Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 7 dni roboczych.

Sadzonki grabu

Graby od lat są sadzone w ogrodach i działkach. Bardzo dobrze znoszą cięcie i reagują na nie silnym przyrostem nowych pędów, dlatego najczęściej są tworzone z nich zwarte żywopłoty. Wśród grabów wyróżnia się około 30 gatunków o pokroju zarówno drzewiastym jak i krzewiastym. W naszym sklepie prezentujemy państwu jedne z najczęściej sadzonych i najbardziej ozdobnych odmian. Graby są odporne na warunki środowiska, naturalnie występują w polskich lasach na pogórzu, tworzą tak zwane grądy. Preferują glebę wapienną i żyzną, dobrze zatrzymującą wilgoć. Same mogą być sadzone nawet na stromych stokach, swoimi korzeniami znacznie ograniczają osuwanie się mas ziemi. Wartym uwagi jest grab pospolity szczepiony na pniu. Odpowiednio go formując można z niego tworzyć ciekawe formy przypominające jaskinie. Pod zielonym wnętrzem korony z powodzeniem można stworzyć zaciszne miejsce do odpoczynku. Zwykle rośnie tak efektownie, że wewnątrz zmieści się nawet ławka i stolik. Graby można sadzić nawet w zacienionym miejscu. Są to drzewa tolerancyjne jeśli chodzi o nasłonecznienie. Wymagają tylko odpowiedniej wilgoci w glebie. Bardzo interesująco wygląda też grab pospolity odmiany kolumnowej. Dorasta do całkiem okazałych rozmiarów, osiągając nawet dziesięć metrów wysokości. Przy czym rozpiętość korony wynosi około dwa do trzech metrów.

Grab pospolity na żywopłot
szt.
Grab pospolity na żywopłot
Cena: 21,50 zł
Grab pospolity PENDULA - szczepiony 140 cm
szt.
Grab pospolity PENDULA - szczepiony 140 cm
Cena: 119,90 zł
Grab pospolity - wiązka 10 sztuk na żywopłot
Grab pospolity - wiązka 10 sztuk na żywopłot
Cena: 49,90 zł
Grab pospolity FASTIGIATA
Grab pospolity FASTIGIATA
Cena: 59,90 zł
Grab pospolity MONUMENTALIS
szt.
Grab pospolity MONUMENTALIS
Cena: 107,90 zł
Grab pospolity PENDULA - szczepiony 120 cm
Grab pospolity PENDULA - szczepiony 120 cm
Cena: 54,90 zł
Grab pospolity PENDULA 170 cm - szczepiony
Grab pospolity PENDULA 170 cm - szczepiony
Cena: 99,99 zł

Graby drzewa i ich charakterystyka

Grab pospolity oprócz pokaźnej wysokości, osiąga średnicę nawet 100 cm. W związku z tym należy dokładnie przemyśleć jego posadzenie, by zapewnić mu wystarczającą ilość przestrzeni do prawidłowego wzrostu. Zaletą jest fakt, że grab będzie prawidłowo rosnąć nawet w mocno zaciemnionym stanowisku. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka oraz bardzo gęsta korona, prosty pień o nieregularnej, falistej powierzchni, przez co grab zwyczajny to niezwykle dekoracyjne drzewo, wybierane do bardzo wielu pokaźnych aranżacji ogrodowych. Co ciekawe, grab kończy okres wzrostu dopiero w wieku 120- 150 lat. Na szczególną uwagę zasługują także kwiaty grabu. Luźne i wzniesione kłosy to kwiaty żeńskie, natomiast kwiaty męskie rosną na szczycie gałązek, tworząc kotki w odcieniach zieleni, o długości 3- 5 cm. Liście grabu są podwójnie piłkowane, wraz z centymetrowym ogonkiem, o sercowatym kształcie i długości mniej więcej 10 cm, oraz ciemnozielonej barwie. Jesienią liście grabu przebarwiają się w odcieniach żółci. 

Różne odmiany grabu na żywopłot - pospolity, zwyczajny

Grab pospolity sadzonki powinny charakteryzować się dobrą jakością- tylko wówczas możemy liczyć na zdrowy wzrost rośliny. Grab to drzewo o stosunkowo powolnym wzroście, w związku z czym należy wybierać sporej wielkości sadzonki. Przed sadzeniem należy także dobrze przygotować grunt. W pierwszej kolejności koniecznym jest dokładne przekopanie ziemi, mając na uwadze głębokość oraz szerokość sadzenia. Jeśli chcemy utworzyć z grabu żywopłot, wówczas należy sadzonki sadzić w jednym, równym rzędzie, w odległości 20- 25 cm między sobą. Jeśli sadzonki rośliny posiadają zbyt mocno rozwinięty system korzeniowy, należy przyciąć go do 15- 20 cm. Sadzonki umieszczamy w gruncie, a następnie bardzo dokładnie udeptujemy (poprawia to strukturę ziemi). Świeżo posadzone rośliny powinny zostać obficie podlane. Grab sadzonki najlepiej sadzić do gruntu wczesną wiosną bądź późną jesienią. Wówczas roślina znajduje się w stanie spoczynku. Można założyć, że jesień jest korzystniejszym okresem, ponieważ czas na ukorzenienie się rośliny jest dłuższy.

Właściwa pielęgnacja grabu

Bez względu na odmiany grabu, by cieszyć się doskonałą kondycją roślin, należy właściwie je pielęgnować. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa właściwe nawożenie. Co ważne, nie można grabu nawozić tuż po posadzeniu- zbyt wysokie stężenie soli mineralnych bardzo niekorzystnie wpłynie na "przyjęcie się" sadzonki, jak również jej ukorzenienie. Nawożenie możemy zacząć dopiero wówczas, gdy na roślinie pojawią się przyrosty. Dobrym czasem na dostarczenie cennych składników odżywczych jest wiosna. Co więcej, na samym początku, dawki nawozów powinny być delikatne i bardzo zachowawcze. Co roku zwiększamy ilość nawozów. Dobrym wyborem będą wieloskładnikowe nawozy długo działające. 

Pierwsze cięcie grabu powinno być wykonane wiosną. Następne w momencie, gdy nowe przyrosty mocno odstają od bryły (w przypadku chęci tworzenia żywopłotu). Największe cięcie wykonuje się pod koniec sierpnia. Nie zaleca się silnego cięcia grabu zaraz po jego posadzeniu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl