Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 5 dni roboczych.

Sadzonki jodły

Jodły to okazałe drzewa szpilkowe zaliczane do rodziny sosnowatych. Są wartościowymi drzewami do ogrodu, gdyż są zielone cały rok. Zwłaszcza zimą są jedną z ładniejszych ozdób ogrodu. Oprócz ładnego pokroju wiele gatunków jodeł posiada też okazałe szyszki. Ze względu na gęsto rosnące gałązki z dużą ilością igieł jodła jest chętnie wykorzystywana jako choinka na dekoracje bożonarodzeniowe. W ogrodzie jodła musi mieć miejsce żyzne i słoneczne z odpowiednią ilością wody w glebie. W przypadku suszy należy pamiętać o podlewaniu jej, zwłaszcza młodych sadzonek. Niektóre odmiany jodły, szczególnie karłowe muszą być podlewane nawet w starszym wieku. Dobrym sposobem na zatrzymanie wilgoci dla nich w glebie jest jej ściółkowanie korą wokół roślin. Dzięki temu gleba się lekko zakwasza i użyźnia co jodły bardzo lubią. Wysokie odmiany mogą być sadzone jako solitery w ogrodach przed domem. Wtedy można je zimą ozdabiać lampkami co wygląda bardzo dekoracyjnie. Natomiast odmiany niskie jak chociażby Green Carpet będą idealne na skalniak czy w połączeniu z niskimi krzewami zrzucającymi liście na zimę albo trawami.

Jodła KOREAŃSKA 40-50 cm
szt.
Jodła KOREAŃSKA 40-50 cm
Cena: 33,90 zł
Jodła KOREAŃSKA BLAUER PFIFF
Jodła KOREAŃSKA BLAUER PFIFF
Cena: 49,90 zł
Jodła koreańska NADELKISSEN
szt.
Jodła koreańska NADELKISSEN
Cena: 47,90 zł
Jodła koreańska NADELKISSEN na pniu
Jodła koreańska NADELKISSEN na pniu
Cena: 47,90 zł
Jodła KOREAŃSKA SILBERLOCKE
szt.
Jodła KOREAŃSKA SILBERLOCKE
Cena: 47,90 zł
Jodła szlachetna GLAUCA
szt.
Jodła szlachetna GLAUCA
Cena: 47,90 zł
Jodła hiszpańska AUREA
Jodła hiszpańska AUREA
Cena: 47,90 zł
Jodła KALIFORNIJSKA
Jodła KALIFORNIJSKA
Cena: 35,90 zł
Jodła Kaukaska NORDMANNA
Jodła Kaukaska NORDMANNA
Cena: 12,50 zł
Jodła Kaukaska PENDULA
Jodła Kaukaska PENDULA
Cena: 33,90 zł
Jodła KAUKASKA w doniczce 30-50 cm
Jodła KAUKASKA w doniczce 30-50 cm
Cena: 39,90 zł
Jodła KAUKASKA w doniczce 30cm
szt.
Jodła KAUKASKA w doniczce 30cm
Cena: 28,90 zł
Jodła KOREAŃSKA 90-100cm
Jodła KOREAŃSKA 90-100cm
Cena: 55,90 zł
Jodła KOREAŃSKA GREEN CARPET
Jodła KOREAŃSKA GREEN CARPET
Cena: 43,90 zł
Jodła KOREAŃSKA ICE BREAKER
Jodła KOREAŃSKA ICE BREAKER
Cena: 226,90 zł
Jodła KOREAŃSKA SILBERPERLE
Jodła KOREAŃSKA SILBERPERLE
Cena: 44,90 zł
Jodła KOREAŃSKA TUNDRA
Jodła KOREAŃSKA TUNDRA
Cena: 44,90 zł
Jodła POSPOLITA
szt.
Jodła POSPOLITA
Cena: 24,90 zł

Odmiany jodły

Wśród wielu ozdobnych gatunków warte uwagi są koreańskie. Ciekawie wygląda odmiana Silberlocke o srebrnych poskręcanych igłach. Ta odmiana rośnie niska, po około 30 latach osiąga zaledwie 5-6 m wysokości. W małych ogrodach dobrze prezentują się jodły szczepione na pniu, na przykład odmiana Nadelkissen o gęsto rosnących gałązkach. Corocznie przyrasta o zaledwie kilka centymetrów, także dziesięcioletnie okazy mają średnicę około 45 centymetrów. Jodły stanowią piękną, całoroczną ozdobę ogrodu. Występują też często w postaci drzewka bożonarodzeniowego. Przybierają rozmaite formy, liczą ponad 40 gatunków i wiele odmian.

Jodła – wygląd

Jodły cechują się regularnym, szerokostożkowym pokrojem zimozielonych koron, igłami często pokrytymi woskowym nalotem i ciekawymi kolorami młodych przyrostów. Posiadają zdecydowanie inną korę niż sosny i świerki – jest ona cienka i gładka. Jodłowe szyszki są osadzone pionowo na gałązkach wierzchołka i mogą przybierać ciekawe zabarwienie. Dojrzałe nie spadają, lecz rozsypują się na drzewie. Do gatunków jodły z efektownymi szyszkami zalicza się m.in. jodła koreańska. Igły tych drzew mogą być zielone, niebieskawe lub srebrzyste. Te ostatnie komponują się świetnie z zielenią innych roślin w ogrodzie. Rzadko spotykane są jodły złociste, np. koreańska, kaukaska i kalifornijska.

Jodła kaukaska - sadzonki

Jodła kaukaska w naturze rośnie w północno-zachodniej Turcji i w górach Kaukazu. W naszym klimacie dorasta do 10 m wysokości. Wyróżnia się ona kształtną koroną, z początku piramidalną, a potem stożkowatą. Gałęzie układają się poziomo i utrzymują aż do samej ziemi. Długie, ciemnozielone igły mają na spodzie dwa białe paski. Sadzonki jodły kaukaskiej preferują świeże i wilgotne gleby oraz stanowiska osłonięte od wiatru. Wymagają wysokiej wilgotności powietrza, najlepiej rosną więc w pobliżu zbiorników wodnych. Nie są w pełni mrozoodporne, nie tolerują też zanieczyszczonego powietrza. W Polsce jodły kaukaskie są chętnie wykorzystywane jako drzewka bożonarodzeniowe. Odmiany jodły kaukaskiej do ogrodów to m.in. Aurea, Barabits Compact czy Golden Spreader.

Jodła kalifornijska

Jodła kalifornijska zwana jest też jednobarwną i występuje naturalnie w górskich rejonach Ameryki Północnej. To duże drzewo o stożkowatej, regularnej koronie. Stare okazy gubią często najniższe gałęzie. Gatunek cieszy się popularnością z powodu długich, miękkich, niebieskozielonych igieł o pięknym zapachu. Jest łatwy w uprawie, odporny na okresowe susze, zanieczyszczenia powietrza i mrozy. Lubi wilgotne, żyzne, przepuszczalne gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego i nasłonecznienie. Do odmian jodły kalifornijskiej należy jodła srebrna. Odmiany polecane do ogrodu to Archer’s Dwarf, Argentea czy Compacta.

Odmiana jodły koreańskiej

Jodła koreańska pochodzi z górskich rejonów Korei Południowej. Wyróżnia ją smukła korona o stożkowatym kształcie. Osiąga 3-4 m wysokości. Posiada krótkie i dość sztywne igły, które są z wierzchu ciemnozielone, a od spodu białe. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, fioletowo-niebieskimi szyszkami. Do uprawy sadzonek jodły koreańskiej konieczne jest słońce lub półcień, wymagają też zasobnych, piaszczysto-gliniastych gleb. Gatunek jest wrażliwy na suszę, zanieczyszczone powietrze i mroźne, suche wiatry. Cechuje się dobrą mrozoodpornością, lecz wiosenne przymrozki mogą uszkodzić młode przyrosty. Odmiany jodły koreańskiej do ogrodów to m.in. Brilliant, Cis czy Great Carpet.

Jodła pospolita

Jodła pospolita, czyli biała, ma koronę stożkowatą lub kolumnową i dorasta do 20-50 m wysokości. Może dożyć nawet do 400 lat. Posiada tępo zakończone igły o długości od 1,5 do 3 cm, które na górze są zielone, a na spodzie srebrzyste z dwoma białymi paskami. Walcowate, zielone szyszki zmieniają barwę na brązową podczas dojrzewania. Jodła pospolita lubi miejsca cieniste i wilgotne, nie jest odporna na suszę i zanieczyszczenia. Gleba do jej uprawy powinna być wilgotna i świeża o lekko kwaśnym odczynie. Drzewo jest wrażliwe na niskie temperatury. Do ogrodów poleca się odmiany o ograniczonej sile wzrostu, takie jak Brinar, Franta czy Ibergeregg.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl