Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Jarzębiny to niewysokie drzewa o ładnym regularnym pokroju. Ich korona jest świetlista i rzadka. Sadzone często jako drzewa ozdobne oraz stanowiące bazę pokarmową dla ptaków zimujących w kraju. Nie jest to drzewo wymagające szczególnej opieki. Bardzo dobrze rośnie w półcieniu. Wiosna na gałązkach pojawiają się kwiaty zebrane w baldachy. Pod koniec lata dojrzewają jej owoce w odcieniu pomarańczowym. Wtedy są widoczne z daleka. Stanowią bardzo ładną ozdobę ogrodu, utrzymując się do późnej jesieni, a nawet zimy. 

Jarząb pospolity (tak fachowo nazywa się jarzębina) to bardzo wartościowy nabytek do ogrodu. Zwracając się ku ekologii - sadząc jarzębinę zapewniamy ptakom śpiewającym (gil, drozd) pożywienie w zimowych miesiącach. Ptaki te żywią się też szkodnikami roślin m.in. ślimakami, dlatego powinniśmy je zachęcić do przebywania w naszym ogrodzie przez cały rok.

Wartościowa roślina o zastosowaniu nie tylko ozdobnym. Jej kwiaty są miododajne, przez co jest wartościowym drzewem do pasiek, ogrodów oraz parków. Owoce jarzębiny zawierają taniny - są to gorzkie substancje o charakterze ochronnym. Roślina wytwarza je w obronie przed zjadaniem przez kręgowce. Jednak łatwo rozkładają się w trakcie suszenia, mrożenia czy podgrzewania. Dlatego owoce niejadalne na surowo po obróbce termicznej nadają się do wytwarzania nalewek i innych przetworów. 

Pielęgnacja zarówno jarzębu pospolitego jak i pokrewnych gatunków ogranicza się praktycznie do wycinania połamanych pędów oraz nieestetycznych. Poza tym to drzewo jest bezobsługowe. Młode sadzonki wymagają podlewania na słabych glebach oraz nawożenia w kolejnych latach. Szczególnie po obfitym owocowaniu.


Wszystkie produkty

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl