Parzydło Leśne

0 Towar niedostępny
12,90 zł 12.90
dodaj do przechowalni
Ilość

Przerwa zimowa, wznawiamy wysyłki od około 25 marca.

Parzydło Leśne

Aruncus aethusifolius

Stan : pojemnik P-13

Wiek sadzonki : 2 letnia

Wysokość : ok. 15 cm

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to okazała roślina wieloletnia należąca do rodziny różowatych. Jej środowiskiem naturalnym są wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji oraz Europy (Francja, Niemcy, Polska) – parzydło leśne można spotkać głównie na terenach górzystych na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. W stanie dzikim parzydło leśne występuje także w Polsce, głównie w Sudetach i Karpatach oraz na wyżynach i w środkowej części kraju (za to dość rzadko można tą roślinę spotkać w północnej części naszego kraju). Warto wiedzieć, że parzydło leśne jest w Polsce objęte ochroną częściową (przed rokiem 2014 bylina ta była objęta ochroną ścisłą). W związku z tym nie można pozyskiwać roślin (sadzonek, nasion) ze środowiska naturalnego – poza tym „dzikie” rośliny kwitną mniej okazale. Parzydło leśne może być uprawiane jako roślina ozdobna w bardziej cienistych zakątkach ogrodu, gdzie inne rośliny mogą sobie nie poradzić.

Parzydło leśne to długowieczna bylina o bujnych liściach, dekoracyjnych kwiatostanach i imponujących rozmiarach – może dorastać do wysokości około 2 m i rozrastać się do szerokości 1,2-1,5 m. Wzniesione, sztywne łodygi zebrane są po kilkanaście w kępie, wyrastają ze zdrewniałej karpy korzeniowej (system korzeniowy jest silny i bardzo dobrze rozwinięty). Podłużne, jajowate liście mają barwę intensywnie zieloną, są ząbkowane na brzegach i ostro zakończone oraz mają pomarszczoną powierzchnię. Pojedyncze listki umieszczone są pierzasto na dość długiej, sztywnej, rozgałęziającej się łodyżce. Liście tworzą bujną, gęstą kępę.

Parzydło leśne ma niezwykle dekoracyjne, okazałe, wiechowate kwiatostany, które są ozdobą rośliny w czerwcu oraz lipcu. Pojedyncze kwiaty są małe, drobne, o średnicy zaledwie 1-2 mm. Zebrane są w przewieszające się na końcach, puszyste kwiatostany, które mogą osiągać nawet 50 cm długości. Parzydło leśne to roślina dwupienna – posiada kwiaty męskie oraz żeńskie na dwóch różnych egzemplarzach. Kwiatostany męskie mają barwę kremową, są nieco większe, bardziej pierzaste i wydzielają delikatny zapach. Kwiatostany żeńskie są czysto białe, nieco mniej okazałe, mogą mieć różowawy lub zielonkawy odcień. Kwiaty parzydła leśnego zapylane są przez chrząszcze. Owoce tej byliny to niewielkie mieszki (do 3 mm), wewnątrz których znajdują się lekkie nasionka.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl