Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 5 dni roboczych.

Sadzonki głogu

Głogi to wysokie krzewy lub niskie drzewa, są gatunkiem rodzimym. W Polsce występuje pospolicie i jest wskaźnikiem ciepłolubnego zbiorowiska okrajkowego. Jest rośliną mało wymagającą pod względem zasobności gleby i może rosnąć na bardzo ubogich stanowiskach. Wśród głogu mamy odmiany użytkowe, dające owoce dużej jak na ten gatunek wielkości np. odmiana Aurea o żółtych owocach osiągających do 2 cm średnicy. Wśród odmian ozdobnych znajdziemy o barwnych, pełnych kwiatach jak i o dekoracyjnym pokroju kulistym. Wszechstronne zastosowanie głogu sprawiało, że w przeszłości był on uznaną rośliną w ogrodach. Obecnie jego kwiaty oraz owoce wykorzystuje się do produkcji leków, herbat i preparatów wspomagających pracę serca. Przy czym surowiec ten nie wykazuje działania ubocznego.

Głóg jadalny cętkowany AUREA
Głóg jadalny cętkowany AUREA
Cena: 47,90 zł
Głóg pośredni PAUL'S SCARLET
Głóg pośredni PAUL'S SCARLET
Cena: 69,90 zł
Zadrzewnia krótkoogonkowa 'Butterfly'
szt.
Zadrzewnia krótkoogonkowa 'Butterfly'
Cena: 41,50 zł
Głóg JADALNY MIECHOWY
Głóg JADALNY MIECHOWY
Cena: 43,90 zł
Głóg jednoszyjkowy
Głóg jednoszyjkowy
Cena: 29,90 zł
Głóg jednoszyjkowy COMPACTA
Głóg jednoszyjkowy COMPACTA
Cena: 60,90 zł
Głóg pośredni GIREOUDII
Głóg pośredni GIREOUDII
Cena: 42,90 zł
Głóg SZKARŁATNY
Głóg SZKARŁATNY
Cena: 37,90 zł

Krzew głogu

Korzyści z sadzenia głogu w ogrodzie:

  • żywopłoty z głogu są praktycznie niemożliwe do pokonania;
  • gatunki ozdobne wyglądają rewelacyjnie jako solitery;
  • owoce głogu zapewniają ptakom pożywienie zimą;
  • kwiaty można suszyć na herbatę, a z owoców robić przetwory oraz wina (szczególnie dobrze się komponuje z ciemnymi winogronami, dziką różą i kwaśnymi jabłkami).

W gęstych koronach głogów lubią zakładać gniazda ptaki śpiewające, które są bardzo aktywne w okresie lęgowym w wyłapywaniu owadów i szkodników w naszym ogrodzie. Głóg jest krzewem o dość niewielkim przyroście rocznym, ale za to dożywa nawet 300 lat. Jest łatwy w uprawie, warto mu jednak zapewnić słoneczne miejsce, natomiast gleba powinna być dość żyzna ale przepuszczalna. Na miejscu podmokłym źle rośnie. PH powinno oscylować w okolicy zasadowego. Pielęgnacja głogów ogranicza się do podlewanie w miarę potrzeby oraz regularnego nawożenia, jeśli stanowisko nie jest zbyt zasobne. Niektóre odmiany wytwarzają też dużo odrostów typu „wilki”, które należy regularnie wycinać. 

Odmiany rośliny głogu - jednoszyjkowy, jadalny, szkarłatny

Głóg - roślina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Głóg odmiany rodzime na terenie Polski to między innymi głóg jednoszyjnowy i dwuszyjkowy, nazywany także głogiem zajęczym. Występuje pospolicie na całym niżu i pogórzu. Jest to krzew lub małe drzewo które, w zależności od gatunku, dorasta do 12 metrów wysokości. Dożywa do około 300 lat. Jego gałęzie pokryte są małymi, bardzo ostrymi kolcami. Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca, kwiaty zebrane na krótkopędach po 5-12 w podbaldachy. Płatki ma koloru białego, jak na przykład głóg jednoszyjkowy Compacta lub różowego, jak odmiana Paul's Scarlet.

Głóg, krzew o niewielkim przyroście rocznym. Jego karłowa odmiana Compacta osiąga około 1 m średnicy po 10 latach. Jest bardzo łatwy w uprawie, jego wymagania są minimalne. Należy go w miarę potrzeby podlewać i nawozić, jeśli jego stanowisko nie jest dostatecznie zasobne. Najlepiej rośnie na podłożu żyznym i próchniczym, ale poradzi sobie także na gorszych jakościowo glebach, jedynie nie należy go sadzić na podmokłych i kwaśnych glebach. Jest odporny zarówno na mróz jak i suszę, lubi miejsca słoneczne ale półcień też mu nie zaszkodzi. Niektóre odmiany głogu wytwarzają dużo odrostów, które należy regularnie usuwać. 

Sadzonki głogu do ogrodu

Głóg fantastycznie nadaje się jako solitery, czyli wyeksponowane drzewa lub krzewy rosnące pojedynczo na otwartym terenie. Świetnie sprawdzi się także jako część dekoracyjnego szpaleru wzdłuż ścieżki czy płotu. Głóg jednoszyjkowy sadzonki doskonale wypada jako żywopłot. Jego gęste gałązki i ostre ciernie stanowić będą trudną do pokonania "żywą" barierę. Zimą owoce głogu to ulubione pożywienie dla ptaków. Jego gęsta korona to popularne miejsce do zakładania gniazd przez ptaki śpiewające. Niesie to ze sobą dodatkową korzyść, ptaki te w okresie lęgowym są niezastąpione w wyłapywaniu owadów i szkodników grasujących po naszym ogrodzie. Głóg szkarłatny, sadzonki jego bardzo często wybierane są jako element zieleni miejskiej. Głóg cętkowany Aurea posiada wyjątkowo duże owoce (do 2 cm). Doskonale nada się na nalewkę, a smażony z dodatkiem cukru stworzy przepyszny dżem. Głóg sadzonki to efektowny dodatek do naszego ogrodu.

Wiele odmian głogu ma też właściwości lecznicze. Kwiaty, zbierane w maju i czerwcu, pozytywnie wpływają na pracę jelit, naczynia wieńcowe i drogi moczowe. Liście, zbierane w lipcu i sierpniu, posiadają podobne właściwości do kwiatów i często są razem z nimi przygotowywane w formie naparu. Owoce głogu, zbierane we wrześniu i październiku, zawierają mniej dobroczynnych składników niż kwiaty ale wspaniale wspomagają perystaltykę jelit. Głóg najbardziej znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na układ sercowy. Oxyacantha to dawna nazwa głogu. Słowo to pochodzi z języka greckiego i oznacza "ostry cierń". Dawniej wierzono, że głóg ma moc odstraszania złych duchów. Miał bronić przed piorunami a zjedzony przed wieczerzą wigilijną miał chronić od bólu gardła przez cały rok. Włożony do kołyski noworodka miał je chronić przed siłami nieczystymi i nieszczęściem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl