Figowiec Północny - Figa PERETTA 40 cm

91 Towar dostępny - 91 sztuk
Wysyłka w: 5 dni
25,90 zł 25.90
dodaj do przechowalni
Ilość

Figowiec rośnie na kształt krzewu lub przy odpowiednim cięciu można uformować na kształt drzewa, dorasta do ok. 2,5 m wysokości. Liście ma duże, ciemnozielone, z wierzchu szorstkie, od spodu omszone. Figi uprawiane w naszym klimacie tracą liście na zimę, w cieplejszym klimacie są jednak zimozielone. Kwiaty figowca pojawiają się wiosną. Wyglądem przypominają małe, zielone owoce. Owocowanie rozpoczyna w lipcu i trwa aż do końca sierpnia. Owoce ma bardzo duże, w kształcie gruszki o wadze 100-120 gramów, bardzo aromatyczne i słodkie. Owoce rosną przybierając w miarę dojrzewania barwę zieloną następnie czerwoną aż do brązowo-fioletowej. Figi zbieramy, gdy są zupełnie dojrzałe, zwisają w dół, są delikatne i mają lekko spękaną skórkę. Figowiec aby owocować, nie wymaga zapylacza.

Figowiec Północny - Figa PERETTA 

 

Figowce w naszym klimacie przybierają postać najczęściej rozłożystego krzewu. W cieplejszych rejonach kraju można je prowadzić z powodzeniem na pniu. Liście rosną duże, bardzo ozdobne, z omszonym spodem i szorstką górną powierzchnią. Pod tym względem są bardzo dekoracyjne, ponadto latem mogą dawać przyjemny cień. Figa może być uprawiana w donicy jak i w gruncie. Wtedy wymaga jednak okrycia korzeni jak i zabezpieczenia górnej części przed przymrozkami.

OWOCOWANIE

Figowiec kwitnie wiosną, kwiaty ma niepozorne, w kształcie małych fig. Owoce dojrzewają jesienią. W kształcie są podobne do pękatej gruszki o wadze do 120 g. W smaku są bardzo aromatyczne, słodkie, pachnące. W miarę dojrzewania owoce zmieniają barwę z zielonej na fioletową z brązowymi podłużnymi paskami. Dojrzałe owoce poznać można po ciemnej spękanej skórce, są też wtedy miękkie, oraz wiszą w dół. Nadają się do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory, do suszenia. Jest to bardzo chętnie stosowany susz do musli.

STANOWISKO

Figowce potrzebują ciepła i żyznej ciężkiej gleby. Preferują gleby suche, gliniaste o zasadowym pH. Nie należy je sadzić w gruncie wilgotnym. Z podlewaniem też należy ostrożnie postępować. Figa lepiej zniesie suszę niż przelanie. Należy ją sadzić w pełnym słońcu, ale z zabezpieczeniem od wschodnich wiatrów. Możliwa jest tez uprawa w donicy. Należy wtedy roślinę przesadzać co 2 lata do większej o rozmiar donicy, przy okazji można skrócić rozrośnięte i usunąć martwe korzenie. Cięcie należy wykonać na przedwiośniu. Obcinamy gałęzie o około 1/3 długości, tnąc ostrym narzędziem, pod lekkim skosem. Zagęszczoną mocno koronę prześwietlamy.

Zapylacze: odmiana samopylna

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl