Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Buki to drzewa pochodzące z lasów i należą do rodzimych gatunków. Na przestrzeni lat ogrodnicy uzyskali wiele interesujących odmian o bardzo efektownym wyglądzie. Możemy wybierać wśród odmian o barwnych praktycznie czarnych liściach oraz o różnym pokroju.

Największe rozmiary osiągają buki kolumnowe, ich wzrost jest w granicy około 10 metrów. Niże są odmiany i wiotkich gałęziach – buk fontannowy, a najniższą wysokość 2-3 m osiąga buk zwisający.

Zastosowanie buka w ogrodzie:

  • jako solitery na trawniku;
  • jako komponenty skupisk drzew w parkach;
  • do obsadzania alejek i ścieżek;
  • do kompozycji z krzewami (buk fontannowy i zwisający).

Drzewa te osiągają dość pokaźne rozmiary, w zależności oczywiście od odmiany, ale polecane są raczej do większych ogrodów. W małych dobrze będzie wyglądał buk zwisający czy fontannowy które równie dobrze wyglądają jako solitery ale też w zestawieniu z niższymi roślinami. Jest za to chętnie sadzony w parkach oraz dużych ogrodach, szczególnie naturalistycznych, gdzie tworzy się za jego pomocą barwne kompozycje.

Buki są cennymi drzewami w skupiskach roślinnych. Ich orzeszki (bukiew) są jadalne po uprażeniu, także stanowią cenny składnik diety dzikich zwierząt. Żywią się nimi wiewiórki, myszy i ptaki w parkach, w lasach stanowią pokarm dla dzików.

Buki dobrze rosną w półcieniu, zwłaszcza odmiany o ciemnych liściach o wiele lepiej się prezentują w rozproszonym świetle. Również jako tło sprawdzają się zielone rośliny np. żywopłoty z tui. Natomiast odmiany o jasnych liściach lepiej wyglądają w miejscach bardziej słonecznych.

Drzewa te wymagają do wzrostu gleby przepuszczalnej oraz dość żyznej i lekko wilgotnej. Szczególnie młode okazy należy podlewać w miarę potrzeby. Starsze drzewa są odporne na czasowe susze. Za to nie musimy się przejmować mrozami, buki są na nie odporne i nie wymagają okrywania na zimę. Jednak warto zadbać o ściółkę w obrębie ich korony o ile nie będzie to trawnik. Zapewnimy im w ten sposób w miarę stałą wilgotność podłoża, a rozkładająca się ściółka dostarczy części składników mineralnych drzewom.


Wszystkie produkty

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl