Sadzonki jabłoni
Ponad 20 odmian jabłoni w pierwszym gatunku. Drzewka owocowe szczepione na podkładkach M-26, M-7, M-9. A-2, kopane z gruntu, z mocnym systemem korzeniowym. Rośliny o wysokości ok. 150 cm. Jedne z najpopularniejszych drzew w Polskich sadach, wiosną zachwycają mnóstwem kwiatów, różowych lub fioletowych. Pod koniec lata i jesienią na gałęziach przez długi czas znajduje się wielka ilość pysznych owoców. Odmiany jabłoni cechuje różnorodność owoców, ich kształtów, kolorów oraz smaku, a także wielkość drzewek. Aby drzewka dobrze rosły i obficie owocowały należy je chronić przed szkodnikami, oraz pielęgnować w zależności od potrzeb konkretnej odmiany. Owoce mają mnóstwo właściwości zdrowotnych, m. in. są dobrym źródłem witaminy C, błonnika, wapnia fosforu oraz potasu. Zapobiegają rozwojowi raka, chorobom serca, astmie, wzmacniają kości, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz pomagają schudnąć. Mają także dużo zastosowań w kuchni, wykorzystuje się je w robieniu kompotów, dżemów, nalewek, ciast oraz deserów, a także racuchów, pierogów i wielu innych smacznych potraw oraz przetworów. Warto znaleźć w swoim ogrodzie miejsce na posadzenie jabłonki, która będzie sprawiać radość przez długie lata.
- Poprzednia strona
- 1
- |
- 2
- Następna strona
Letnie odmiany jabłoni
Jabłoń to duma polskiego sadownictwa. Trudno jest gdzie indziej na świecie odnaleźć tak pyszne i aromatyczne odmiany tego owocu. Sprzyjające warunki klimatyczne oraz łatwość uprawy sprawiły, że króluje on na Naszych stołach od wieków. Jego niezastąpione właściwości zdrowotne oraz walory smakowe były znane już naszym przodkom. Do dziś są niezastąpione w produkcji dżemów, soków, win oraz wypieków i deserów. Któż z Nas nie pamięta smaku ryżu z jabłkami i cynamonem lub pysznej szarlotki na kruchym cieście?
Nic tak nie cieszy ogrodnika, jak własnoręczne zerwanie dojrzałego owocu, kiedy to można wszystkimi zmysłami bezpośrednio ocenić jego walory. Dlatego warto pomyśleć o zagospodarowaniu trochę wolnej przydomowej przestrzenni do wsadzenia tego cennego drzewka.
Doświadczenie, które procentuje
W PodkarpackieSady.pl czerpiemy z wieloletniego doświadczenia szkółkarzy, którzy tworzyli swoje uprawy w tym czystym, niekażonym, spokojnym południowo-wschodnim rejonie kraju. Wiemy, jak stworzyć wysokogatunkowe sadzonki jabłoni, które będą odporne na choroby i niedogodne warunki klimatyczne. Od lat szczepimy drzewka owocowe na najlepszych i sprawdzonych podkładach M-26, M-7, M-9. A-2 oraz dbamy o to, aby ich system korzeniowy był dostatecznie rozbudowany i gotowy do adaptacji w nowych warunkach.
Dla każdego smakosza coś dobrego
Każde prace sadownicze wymagają wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Tak samo jest w przypadku sadzenia drzewka jabłoni. Najpierw należy się zastanowić, jakie są Nasze oczekiwania względem smaku, efektywności plonów, przeznaczenia kulinarnego, czy czasu wegetacji. Warto wziąć pod uwagę, również warunki glebowe i środowiskowe, które jesteśmy w stanie zapewnić.
Słodki smak lata
Dla tych, którzy z niecierpliwością oczekują na pierwsze aromatyczne owoce, polecamy letnie odmiany jabłoni, których aromatem można się już cieszyć w okresach wakacyjnych. Wszyscy dobrze pamiętamy radość z zerwania pierwszej lipcowej papierówki. Dwie najbardziej popularne jej odmiany to "Oliwka żółta" o jasnym jednokolorowym ubarwieniu lub "Geneva Early", jej czerwono-zielony odpowiednik. Na uwagę zasługuje również jasno-zielony, słodki, soczysty i chrupiący "Ananas Berżenicki". Ten pochodzący z Litwy smakołyk podbija ostatnio serca sadowników. W połowie sierpnia można liczyć także na zbiory jabłek z odmiany "Piros", "Clos" , "Jabłoń czerwona"oraz "Antonówka Półtorafuntowa".
Wczesne odmiany jabłoni najsmaczniejsze są po bezpośrednim zerwaniu z drzewa. Natomiast nie najlepiej spełniają się podczas długotrwałego przechowywania.
Wspomnienie lata przez cały rok
Jeżeli chcemy cieszyć się walorami tego soczystego owocu podczas długich zimowych wieczorów, warto pomyśleć o zainwestowanie w późne jego gatunki. Magazynowane w odpowiednich warunkach, nie tracą swoich cennych właściwości i mogą cieszyć podniebienia przez cały rok. Niektóre z nich osiągają dojrzałość konsumpcyjną dopiero po dłuższym leżakowaniu w piwnicy. Najbardziej znanymi odmianami jabłoni jesiennych, które obfitują we wrześniu oraz październiku są Delikates, Lobo, Cortland, Kosztela, Freedom, Grafsztynek, czy Konselka. Natomiast najdłużej należy czekać na zbiory Renety, czy Szampionu.
Ostatnimi laty do łask wracają stare odmiany jabłoni, takie jak Antonówka, Grochówka, Malinowa, Reneta czy Papierówka, które ogrodnicy darzą szczególnym zaufaniem. Swoją popularność zawdzięczają dużej odporności na choroby, małe wymagania środowiskowe oraz długo żywotność. Przede wszystkim są sprawdzone, ponieważ od latach kwitły w sadach Naszych pradziadków.