Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 7 dni roboczych.

Sadzonki jarzębiny

Jarzębiny to niewysokie drzewa o ładnym regularnym pokroju. Ich korona jest świetlista i rzadka. Sadzone często jako drzewa ozdobne oraz stanowiące bazę pokarmową dla ptaków zimujących w kraju. Nie jest to drzewo wymagające szczególnej opieki. Bardzo dobrze rośnie w półcieniu. Wiosna na gałązkach pojawiają się kwiaty zebrane w baldachy. Pod koniec lata dojrzewają jej owoce w odcieniu pomarańczowym. Wtedy są widoczne z daleka. Stanowią bardzo ładną ozdobę ogrodu, utrzymując się do późnej jesieni, a nawet zimy. Jarząb pospolity (tak fachowo nazywa się jarzębina) to bardzo wartościowy nabytek do ogrodu. Zwracając się ku ekologii - sadząc jarzębinę zapewniamy ptakom śpiewającym (gil, drozd) pożywienie w zimowych miesiącach. Ptaki te żywią się też szkodnikami roślin m.in. ślimakami, dlatego powinniśmy je zachęcić do przebywania w naszym ogrodzie przez cały rok.

Jarząb DODONG
szt.
Jarząb DODONG
Cena: 59,90 zł
Jarząb Mączny
Jarząb Mączny
Cena: 39,90 zł
Jarząb turyngski 'Fastigiata'
szt.
Jarząb turyngski 'Fastigiata'
Cena: 48,90 zł
JARZĘBINA CZERWONA na korale
JARZĘBINA CZERWONA na korale
Cena: 19,90 zł
Jarzębina jadalna BURKA
szt.
Jarzębina jadalna BURKA
Cena: 55,90 zł
Jarzębina jadalna EDULIS
szt.
Jarzębina jadalna EDULIS
Cena: 62,90 zł
Jarzębina JARZĄB SZWEDZKI
Jarzębina JARZĄB SZWEDZKI
Cena: 49,90 zł
JARZĘBINA Pendula Jarząb płaczący
szt.
JARZĘBINA Pendula Jarząb płaczący
Cena: 63,90 zł
Jarzębina żółta FASTIGIATA
szt.
Jarzębina żółta FASTIGIATA
Cena: 48,90 zł
Jarzębogrusza USZKOWATA
szt.
Jarzębogrusza USZKOWATA
Cena: 46,90 zł
Jarzębina czerwona FASTIGIATA
Jarzębina czerwona FASTIGIATA
Cena: 48,90 zł

Drzewo jarzebiny

Wartościowa roślina o zastosowaniu nie tylko ozdobnym. Jej kwiaty są miododajne, przez co jest wartościowym drzewem do pasiek, ogrodów oraz parków. Owoce jarzębiny zawierają taniny - są to gorzkie substancje o charakterze ochronnym. Roślina wytwarza je w obronie przed zjadaniem przez kręgowce. Jednak łatwo rozkładają się w trakcie suszenia, mrożenia czy podgrzewania. Dlatego owoce niejadalne na surowo po obróbce termicznej nadają się do wytwarzania nalewek i innych przetworów. Pielęgnacja zarówno jarzębu pospolitego jak i pokrewnych gatunków ogranicza się praktycznie do wycinania połamanych pędów oraz nieestetycznych. Poza tym to drzewo jest bezobsługowe. Młode sadzonki wymagają podlewania na słabych glebach oraz nawożenia w kolejnych latach. Szczególnie po obfitym owocowaniu.

Jarzębina w ogrodzie nie jest częstym widokiem, a szkoda, bo liczne odmiany mają ciekawe walory dekoracyjne. Jarząb pospolity i jego odmiany cechują się drobnymi, często pomarańczowymi, ale także żółtymi, czerwonymi czy bordowymi owocami i ciekawymi, zielonymi liśćmi. Jarzębina odmiany ma także jadalne, przez co sprawdzi się w roli wyjątkowego drzewka owocowego. W naszym sklepie jarząb sadzonki są przygotowane do sadzenia, to rośliny dwuletnie z rozwiniętym odpowiednio systemem korzeniowym, zabezpieczone w profesjonalny sposób do transportu.

Ogrodowy jarząb - odmiany jarzębiny nie tylko jako dekoracja

Jarzębina drzewo jest chętnie wybierane do zieleni miejskich, osiedlowych, jednak warto także umieścić ją w ogrodzie. Choć roślina ta nie ma silnych walorów dekoracyjnych, rośnie stosunkowo szybko i nie ma szczególnych wymagań. Może za to przyciągać owady zapylające podczas kwitnienia, a w trakcie owocowania pożyteczne ptaki. Często jest uprawiana dla owoców, które są w wybranych odmianach jadalne jako świeże, a w pozostałych po odpowiednim przetworzeniu - suszeniu, mrożeniu, pieczeniu czy gotowaniu. Jarząb pospolity Fastigiata żółta albo czerwona, bordowa jarzębina Burka, a może ciekawa jarzębogruszka uszkowata - wszystkie odmiany wydają drobne owoce, które stanowią także cenny pokarm dla ptaków późną jesienią oraz zimą.

Pospolita jarzębina - odmiany Pendula i Edulis

Klasyczna, pospolita jarzębina sadzonki w naszym sklepie ma w kilku odmianach, aby można było wybrać najodpowiedniejszą wersję drzewa. Sorbus aucuparia Pendula  przypomina płaczące drzewo, z pędami mogącymi sięgać nawet samej ziemi. Jej pierzaste liście w zależności od pory roku zmieniają kolor z jasnozielonego, poprzez głęboko zielony aż po jesienny żółto-pomarańczowy. Kwitnie obficie na biało w maju, a owocuje jesienią w intensywnie czerwonym kolorze. Podobny kolor owoców ma jarzębina odmiany Edulis, jednak uprawiana jest przede wszystkim dla owoców. Są one jadalne i dostarczają duże dawki witaminy C. Idealne na świeżo dzięki kwaskowo-słodkiemu smakowi, ale sprawdzają się również na soki i przetwory.

Jarzębina jadalna w efektownych odmianach

Jarząb odmiany jadalnej zyskuje na popularności. Ciekawą propozycją może być oprócz wspomnianej jarzębiny Edulis także jarzębina jadalna Burka. To krzyżówka jarzębiny z aronią, dzięki czemu jej owoce są jadalne i mają charakterystyczny, jagodowy kolor. Ten jarząb sadzonki ma szczepione na pniu. Dorasta nawet do 7-10 metrów i silnie owocuje. Owoce są słodkie, dostarczają witaminy C, a także A, E, P, K oraz PP. Wymagania glebowe i stanowiskowe jarzębiny nie są szczególne, a dodatkowo cechuje ją duża odporność na mrozy.

Jarząb mączny i inne popularne odmiany

Spotykana czasami jarzębina w ogrodzie to jarząb mączny. Ma charakterystyczne białe liście pokryte kutnerem a od spodu ciemnozielone. Kwitnie na biało, a klasyczne owoce mają odcień pomarańczowy lub czerwony. Podobnie jak w przypadku Sorbus Aucuparia L. to jarzębina drzewo z owocami idealnymi na jesienne korale i inne kompozycje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl