Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Rośliny na kwaśną glebę

Rośliny na kwaśną glebę

Piękny ogród może powstać na każdej glebie. Jakie jednak rośliny rosną na kwaśnej glebie? Co posadzić na działce piaszczystej? Jakie owoce rosną na piaszczystej glebie?


 

Nawet kwaśna i piaszczysta gleba może zostać zagospodarowana i stać się domem dla wielu zwierząt i przyjemnym miejscem odpoczynku dla właścicieli. Przepis na sukces jest bardzo prosty: wystarczy tylko dobrać rośliny, które mają takie wymagania siedliskowe jakie panują w naszym ogrodzie. Dzięki okrywie roślinnej niektóre miejsca zmienią się po kilku latach i powstaną miejsca idealne dla roślin bardziej wymagających. Niewielkim nakładem możemy trochę zmienić siedlisko aby móc posadzić rośliny mające większe wymagania.

Od czego zacząć urządzanie ogrodu na piaszczystej glebie

W pierwszej kolejności należy sprawdzić co już na niej rośnie. Może się okazać iż zostaliśmy właścicielami działki gęsto porośniętej wrzosem. W takim wypadku połowę pracy i kilka lat czekania mamy już za sobą. Natomiast w miejscach gdzie chcemy mieć rabaty z innymi roślinami, grządki czy rośliny owocowe należy wzbogacić w odpowiednią glebę i dopiero na niej sadzić rośliny.

Kwaśna gleba jakie gatunki tolerują takie miejsca

Większość gatunków roślin posiada określoną tolerancję na kwasowość podłoża, zazwyczaj mieści się ona w okolicy od lekko kwaśnego do obojętnego i lekko zasadowego. Niektóre gatunki przystosowały się do życia w kwaśnej glebie. Należą do nich:

 • pieris;
 • azalia;
 • rododendron;
 • hortensja;
 • magnolia;
 • wrzosy;
 • wrzośce;
 • borówka wysoka;
 • żurawina.

To najbardziej znane i dostępne praktycznie wszędzie rośliny, które idealnie nadają się na kwaśną glebę. Rośliny iglaste również dobrze rosną na takim podłożu, m.in.:

 • sosna;
 • jałowiec.

Wybieramy rośliny na gleby piaszczyste

Chcąc wykorzystać potencjał kwaśnej gleby na naszej parceli należy wybrać rośliny najlepiej dostosowane do takiego środowiska. Część z nich wymaga żyznego i kwaśnego środowiska, często też wilgotnego, należy więc brać to pod uwagę i przygotowywać dla nich miejsce nawożąc glebę minimum 2 tygodnie wcześniej.

Borówka amerykańska i żurawina

Na kwaśnej glebie borówka amerykańska rośnie bardzo dobrze. Należy jej tylko zapewnić przy tym żyzne i wilgotne podłoże. Jeśli mamy piasek to przed sadzeniem borówki czy żurawiny należy wzbogacić go w torf. Po posadzeniu krzewów należy je obficie nawodnić oraz obsypać korą aby torf nie wysychał.

Hortensja i rododendron

Te dwa pięknie kwitnące krzewy też preferują glebę kwaśną do lekko kwaśnej. Przy czym wymagania wilgotnościowe mają bardzo duże. Hortensja i różanecznik to krzewy, które preferują miejsca gdzie słońce operuje najwyżej kilka godzin z rana albo po południu.

Azalia i magnolia

Oba gatunki mają podobne wymagania względem podłoża. Rosną dobrze tylko na kwaśnej glebie, która powinna być ponadto żyzna oraz stale lekko wilgotna. Te rośliny bardzo ładnie odwdzięczą się za opiekę kiedy obficie zakwitną wiosną.

Wrzosy i wrzośce

Jako rośliny zadarniające na kwaśnych i przepuszczalnych glebach bardzo dobrze sprawdzają się wrzosy oraz wrzośce. Z czego warto wiedzieć iż wrzosy kwitną jesienią, a przycina się je wczesną wiosna. Natomiast wrzośce kwitną już wczesną wiosną.

Urządzanie działki z kwaśną glebą wymaga precyzji, ale dzięki warunkom jakie na niej panują mamy możliwość posadzenia wielu roślin kwasolubnych. Daje nam to ogromne możliwości adaptacyjne. Warto rozważyć czy opłaca się nam nawozić ziemi w celu radykalnej zmiany warunków glebowych. Jedno jest pewne, urządzony na takiej działce ogród będzie niepowtarzalny.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl