podmakania, dlatego warto sadzić ją w suchych miejscach, których większość roślin nie lubi. Cięcie gałęzi wykonywać należy wiosną skracając pędy o 1/3 długości. Uprawa tej odmiany jest możliwa zarówno w pojemnikach na tarasie, czy balkonie jak i w gruncie. Wtedy należy zadbać o jej okrycie przed zimą.

Zapylacze: odmiana samopylna

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl