Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 7 dni roboczych.

Parzydło LEŚNE

Kod produktu: 6FC2-32330
Dostępność: brak towaru
Forma:
pojemnik P11
Wiek sadzonki:
2 lata
Wysokość:
ok.15 cm
Nazwa łacińska:
Aruncus aethusifolius
Cena: 17,90 zł 17.90
ilość
- +
szt.
dodaj do przechowalni
Bezpieczna i szybka dostawa
Sprawdzone od lat pakowanie roślin
Bezpieczne
zakupy
Najwyższa jakość obsługi

Parzydło Leśne

Aruncus aethusifolius

 

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to okazała roślina wieloletnia należąca do rodziny różowatych. Jej środowiskiem naturalnym są wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji oraz Europy (Francja, Niemcy, Polska) – parzydło leśne można spotkać głównie na terenach górzystych na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. W stanie dzikim parzydło leśne występuje także w Polsce, głównie w Sudetach i Karpatach oraz na wyżynach i w środkowej części kraju (za to dość rzadko można tą roślinę spotkać w północnej części naszego kraju). Warto wiedzieć, że parzydło leśne jest w Polsce objęte ochroną częściową (przed rokiem 2014 bylina ta była objęta ochroną ścisłą). W związku z tym nie można pozyskiwać roślin (sadzonek, nasion) ze środowiska naturalnego – poza tym „dzikie” rośliny kwitną mniej okazale. Parzydło leśne może być uprawiane jako roślina ozdobna w bardziej cienistych zakątkach ogrodu, gdzie inne rośliny mogą sobie nie poradzić.

Parzydło leśne to długowieczna bylina o bujnych liściach, dekoracyjnych kwiatostanach i imponujących rozmiarach – może dorastać do wysokości około 2 m i rozrastać się do szerokości 1,2-1,5 m. Wzniesione, sztywne łodygi zebrane są po kilkanaście w kępie, wyrastają ze zdrewniałej karpy korzeniowej (system korzeniowy jest silny i bardzo dobrze rozwinięty). Podłużne, jajowate liście mają barwę intensywnie zieloną, są ząbkowane na brzegach i ostro zakończone oraz mają pomarszczoną powierzchnię. Pojedyncze listki umieszczone są pierzasto na dość długiej, sztywnej, rozgałęziającej się łodyżce. Liście tworzą bujną, gęstą kępę.

Parzydło leśne ma niezwykle dekoracyjne, okazałe, wiechowate kwiatostany, które są ozdobą rośliny w czerwcu oraz lipcu. Pojedyncze kwiaty są małe, drobne, o średnicy zaledwie 1-2 mm. Zebrane są w przewieszające się na końcach, puszyste kwiatostany, które mogą osiągać nawet 50 cm długości. Parzydło leśne to roślina dwupienna – posiada kwiaty męskie oraz żeńskie na dwóch różnych egzemplarzach. Kwiatostany męskie mają barwę kremową, są nieco większe, bardziej pierzaste i wydzielają delikatny zapach. Kwiatostany żeńskie są czysto białe, nieco mniej okazałe, mogą mieć różowawy lub zielonkawy odcień. Kwiaty parzydła leśnego zapylane są przez chrząszcze. Owoce tej byliny to niewielkie mieszki (do 3 mm), wewnątrz których znajdują się lekkie nasionka.

 

Do każdego zamówienia instrukcja gratis!

+ każde zamówienie jest profesjonalnie spakowane!

Kontrolowana jakość!
Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Inni kupowali też

Pęcherznica Kalinolistna LUTEUS
szt.
Pęcherznica Kalinolistna LUTEUS
21,50 zł
Przegorzan banacki BLUE GLOBE
Przegorzan banacki BLUE GLOBE
18,90 zł
Parzydło Blekotolistne
Parzydło Blekotolistne
18,90 zł
Pluskwica Prosta ATROPURPUREA
Pluskwica Prosta ATROPURPUREA
39,90 zł
Rudbekia Błyskotliwa GOLDSTRUM
szt.
Rudbekia Błyskotliwa GOLDSTRUM
19,50 zł
Wierzba purpurowa NANA - krzew
szt.
Wierzba purpurowa NANA - krzew
19,50 zł
Irys Syberyjski BUTTER AND SUGAR
szt.
Irys Syberyjski BUTTER AND SUGAR
18,90 zł
Lilak STEFAN MAKOWIECKI - krzew
Lilak STEFAN MAKOWIECKI - krzew
20,90 zł
Rodgersja Pierzasta
Rodgersja Pierzasta
39,90 zł
Przetacznik kłosowy NANA BLAUTEPPICH
Przetacznik kłosowy NANA BLAUTEPPICH
11,99 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl