Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Sadzonki buka

Buki to drzewa pochodzące z lasów i należą do rodzimych gatunków. Na przestrzeni lat ogrodnicy uzyskali wiele interesujących odmian o bardzo efektownym wyglądzie. Możemy wybierać wśród odmian o barwnych praktycznie czarnych liściach oraz o różnym pokroju. Największe rozmiary osiągają buki kolumnowe, ich wzrost jest w granicy około 10 metrów. Niże są odmiany i wiotkich gałęziach – buk fontannowy, a najniższą wysokość 2-3 m osiąga buk zwisający. Drzewa te osiągają dość pokaźne rozmiary, w zależności oczywiście od odmiany, ale polecane są raczej do większych ogrodów. W małych dobrze będzie wyglądał buk zwisający czy fontannowy które równie dobrze wyglądają jako solitery ale też w zestawieniu z niższymi roślinami. Jest za to chętnie sadzony w parkach oraz dużych ogrodach, szczególnie naturalistycznych, gdzie tworzy się za jego pomocą barwne kompozycje.

Buk kolumnowy DAWYCK GOLD
szt.
Buk kolumnowy DAWYCK GOLD
Cena: 71,90 zł
Buk Kolumnowy DAWYCK PURPLE
szt.
Buk Kolumnowy DAWYCK PURPLE
Cena: 83,90 zł
Buk pospolity BLACK SWAN
Buk pospolity BLACK SWAN
Cena: 71,90 zł
Buk pospolity HORYZONTALIS szczepiony
szt.
Buk pospolity HORYZONTALIS szczepiony
Cena: 71,90 zł
Buk pospolity PURPLE FOUNTAIN
szt.
Buk pospolity PURPLE FOUNTAIN
Cena: 107,90 zł
Buk pospolity PURPUREA TRICOLOR
szt.
Buk pospolity PURPUREA TRICOLOR
Cena: 119,90 zł
Buk pospolity ROHAN WEEPING
Buk pospolity ROHAN WEEPING
Cena: 71,90 zł
Buk pospolity ANSORGEI
Buk pospolity ANSORGEI
Cena: 69,90 zł
Buk pospolity MERCEDES szczepiony na pniu
Buk pospolity MERCEDES szczepiony na pniu
Cena: 79,90 zł
Buk Zwisający PURPUREA PENDULA
Buk Zwisający PURPUREA PENDULA
Cena: 129,90 zł

Odmiany buków

Zastosowanie buka w ogrodzie:

  • jako solitery na trawniku;
  • jako komponenty skupisk drzew w parkach;
  • do obsadzania alejek i ścieżek;
  • do kompozycji z krzewami (buk fontannowy i zwisający).

Buki są cennymi drzewami w skupiskach roślinnych. Ich orzeszki (bukiew) są jadalne po uprażeniu, także stanowią cenny składnik diety dzikich zwierząt. Żywią się nimi wiewiórki, myszy i ptaki w parkach, w lasach stanowią pokarm dla dzików. Buki dobrze rosną w półcieniu, zwłaszcza odmiany o ciemnych liściach o wiele lepiej się prezentują w rozproszonym świetle. Również jako tło sprawdzają się zielone rośliny np. żywopłoty z tui. Natomiast odmiany o jasnych liściach lepiej wyglądają w miejscach bardziej słonecznych. Drzewa te wymagają do wzrostu gleby przepuszczalnej oraz dość żyznej i lekko wilgotnej. Szczególnie młode okazy należy podlewać w miarę potrzeby. Starsze drzewa są odporne na czasowe susze. Za to nie musimy się przejmować mrozami, buki są na nie odporne i nie wymagają okrywania na zimę. Jednak warto zadbać o ściółkę w obrębie ich korony o ile nie będzie to trawnik. Zapewnimy im w ten sposób w miarę stałą wilgotność podłoża, a rozkładająca się ściółka dostarczy części składników mineralnych drzewom.

Buk na pniu, czyli klasyczne drzewo, które może stać się cenną ozdobą Twojego ogrodu.

Buk to drzewo, które kojarzy się przede wszystkim jako nieodłączny element parku miejskiego lub lasu. Tymczasem, od wielu lat jest to również popularne drzewo w na ogródkach przydomowych oraz działkowych. Monumentalny wygląd i rozłożysta korona sprawiają, że buk jest drzewem, które zadowoli miłośników klasycznych rozwiązań, jak i wszystkich tych, którzy szukają odrobiny egzotyki. To ostatnie jest możliwe dzięki takim odmianom jak na przykład PURPLE FOUNTAIN.

Buk odmiany - pospolity, czerwony, tricolor pendula

Buk pospolity nie jest jedną odmianą  Wręcz przeciwnie; w Polsce chętnie stosuje się przynajmniej kilkanaście różnych odmian tego drzewa. Różnią się one między sobą pod kątem wymogów uprawowych, osiąganych rozmiarów oraz wyglądu (kolor i kształt ulistnienia itp.). Odmiana ta stanowi idealne rozwiązanie dla każdego, kto szuka egzotycznego, nietuzinkowego wyglądu. Jest to dość wysokie drzewo (jego maksymalna wysokość to nawet pięć metrów) o ulistnieniu w kolorze ciemnej czerwieni (na okres jesienny przechodzi ona w kolor pomarańczoworudy). Trzeba jednak zauważyć, że to nie barwa liści jest główną cechą charakterystyczną tej odmiany. Na uwagę zasługuje w szczególności ułożenie gałęzi, które znajdują się wysoko, lecz zwisają ku ziemi, co przypomina wodę opadającą z wodospadu lub fontanny (stąd nazwa tej odmiany).

PURPLE FOUNTAIN to drzewo wysokie, ale niezbyt szerokie. Taki stan rzeczy to kolejna z zalet, która umożliwia umieszczenie drzewa także w niewielkim ogrodzie. Drzewa z tej odmiany buka zwyczajowo osiągają wysokość kilkunastu metrów. Charakterystyczne, złocistożółte ulistnienie sprawia, że jest ona chętnie wykorzystywana w celach ozdobnych. Warto ustawić ją w centralnym miejscu przydomowego ogrodu lub działki. Wyeksponowane w ten sposób drzewo może stanowić główny punkt uprawy. DAWYCK GOLD to odmiana przeznaczona głównie dla dużych ogrodów. Czasem stosuje się ją również w nasadzeniach miejskich. Miłośników tego drzewa z pewnością zadowoli informacja, że buk złocisty zasadniczo jest odporny na zanieczyszczenia powietrza oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym w szczególności niskie temperatury powietrza.

Buk - sadzonki drzewa

Podczas gdy wyżej wymienione odmiany charakteryzują się różnokolorowym ulistnieniem oraz są strzeliste, buk horyzontalis cechuje klasyczne, zielone ulistnienie. Ponieważ jego długie gałęzie są rozłożone poziomo, pozornie wydaje się, że jest to dość niska odmiana. Odmiana horyzontalis jest w Polsce dość rzadko stosowana, co nie zmienia jednak faktu, że warto zainteresować się nią, jeśli chcesz stworzyć ciekawy soliter.

Pozostałe odmiany

Wyżej wymienione to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego warto zainteresować się również takimi rodzajami buka jak na przykład buk tricolor pendula czy sadzonki buka czerwonego. Tak duża różnorodność oznacza, że nie powinno być problemu z wyborem odpowiedniej odmiany do Twojej uprawy. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl