Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Jarzębina JARZĄB SZWEDZKI

Kod produktu: 121
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 7 dni roboczych
Stan:
pojemnik C-3
Wiek sadzonki:
2 letnia
Wysokość:
ok. 160 cm
Cena: 37,90 zł 37.90
ilość
- +
szt.
dodaj do przechowalni
Szybka darmowa dostawa już od 499 zł
Sprawdzone od lat pakowanie roślin
Bezpieczene
zakupy
Najwyższa jakość obsługi

Jarząb Szwedzki

Sorbus intermediaa

Niewysokie drzewo liściaste do 5 metów wysokości, o krępym pniu oraz gęstej i zwartej, niemal regularnie kulistej koronie. Jak sama nazwa wskazuje, jarząb szwedzki pochodzi ze Skandynawii. W Polsce jego stanowiska naturalne są ograniczone do niewielkiego obszaru zlokalizowanego na wybrzeżu Bałtyku, gdzie drzewo to podlega ścisłej ochronie. Poza typowymi dla całego rodzaju baldachowatymi owocostanami złożonymi z jabłkowatych, błyszczącoczerwonych owocków (prawie identycznych jak u jarząba pospolitego), jarząb szwedzki wyróżnia się przede wszystkim nietypowym kształtem i zabarwieniem liści.

Liście te są pojedyncze, a na ich eliptycznym obrysie występują symetryczne, mniej lub bardziej powcinane klapy. Zwykle wcięcia pomiędzy klapami nie są bardzo głębokie, jednak czasami ma to miejsce i wtedy liście przyjmują formę niemal pierzasto-sieczną. Także kolor liści jest nietypowy - szaro-zielono-niebieskawy. Powoduje on, że z pewnej odległości drzewo wydaje się wyraźnie ciemniejsze i bardziej matowe od otaczających je drzew innych gatunków. 

Z powodu wymienionych atutów dekoracyjnych, a także z uwagi na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, jarząb szwedzki staje się ostatnio w Polsce coraz bardziej popularnym drzewem ozdobnym. Jest sadzony praktycznie na terenie całego kraju (zwłaszcza w miastach), a jego zdziczałe formy można coraz częściej znaleźć w lasach i zadrzewieniach śródpolnych poza obszarem naturalnego występowania.

Do każdego zamówienia instrukcja gratis!

+ do zamówienia powyżej 349 zł - rękawiczki gratis!

Gratis - 1kg nawozu do każdego zamówienia od 349 zł
+ rabat na produkty marki AZOPLON Grupy Azoty

Sprawdź
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl